Mesafe 4 saatten 2 saate düştü! Dev projeden dev kar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bakanlığın "dev projeleri" arasında yer alan Ankara-Niğde Otoyolu'nu açıldığı günden bu yana yaklaşık 9 milyon aracın kullandığını belirtti.

Mesafe 4 saatten 2 saate düştü! Dev projeden dev kar
Mesafe 4 saatten 2 saate düştü! Dev projeden dev kar
GİRİŞ 16.08.2022 12:19 GÜNCELLEME 16.08.2022 12:21
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, son 20 yılda ulaşımın her alanına yatırım yaptıklarını ve Türkiye'nin altyapı sorununu büyük ölçüde çözdüklerini belirtti.

Ülkenin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, "Milletimize hangi sözü verdiysek yerine getirdik. 7 gün 24 saat çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri de Ankara-Niğde Otoyolu." değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, otoyol ringinin bir parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu'nun, 275 kilometresi ana gövde, 55 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplamda 330 kilometre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Tamamı 16 Aralık 2020'de trafiğe açılan otoyolun, Edirne'den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu'ya kadar uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur Sınır Kapısı kesimini de kapsayan TEM (Trans European Motorway) Otoyolu'nda kesintisiz ulaşım sağladığını bildiren Karaismailoğlu, otoyolun hizmete açılmasıyla Ankara ile Niğde arası seyahat süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine işaret etti.

Karaismailoğlu, "Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin araç geçiş yaptı. Zamandan yıllık 450 milyon lira, akaryakıt tüketiminden yıllık 278 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 728 milyon lira tasarruf edildi. 57 bin ton karbon emisyon azaltımı sağlandı." bilgisini verdi.

Son 20 yılda otoyol ağını 2 kattan fazla artırarak 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını belirten Karaismailoğlu, "2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı" ışığında projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Karaismailoğlu, 2053'e kadar otoyol uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini belirterek şunları kaydetti:

"Türkiye'nin geleceğini inşa etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız her yatırıma bir kulp bulmaya çalışanlara rağmen yolumuzda ilerliyoruz. Biz, Türkiye'nin, milletimizin geleceği için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 54
 • Hasan Aydın 3 ay önce Şikayet Et
  Hep kara yolu hep kara yolu. Niye deniz ve demir yoluna bu kadar değer verilmiyor Amerika, Çin, İngiltere, Almanya Japonya Hindistan bu ülkelerde niye yük ve yolcu taşımacılığının %70 demir yolu ile yapılıyor.!? Niye bizde bir tane bile üç tarafı denizle çevrili ülkemizde yolcu vapurumuz yok. Niye. Allah aşkına artık demir ve deniz yolu yatırımlarını önceleyin millet sizden bunu bekliyor.
  Cevapla
 • ERCAN 3 ay önce Şikayet Et
  Mesafe kısalmaz aynı kalır, olsa olsa süre kısalır. Biraz mantık..
  Cevapla
 • Serdar 3 ay önce Şikayet Et
  Dağın etrafını dolanmakla içinden tünelle geçmek aynı mesafemi
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçenlere teşekkür ederiz demiyorsun merhaba yol kısalmaz diyorsun. Yolları kısaltmak için yapılan köprü, viyadük merhaba ve tüneller ne oluyor. Ah hazımsızlar ah.
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Güzergahta değişiklik olursa yol da kısalabilir, bay çok bilmiş.
  Cevapla
 • Angaralı 3 ay önce Şikayet Et
  Çok mantıklısın dimi :) bence biraz daha düşün kestirme yollarla mesafeler kısalır mı kısalmaz mı sen kuş bakışı bakma herşeye
  Cevapla
 • Fatih yılmaz 3 ay önce Şikayet Et
  Zorunamı gitti ..
  Cevapla
 • Orhan uçar 3 ay önce Şikayet Et
  Yapanlardan Emeği geçen herkese teşekkür ederim otoban ı kullandım süper olmuş Ama bizim muhalefet birgün olsun buda güzel olmuş demez hayret ediyorum bunlar in peşinden giden lere
  Cevapla
 • KEKKERO 3 ay önce Şikayet Et
  Heryer otoban olsun güzel olur ama,devletin kasasından olsun,milleti borca sokmadan OLSUN.yapan şirketle yap işlet devret modelide olsa buradan geçecek arabanın hesabı ne olursa olsun 10 yıl çalışır yol ne getirirse ona evet desin,değilse döviz üzerinden sen yap paran bende garanti mantığı doğru değildir,sonra bu yolları neden hep yabancı şirketler yapıyor?bizim ülkemizde bu yolları yapacak şirket yokmu?
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Güzel konuşuyorsında devletin bu köprüleri, otoyolları vede sayamadığım daha birçok şeyi yapacak kapasitesi yok. O zaman bu işi yapabilen şirketlere yaptıracak. Kimi köprü, kimi uçak vs. Paran varsa keş ödersin yoksa bütün dünya bu şekilde yapıyor.. Sen bir müstakil ev yaptırmak istiyorsun. Paran var ise mütehaidi bulup keş öder yaparsın. Paran yok ise mütehaid evi yapıp seninle paylaşır vs.
  Cevapla
 • Naci kahraman 3 ay önce Şikayet Et
  Paran varsa yaparsın,yoksa ne yapacak. Asfalt atamayanlar bugün cirlop gibi yollara şikayet ediyorlar. Hep aynı riv riv.
  Cevapla
 • mim cim 3 ay önce Şikayet Et
  Yorumlardan görülüyor ki, artık muhalefetin karşı gelecek tezi yok. Erdoğan severler de muhalefet ağzı ile muhalif kafalarla dalga geçiyor. Türkiye Cumhuriyeti cumhurundur, halkın iktidardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle