Savunma sanayiinden 10 milyar dolarlık müjde! SSB Başkanı açıkladı

Savunma Sanayii Başkanlığı İsmail Demir "Ar-Ge harcamaları bir önceki yıla göre 1 milyar 650 milyon dolara yükseldi” dedi.

Savunma sanayiinden 10 milyar dolarlık müjde! SSB Başkanı açıkladı
Savunma sanayiinden 10 milyar dolarlık müjde! SSB Başkanı açıkladı
GİRİŞ 17.05.2022 16:15 GÜNCELLEME 17.05.2022 16:15
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Savunma ve havacılık sanayii sektör ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak, pandemi öncesi rakamlara tekrar geri dönüş sağladı. Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün Ar-Ge harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 milyon dolara yükseldi” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve SAHA İstanbul işbirliğinde düzenlenen 4. Savunma Sanayii Buluşmaları düzenlendi. Etkinliğe online olarak katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 yılı savunma sanayii cirosunu açıkladı. Demir, savunma ve havacılık sanayii sektör cirosunun 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak, pandemi öncesi rakamlara tekrar geri dönüş sağladığını belirtti. Demir, sektörün aldığı yeni sipariş tutarının bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini altını çizdi. Demir, "Sektörümüzün Ar-Ge harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 Milyon dolara yükseldi. Yılsonunda bu rakamların daha yukarılarda olmasını hedefliyoruz” dedi.

“AR-GE HARCAMALARI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE 1 MİLYAR 650 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ”

Savunma sanayinin özgün ürünleri, ihracatı, ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri ile ülkemizin en önemli sektörlerinden biri haline geldiğini ifade eden Demir, “20 yıl önce sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 800’e yaklaştı. Bu projelerin yarısından fazlası son 6 yılda başlatıldı. 20 yıl önce 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldı. SASAD 2021 yılı sektör performans verilerine göre, savunma ve havacılık sanayii sektör ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak, pandemi öncesi rakamlara tekrar geri dönüş sağladı. Sektörümüzün aldığı yeni sipariş tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörümüzün Ar-Ge harcamaları ise önceki yıla göre yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 Milyon dolara yükseldi. Yılsonunda bu rakamların daha yukarılarda olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİİ SEKTÖRÜNDE İHRAÇ EDİLEN ÜRÜN ÇEŞİDİ 228’E ÇIKTI”

Savunma sanayii ürünlerimizi dünyanın ilgiyle takip ettiğini vurgulayan Demir, “Ülkemiz savunma sanayii alanında artık bir pazar değil aktör konumuna gelmiştir. Bunun en büyük göstergesi ihracatımız diyebiliriz. Savunma sanayii ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e, İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen ürün çeşidi 228’e çıktı. 20 yıl önce yıllık sadece 248 milyon dolarlık bir ihracatımız varken, 2021 yılını 3 milyar 224 milyon dolar gibi rekor bir seviyede kapattık. Bu yıl inşallah 4 milyar doların çok üstünde bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemiz genel ihracatının kilogram değeri 1,5 dolara yakınken, savunma ve havacılıkta bu rakam 70 doları buluyor. Savunma sanayimizin ne denli kıymetli olduğunu buradan da anlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 49
 • Yaşar dede 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün emeklilere sesleniyorum 6 ay boyunca savunma sanayisine 100 ₺verelim torunlarımızı korumak için. Tabi her ay.
  Cevapla
 • Yaşar dede 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün emeklilere sesleniyorum 6 ay boyunca savunma sanayisine 100 ₺verelim torunlarımızı korumak için. Tabi her ay.
  Cevapla
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Aç kalalım ve fakat savunma sanayini geliştirelim.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın İsmail DEMİR..Bu turşuyu kim satacak fıkrasında olduğu gibi?? " S-400'ü gözümüzde çok büyütmeyelim, Yunanistan ve İsrail lobileri engelleyerek başarıya ulaştılar ama F-16 yerine F-35 alalım. Zira ABD F-16 konusununu sürüncemeye alacak" diyen eski Hava Kuv. K. Abidin ÜNAL ile "S-400'leri Azerbaycana satalım, Konya atış sahasına koyalım gelsin "NATO UÇAKLARI" eğitim yapsın, İsrail'den demir kubbe alalım" diyen Em. KARAKUŞ Paşa gibi "F-35, ABD ve NATO sevdalısı" emeklilerin zırt pırt açıklamaları sizi etkilerse yazık olur…
  Cevapla
 • Sert adam 1 ay önce Şikayet Et
  Temcid pilavı gibi aynı yorumu yazıp durna...46 mısın nesin..!
  Cevapla
 • Kadayıfçı Rıfkı 1 ay önce Şikayet Et
  "Atölye tarzı imalat" ile ürün sayısını çok hızlıca onbinlere çıkarmak lazım...fabrikada otomasyona dayalı seri üretim tarzından ziyade...sadece bir uçak onbinlerce çeşit parçadan oluşur...üretilen sistem ve makina çeşitliği düşünülünce 50 bin farklı parçayı üretebilememiz lazım küresel savunma sanayi üreticisi olmak için.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle