Soçi zirvesi sonrası kritik açıklama: Avrupa'nın tek çıkışı Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin 20 gün sonra yeniden bir araya geldi. Soçi'deki kritik görüşmeyi değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, 'Enerji konusunda Türkiye'nin yapacağı çok önemli işler var. Avrupa'nın nefes alacağı tek çıkış yeri gıda da olduğu gibi enerjide de Türkiye olacaktır.' dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'nın Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı dolayısıyla Türkiye'ye minnettar olması gerektiğini söylemişti.

GİRİŞ 06.08.2022 09:14 GÜNCELLEME 06.08.2022 10:36
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin'le bir araya geldi. 

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e teşekkür ederek Tahran ziyaretinin ardından 17 gün aradan sonra tekrar bir araya gelişleri sebebiyle memnuniyetini ifade etti.

Görüşme sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

"Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor ve bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Yine bugün tabii dünyanın gözü Soçi'de. 'Acaba Soçi'de ne görüştüler, ne yaptılar?' Burayı takip ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir.'

PUTİN: AVRUPA TÜRKİYE'YE MİNNETTAR OLMALI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'nın Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı dolayısıyla Türkiye'ye minnettar olması gerektiğini söyledi.

"TÜRKAKIMI, EKSİKSİZ ŞEKİLDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR"

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 57 arttığını vurgulayan Putin, hatta mayıs dahil bu yılın ilk aylarında ticaret hacminin iki kat arttığını kaydetti.

Putin, iki ülkenin gerçekleştirdiği birçok stratejik proje olduğunu aktardı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve enerji konusundaki projeleri hatırlatan Putin, şöyle devam etti:

"Bir de şunu kaydetmekte yarar görüyorum; bir süre önce inşaatını tamamladığımız TürkAkım doğal gaz proje hattı, Rus doğal gazını Avrupa'ya sevk eden önemli hatlardan biri haline geldi. TürkAkımı, diğer yönlere doğal gaz sevk eden hatlardan farklı olarak düzenli ve eksiksiz şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye'ye doğal gaz sevk etmiyor, Avrupa'ya da tüketicilere de gazımızı aktarıyor. Avrupa, Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı dolayısıyla Türkiye'ye minnettar olmalıdır"

Putin, Türkiye'ye petrol, kömür ve doğal gazı herhangi bir sıkıntı çekmeden ihraç ettiklerinin altını çizdi.

"AVRUPA'NIN TEK ÇIKIŞI TÜRKİYE"

Tahıl koridoru gibi gaz koridoru olabileceğini vurgulayan Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, yaptığı değerlendirmede "Eğer tahıl koridoru kusursuz işler, tarafların birbirine güveni tesis edilirse, bunun bir sonraki adımı enerjide de benzer bir koridor oluşturulmasıdır. Bunun da bir sonraki safhası Rusya-Ukrayna savaşının tekrar anlaşma zeminin geri dönmesi. Bana göre bu takvimde ilerliyor. Enerji konusunda Türkiye'nin yapacağı çok önemli işler var. Bana göre bu konuşmalar yapıldığı için Putin bu cümleyi kullandı. Türkiye tamamen tansiyonun düşmesi adına bir görev üstlenmiş ülke konumunda. Bence bu enerji koridoru konusu konuşuldu, belli bir noktaya getirildi. Türkiye'nin bir enerji nakil ülkesi olması, bir geçiş koridoru olması önümüzdeki dönemlerde daha da fazla gündeme gelecektir. Enerji konusunda Türkiye'nin yapacağı çok önemli işler var. Avrupa'nın nefes alacağı tek çıkış yeri, gıda da olduğu gibi enerji konusunda da Türkiye olacaktır." ifadelerini kullandı.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 52
 • osman 1 hafta önce Şikayet Et
  ab ye veya abd ye kesinlikle hiçbir konuda yardım edilmemelidir. Yok olsalar bile bir yudum su bile verilmemelidir.Karşılığında sadece düşmanlık ediyorlar. Türkiye'ye karşı teröristleri besliyorlar yetiştiriyorlar.
  Cevapla
 • murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Musluman degilmisin inancin nerde kaldi senin milyonlari oldurme niyetindesin
  Cevapla
 • Gelendost 1 hafta önce Şikayet Et
  Okadar şeyler yaziyorsunuz Rusyaya nekadar güveniyorsunuz şimdiyekadar pkk ya besleyen deyilmi Askerleririmi şehteden deyilmi suruyede bunlarin kapilari kapaninca türkiye yagcekiyorlar kedi göbeyimize kendimiz kesersek ozaman bunlara geceriz Aurupa şimdiden Wasser schroff gazi üretiyor 2 sene sonra bakin onlar rusun ve türkiyenin gazina ihtiyaci kalmayacak biz şimarmadan eniyisini yapmaliyiz
  Cevapla
 • murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen politikadan anliyirmusun evet rusya desdek oluyor avripalida desdek oluyor kendi cikarlari menfatleri icin soyledigin avrupadaki gaz olayi 2 sene degil 10 senede gecse avrupa gaza muhtac arkadas sen bu cografyada tek basina hicsin ekonomik gucun yok silah gucun yok kime kafa tutcaksin guclu olmak icin ilk once ekonomi sonra silah sonra guclu siyaset suan bizde yok
  Cevapla
 • HAMDİ 1 hafta önce Şikayet Et
  TÜRK LİRASIYLA satın şu gazı bak nasıl değer KAZANIYoR LİRA
  Cevapla
 • Aklıselim 1 hafta önce Şikayet Et
  Dalgamı geçiyorsunuz. Bırak Avrupa açlıktan ölsün o zaman. Dünyayı sömürdüğü yeter. Turkıye Afrika yı bıraktı Avrupa yımı beslicek..
  Cevapla
 • murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen musluman degilsin musluman insanlarin olmesini istemez cocuk yasli milyonlar olsun diyorsun Allaha nasil hesap verceksin
  Cevapla
 • S52 1 hafta önce Şikayet Et
  Hocam bunlar öyle Gavurki herseyi sanki kendileri haletmis gibi gösterirler ve dahi Baskanimizi despot deyip hakaret ederler.Minnet ve Merhamet Gavurun lehcesi ve cehresinde yoktur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle