Transneft, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya petrol sevkiyatını durdurdu

Rus petrol boru hattı işletmecisi Transneft, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya petrol sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi

GİRİŞ 09.08.2022 14:18 GÜNCELLEME 09.08.2022 15:22
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Rus petrol boru hattı işletmecisi Transneft, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft'tin yazılı açıklamasında, Rus petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya taşıyan Drujba hattının güney kolu için Ukrtransnafta şirketine ön ödeme yapılmasının gerektiği belirtildi.

Söz konusu sevkiyat hizmeti için Ukrtransnafta'ya yapılan son ön ödemelerin Transneft'e geri döndüğü bilgisine yer verilen açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemediğine işaret edildi.

Açıklamada, gerekli ödemelerin gerçekleşmemesi nedeniyle Ukrtransnafta'nın Transneft'e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya sevkiyatının da 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının diğer kollarındaki sevkiyatının devam ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 42
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  ABD nin oyununa gelen kara cahiller birde kalkmis biz oyun yöneteniz diyorlar . Sizler hazira konmayi seven bir topluluk ve insanlari sömüren bir millet oldugunuzu bir daha etiketlemis oldunuz daha fazla aciklamya gerek kalmadi sanirim
  Cevapla
 • Oguz 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa şimdiden soba kömür odun fiyatları artışa geçmiştir bu kış çetin geçecek sanirim
  Cevapla
 • AhmeT 1 ay önce Şikayet Et
  Turkiye' bu olayıda çözer Yanlız yüklü bir bedel istenmeli Avrupa'dan.Ornegin 50 milyar dolar gibi.Bu olayı çözeriz ya 50 milyar dolar yada kışın titremek ikisinden birini seçin cevabı gönderilmeli Dış işleri Bakanlığınca
  Cevapla
 • Kani 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle abd'nin gazına gelip rusyaya yaptırımlar uyguladığınız için rusya da hem gazınızı hem petrolünüzü kesiyor.Bi oturup konuşup anlaşamadınız.Rusya sizden mamül ürün alamıyor siz rusyadan enerji hammade alamıyorsunuz.Abd elini ovuşturuyor..Kışın üşürseniz belki biraz akıllanırsınız.
  Cevapla
 • Ramo 1 ay önce Şikayet Et
  Evet bütün batı diz çöküp yine Recep Tayyip Erdoğan a yalvarsın yine Petrol ve gaz sorununu çözmesi için . Ne kadar para o kadar köfte.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle