TOKİ 20 yıl vadeyle iş yeri satacak

Tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eylül ayında açıklayacak.

TOKİ 20 yıl vadeyle iş yeri satacak
TOKİ 20 yıl vadeyle iş yeri satacak
GİRİŞ 13.08.2022 11:00 GÜNCELLEME 13.08.2022 14:07
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

81 ilin tamamında dar gelirli vatandaşları kapsayacak projede sadece konut değil iş yerleri de yapılması için harekete geçildi. Edinilen bilgiye göre, vatandaşa kira öder gibi iş yeri sahibi olması için 180 ay ve 240 ay vadeli ödeme koşulunun sunulması hedefleniyor.

ÖNCELİK İLK DEFA İŞE BAŞLAYANIN

İllerden gelecek konut sayısının belirlenmesinin hemen ardından iklim dostu sanayi siteleri kurulacak. Böylece yeni iş yeri imkanı sağlanacak. İhtiyaçlar doğrultusunda belirlenecek sanayi sitesinde iş yerleri tahsis edilecek. Hangi sanayi sitesine ne kadar iş yeri kurulması ile ilgili fizibilite çalışmasının yapıldığı belirtildi. Sanayi sitelerini de hükümet kuracak ve satışını TOKİ gerçekleştirecek.

KENDİ ATIĞINI DÖNÜŞTÜRECEK

Ayrıca sanayi siteleri, yatay mimariye göre yapılacak. Kampanya ilk iş yeri sahibi olmak isteyenleri kapsayacak. Bu kapsamda uygun yerler belirlenecek. Sanayi siteleri ile üretim ve istihdam da artacak.

İnşa edilecek sanayi siteleri çevre dostu olacak. ‘İklim dostu sanayi dönüşümü’ ilkesi ile kendi atığını dönüştüren, sürdürülebilir çevre yönetimine uyumlu iş yerleri olacak.

Bu arada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, valiliklere ihtiyaçların belirlenmesi doğrultusunda bir yazı gönderdi. Buna göre, valiliklere illerindeki konut açığı ve talebi soruldu. İllerdeki talebe göre sayı ve oranlar netleşince projeye son şekil verilecek.

KAYNAK: YENİŞAFAK
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 13
 • Ilyas sultanbeylide 1 ay önce Şikayet Et
  Gayet iyi olur
  Cevapla
 • İlyas 1 ay önce Şikayet Et
  Ev almak istiyorum istanbul yaşıyorrum
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  İzmir Kemalpaşada konut satışı görünüyor ben İzmir Aliağa da oturuyorum.E devletten başvuru yapmaya çalıştım ama başvuracağınız konut projesi bulunmamaktadır diyor.Başvurmak için Kemalpaşada mı yaşamak gerekiyor anlamadım
  Cevapla
 • Cemo 1 ay önce Şikayet Et
  Neymiş adam 35 sene memur zaten en büyük zamları alan memur biraz çalışan ve emekli olan dar gelirli olana önçelik tanıyın
  Cevapla
 • Baba 1 ay önce Şikayet Et
  Eve
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle