Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker ithalatı için çalışma başlattı

Tarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde şekerde spekülatif fiyat ve miktar hareketlerinin oluştuğunun gözlenmesi üzerine harekete geçti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker ithalatı için çalışma başlattı
Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker ithalatı için çalışma başlattı
GİRİŞ 26.05.2022 09:51 GÜNCELLEME 26.05.2022 09:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı, şekerde son günlerde spekülatif fiyat ve miktar hareketlerinin oluştuğunun gözlemlendiği belirtilerek, piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatıldığını açıkladı.

Bakanlığın Şeker Dairesi Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşım yapıldı.

Şeker Kanunu kapsamında, yurt içi şeker talebinin karşılanmasının, planlı üretim modeli olan kotalar vasıtasıyla gerçekleştirildiği anımsatılan açıklamada, şu ifadeler yer buldu:

"Bu çerçevede, pancar şekeri için 2021/2022 pazarlama yılında, ülke ihtiyacını karşılayacak düzeyde, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 2 milyon 632 bin 500 ton A kotası tahsis edilmiştir. Bu kotaya karşılık pancar şekeri üretimi ise 2 milyon 520 bin ton olarak gerçekleşmiştir."

Son üç pazarlama yılında yurt içine satılan A kotası şekerin, yurt içine satılabilen şeker miktarının, 2 milyon 455 bin ton, 2 milyon 468 bin ton, 2 milyon 507 bin ton olarak gerçekleştiği hatırlatılan açıklamada, "Bununla birlikte son günlerde spekülatif fiyat ve miktar hareketlerinin de oluştuğu gözlemlenmektedir.

Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

 

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 7
 • Hadi oradan 1 yıl önce Şikayet Et
  Pancar ektirmeyin. Şeker fabrikalarını satın. Sonra da şeker ithal edin. Peki bu şekeri alacak parayı sizin karıları satarak mı kazanacağız? Onu da söyleyin ki çaresini bilelim.
  Cevapla
 • Tuncer 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok gecikmiş bir karar şeker torba 1200 daha7ay önce 260 nerede yaşıyorlar
  Cevapla
 • isime dakılmayalım 1 yıl önce Şikayet Et
  resimde yayınladığınız logo eski. gıda,tarım ve hayvancılık bakanlığının logosu...
  Cevapla
 • Sivaslı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen ülkenden ekime kota koy ital et biz kim yönetiyor kim bunlar
  Cevapla
 • battalgazi66 1 yıl önce Şikayet Et
  Gardas devletin sucu yok parali kodomanlar piyasadaki sekeri toplayip fiyatlari yukseltiyorlar
  Cevapla
 • ahmet şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  tam zamanında alınmış bir karar yoksa şeker fiyatları çok yükselecekdi
  Cevapla
 • Musti 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence de tam zamanı, Allahtan şeker fiyatları bir yıldır atmıyor:)) tam zam gelmek üzereydi. Yetkililer işi biliyor. Üretime kota da koymuşlar. Fazla üretme, az olursa dışarıdan alırız diyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle