Almanya'nın gücü tükeniyor! Büyük krize hazırlık: Sıcak duş yok, şirketlere el konabilir

Enerjide Rusya'ya yoğun şekilde bağımlı olan Almanya'da durum her geçen gün kötüye gidiyor. Kırılan tedarik zinciri ve yüksek enflasyonla mücadele edilirken Ukrayna Rusya savaşıyla devreye alınan ambargolar Almanya ekonomisini zora soktu.

Almanya'nın gücü tükeniyor! Büyük krize hazırlık: Sıcak duş yok, şirketlere el konabilir
Almanya'nın gücü tükeniyor! Büyük krize hazırlık: Sıcak duş yok, şirketlere el konabilir
GİRİŞ 10.05.2022 12:39 GÜNCELLEME 11.05.2022 12:36
Bu Habere 111 Yorum Yapılmış

Haber7- Fuat Öner

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’dan bütün petrol ithalatına ambargo koymasını öngören altıncı yaptırım paketi tekliflerini açıkladı.

Avrupa Birliği hükümetlerinin, Ukrayna'ya savaş açması nedeniyle Rusya'ya karşı sert yaptırımları müzakere etmesi ve Rusya'ya olan enerji bağımlılığını bitirmek istemesi Rus enerjisine en çok bağımlı olan ülkeleri zora sokmaya başladı. 

DOĞAL GAZ STOKU SONBAHARA KADAR ANCA YETER

Özellikle büyük ölçüde Rus gazına bağımlı olan Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da tehlike canları çalmaya başladı. Almanya hükümeti Rusya'dan gelen arzı keserse, ülkedeki gaz rezervleri yaz sonuna veya en geç sonbahar başına kadar yeterli olacak.

ALMANYA'DA ÜRETİM DURABİLİR

Koronavirüs salgını sonra artan maliyetler ekonomileri zorlarken enerjide oluşacak bir darboğazla beraber Alman ekonomisini büyük bir krize sürüklenme tehlikesi ile karşı karşıya. Bir 'B planı' olmadan Almanya'nın yaptırımlara bu kadar desteklemesine anlam veremediklerini söyleyen ülke sanayicileri ise Rusya gazı keserse alternatif yok diyerek yaptırımlara karşı çıkıyor. Şu an da fiyatların çok yükseldiğini belirten üreticiler ise yeni yaptırımların devreye girmesi ile beraber fiyatlarından çok daha yukarı çıkacağını ve üretimlerin aksayacağını belirtiyor.

ŞİRKET YÖNETİMLERİNİ ELE ALMA GÜNDEMDE

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen hazırlık çalışmaları kapsamında enerji ihtiyacını karşılayan, çelik, plastik ile otomotiv üretimi için hayati önem taşıyan Rus doğal gaz arzında kesinti ihtimaline karşı alarma geçildi.  Alman yetkililer, Rus doğal gazının aniden kesilmesi ihtimali karşısında kritik şirketlerin yönetimi ele almak da dahil olmak üzere bir acil durum paketi hazırlıyor.

Öte yandan  Almanya'nın enerji piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA), Almanya'da doğal gaz tüketimine ilişkin kapsamlı bir araştırma yürüterek arz durumunda olası darboğazlara hazırlandığı bildirildi.

SICAK DUŞ ALMAYIN ÖNERİSİ

Enerjideki darboğaza hazırlık için ilginç tasarruf tedbirlerine hazırlanan Almanya'da vatandaşlara sıcak duş almayın uyarısı geldi.  

Almanya'nın enerji, gaz, posta ve demiryolu düzenleyicisi Bundesnetzagentur'un başkanı Klaus Mueller, verdiği bir demeçte, "Haftanın yedi günü gazla ısıttığınız suyla gerçekten sıcak bir duş almanız gerekip gerekmediği konusunda kendinize bir soru sormanız gerekecek" dedi.

TATİLE GİDİN DOĞAL GAZ TÜKETMEYİN

Doğal gaz darboğazına karşı ilginç bir öneri de Almanya Seyahat Acenteleri Birliği (VUSR) Başkanı Marija Linnhoff'dan geldi. Linnhoff, Alman emeklilerin kış aylarında ülke dışında tatil yaparak, doğal gaz tüketiminin düşmesinde faydası olabileceğini söyledi.

YORUMLAR 111
 • HAMDİ 3 ay önce Şikayet Et
  Allah daha güzel etsin
  Cevapla
 • Nükleer 3 ay önce Şikayet Et
  Nükleer santrallerin ne kadar önemli olduğunu öğrendik elektrik enerjisinde dışa bağımlı olmuyacaksın devletimiz en az 20 tane daha yapmalı
  Cevapla
 • Vatan aşkı 3 ay önce Şikayet Et
  Yaygara yapmatıklarından senin haberin olmamış gardaş bir yere bagımlıysan o durursa mutlaka sende emeklersin artık anlayın bu çakalların insalları sömürerek refah seviyelerini arttıklarını
  Cevapla
 • ismet 3 ay önce Şikayet Et
  yav hehe he hehe
  Cevapla
 • gurbetci 3 ay önce Şikayet Et
  Almanyanın gücü tükenmez Neden biliyormusuniz kredi kartının bir limiti olduğunu bilir ve ona göre kullanır devletine ödetmez . Devleti sıkıntıya girmesindiye pandemide tatil için kenara koyduğu birikintisini ülkemde kalsın diye evlerine ve bahçelerine boya badana ve tamir için harcadılar . Bizim milletimiz gibi ( müstesnalar kaideyi bozmaz) açız diye ortalıkta gezmiyor aslında uzun lafın kıssası zor zamanda kenetlenirler ülkeleri için. Bu nedenle batmaz .
  Cevapla
 • Almanyadan 2 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru yerinde bir tespit helal olsun kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle