Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mayıs ayı enflasyonunun aylık yüzde 2.98 gerçekleştiğini belirterek, ''Enflasyonun artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor'' dedi.

Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması
Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması
GİRİŞ 03.06.2022 15:12 GÜNCELLEME 03.06.2022 15:13
Bu Habere 111 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Bakan Nebati, Nisan ayında yüzde 7.25 oranında gerçekleşen enflasyonun artış hızının düşüşe geçtiğini söyledi.

Enflasyon rakamları açıklandıEnflasyon rakamları açıklandı

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle:

Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir.

Küresel salgın ve savaş ortamının tetiklediği gıda ve enerji başta olmak üzere uluslararası Emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar ve tedarik zincirlerinde oluşan bazı aksaklıklar, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz enflasyon artışlarında da temel bir rol oynuyor.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Kira zam oranı belli olduEv sahibi ve kiracılar dikkat: Kira zam oranı belli oldu

ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Uyguladığımız politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Önümüzdeki süreçte, olumlu seyreden iklim koşullarının da etkisiyle, tarımsal üretimimizde gerçekleşmesini beklediğimiz artışın enflasyondaki gevşemeyi olumlu yönde destekleyeceğini öngörüyoruz.

Enflasyon rakamları sonrası dolarda son durumEnflasyon rakamları sonrası dolarda son durum

ENFLASYONLA MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Ayrıca, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken diğer yandan da gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz.

Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 111
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Köyden okuma yazma bilen biri olsa bakan olarak atansa daha güzel yönetir ulkemizi. En azı dan hayat tecrübesi vardır.
  Cevapla
 • Bülent 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın nebati bankaların faizi ile merkez faizi arasındaki farkı daraltında bizde biaraz nefes alsak
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  işçi memur ve emekli zam oranları düşük çıkması için önümüzdeki ay sıfır yada ekşi çıkarsa şaşırtıcı değildir
  Cevapla
 • Esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Maliye bakanlığı son çıkarılan tevkifatta büyük yanlış yaptı. 19 mayısta çıkmasına karşın hala daha firmaların tereddüdü bitmedi. Ne vergi daireleri ne de mali müşavirler konuyu çözemedi. Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir.
  Cevapla
 • Cemal 1 yıl önce Şikayet Et
  SN.CUMHURBAŞKANIMIZ VE SN.SÜLEYMAN SOYLU TÜRKİYE HALKI OLARAK SİZDEN RİCAMIZ İDİA LOTO TOTO.YU ARTIK KALDIRIN KÖYLERE KASABALARA KADAR İNDİ ÇOCUKLARA KADAR BULAŞTI BÜTÜN TÜRKİYEYİ ÖRÜMCEK AĞI GİBİ SARDILAR DÜNYADA KUMARDA ÖNDE GELEN ÜLKELER ARASINA GİRDİK ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ ÇOK BÜYÜK TEHLiKE ALTIDA İNTİHAR EDEN EDENE YUVASI YIKILAN YIKILANA İLLEDE KALKMIYACAKSA BARİ HER ÖNÜNE GELEN KAZI KAZAN SATAMASIN İDİA DÜKANI AÇAMASIN RUHSATLARI ÇOK ZORLAŞTIRIN BELİRLİ SAYILARIN ÜZERİNE ÇIKILMASINA İZİN VERMEYİNİZ TELEFONLARDAN OYNANMASINI YASAKLAYIN SİGARANIN HERYERDEKİ REKLAMLARINI YASAKLADIĞINIZ GİBİ TELEVİZYONLARDAN İNTERNETTEN HERYERDEN REKLAMLARINI KALDIRIN SİZE MİNETTAR OLURUZ
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle