Bakan Bilgin, EYT'de kesin çözüm için tarih verdi

Sakarya EYT Dernekleri Başkanı Mehmet Ali Çelik, "AK Parti ve MHP Grup Başkan Vekillerini ziyaret ettik. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e dosyamızı sunduk. Bakan Bey, aralık ayında meselenin kesinlikle çözüme kavuşturulacağını söyledi" dedi.

GİRİŞ 11.08.2022 07:02 GÜNCELLEME 11.08.2022 13:39
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

Ankara'da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin çözüm trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi.

"GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ"

Heyette yer alan Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik, "Önceki gün HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Ayrıca, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldik. Biz de EYT içerisinde bulunan, stajından Aylık Bağlama Oranına (ABO), kadın doğum borçlanmasından Bağ-Kur prim borçlanmasına kadar bütün konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti" dedi.

EYT İÇİN ARALIĞI İŞARET ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi de anlatan Çelik, "EYT Platformu olarak, Bakan Bilgin'e mağduriyetlerimiz anlatıldığı kapsamlı dosyamızı sunduk. Sayın Bilgin, basında çıkan formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin herhangi bir açıklaması bulunmadığı halde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon kişilik bir mağdur kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, kalan 1 milyon kişinin de diğer statülerde olduğunu belirtti. Çözüm noktasında ise sürecin bir noktaya geldiğini ve özellikle bütçe görüşmeleri sonrasında EYT'nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonra çözüme kavuşturulacağını ifade etti. Bakan Bey, aralık ayı içerisinde kesinlikle konunun çözüleceğini dile getirdi. Bakan Bilgin'in sözleri, EYT'liler için bir müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve aralık ayı içinde çözüleceği ortada" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 132
 • Kocaeli 1923 1 ay önce Şikayet Et
  9926 prim günüm var 49 yasindayim işsizim EYT mağdurları adalet
  Cevapla
 • Gerçeğin Sesi 1 ay önce Şikayet Et
  1999 yılındaki hükümet tarafından çıkarılan kanun sebebiyle milyonlarca kişi EYT mağduru oldu. Yakında çıkacak yasa ile 9000 gun primi dolduran yaşa bakılmadan emekli olacak prim eksigi olanlar için başka formüller devreye girecek kimseye 10 yıl daha calış denmiyecek
  Cevapla
 • Denizlili 1 ay önce Şikayet Et
  1999 dan önce başlayanlar haklı çünkü çıkan kanun sonrakileri etkiler. 1999 dan önce başlayanlar 25 yılını ve 9000 prim gününü doldurmuşsa emekli olmalı. Ancak 99 sonrası başlayanlar için de en azından 5 yıl öne çekilmeli emeklilik.
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Rabb'im hayırlı, maddi ve manevi imkanlar versin.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Eyt çıkacaksa herkese çıkmalı sadece 99oncesi olanları kapsarsa ben oy vermem.ne yani Ekim1999 öncesi sigortalı olanlar 45 50 yaşında emekli olacak Ekim 1999sonrası sigortalı olanlar 60 yaşında emekli olacak böyle adaletsizlik olmaz Eyt çıkacaksa herkesi kapsamali kadinlar 51 erkekler 53 yaşında herkes emekli olabilmeli
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Oldu canim. Başka emrin
  Cevapla
 • Mitat 1 ay önce Şikayet Et
  Hacı sen olayı 25 yıldır anlamamışsın boşver bundan sonrada anlama
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle