Tutanaklar yayımlandı: Fed'den dikkat çeken faiz mesajı!

ABD Merkez Bankası 26-27 Temmuz'da düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarını yayımladı. Fed tutanakları, enflasyon düşene kadar faiz artırımlarının süreceğinin sinyalini verdi.

Tutanaklar yayımlandı: Fed'den dikkat çeken faiz mesajı!
Tutanaklar yayımlandı: Fed'den dikkat çeken faiz mesajı!
GİRİŞ 17.08.2022 23:39 GÜNCELLEME 17.08.2022 23:48
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, ülkede enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini ve faiz artışlarının hızının gelen verilere bağlı olacağını ortaya koydu.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Temmuz'da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Politika faizinin 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini gösterdi.

Tutanaklarda, iş gücü piyasasının gücünün, ekonomik faaliyete ilişkin mevcut gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerinin gösterdiğinden daha güçlü olabileceği ve bunun GSYH verisinde yukarı yönlü bir revizyon olasılığını artırdığı belirtildi.

"ENFLASYON, KOMİTENİN HEDEFİNİN ÜZERİNDE KALDI"

Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına dair bugüne kadar çok az kanıt olduğu konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen tutanaklarda, arz darboğazlarının fiyat baskılarına katkıda bulunmaya devam ettiği kaydedildi.

Tutanaklarda, toplam talepteki yavaşlamanın enflasyon baskılarını azaltmada önemli bir rol oynayacağı vurgulandı.

Faiz oranında süren artışların uygun olacağının öngörülmeye devam edildiği aktarılan tutanaklarda, "Enflasyonun Komite'nin hedefinin oldukça üzerinde kalmasıyla, yetkililer, Komite'nin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini yerine getirmek için kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçmenin gerekli olduğu kanaatine vardılar" ifadesi yer aldı."FAİZ ARTIŞLARININ HIZI BİR NOKTADA YAVAŞLATILACAK"

Tutanaklarda, faiz artışlarının hızı ve gelecekteki politika sıkılaştırmasının boyutunun, ekonomik görünüme yönelik gelen verilerin etkilerine ve görünüme yönelik risklere bağlı olacağı kaydedildi.

Fed'in tutanaklarında, "Yetkililer, para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif politika ayarlamalarının ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirirken, faiz artışlarının hızını bir noktada yavaşlatmanın uygun olacağını kararlaştırdılar." değerlendirmesinde bulunuldu.

NE OLMUŞTU?

ABD'de haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon, Fed'in üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Fed, haziran toplantısının ardından temmuz toplantısında da politika faizinde 75 baz puanlık artışa gitmiş ve federal fon oranını yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

ABD'de enflasyon, temmuz ayında ise benzin fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşün etkisiyle aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetmişti.

Fed'in bir sonraki FOMC toplantısının 20-21 Eylül'de yapılması planlanıyor.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 25
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ABD merkez bankası davul çaldı. Bak faiz yükseltiyorum, gelişmekte olan ülkeler batar diye ağır ağır yükselteceğiz ama yükselteceğiz faizi diye. Tedbir almadık gidişat iyi değil.
  Cevapla
 • Musa 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar faiz artırma işinin 2 yıl edebiyatını yaptı sonra 3 kez veya 4 kez faiz artırdı gıdım gıdı şu an faiz 2.5 enflasyon 8.5 yani enflasyonun 6 puan altında kaldı. Hani mandacı ekonomistler faiz enflasyonun üstünde olması gerekiyordu neden altında avrupada da böyle. Orada ekonominin kuralları farklı mı.. Gerizekalıları kandırın bakim.
  Cevapla
 • Sinnir Lee 1 ay önce Şikayet Et
  Aha amerikada bu çarkıfelekten zor çıkar. Reisi dinle faizi düşür.
  Cevapla
 • hasan demirtaş 1 ay önce Şikayet Et
  bu durumda faiz düstügü gibi altın 2 katı
  Cevapla
 • DEREBOYU 1 ay önce Şikayet Et
  ABD nin çöküşü
  Cevapla
 • Halid Bin Velid 1 ay önce Şikayet Et
  Fed faiz artırımına gitmeyecek çünkü eflasyonda duraklama var eflasyondaki pik Temmuzda görüldü. Fed faiz artırımı konusunda Kasım 2022 verilerini bekleyecektir. ABD'nin Dış politikasında Çin, Rusya ve kuzey kore'nin tehdit ve haydutluk tutumları izlenecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle