Yüksek talep konut kiralarını artırıyor

Büyükşehirlerde konutlara artan talep kira fiyatlarını artırdı. Aylık kira artış oranı göre yüzde 34,46 oldu. Konut kiralarında artışlar devam ediyor.

Yüksek talep konut kiralarını artırıyor
Yüksek talep konut kiralarını artırıyor
GİRİŞ 09.05.2022 10:25 GÜNCELLEME 09.05.2022 10:29
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayı kira artış oranı yüzde 34,46 oldu. İstanbul’da emlak ofislerinde kiralık ve satılık konut için yüksek fiyatlara rağmen yoğun talep oluşuyor. Emlakçılar yabancıların konutlara talebinin de konut fiyatlarını artırdığını söylüyor. Bunun yanında inşaat maliyetlerindeki artışlar ve konut stokunun yetersiz olması kira fiyatlarında artışa neden oluyor.

BÜYÜK SEMTLERDE TALEP FAZLA 

Kira artışlarının devam edeceğini ve büyük semtlere taleplerin arttığını belirten Emlakçı Orhan Çobanoğlu, Çok fazla yabancı talebi olduğu için insanlar ev bulmakta zorlanıyor, fiyatlarda buna doğru orantılı yükseliyor. Yabancılar genelde büyük şehirleri tercih ediyorlar. Esenyurt, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Beylikdüzü taraflarına talep fazla. Buradaki evlerde Arz ve talebe yetişilmiyor. Konut üretimi şuanda çok da düşük olduğundan fiyatlar normal olarak yükseldi. Konut yapım maliyetleri çok yükseldi. İnşaat sektörü duraksadı. Geçen sene ile kıyaslarsak yaklaşık yüzde 150 gibi bir maliyet artışı söyleyebiliriz. Geçen sene 18 lira olan çimento şuanda 70 lira. Bunu baz alırsak konut imalatı çok yükseldi. Kira artışlarının da devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

ANORMAL KİRA ARTIŞLARI DEVAM EDİYOR 

Vatandaşların kiralık ev bulmakta zorlandığını belirten Çobanoğlu, “Yeni binaların satılık talebi çok fazla. Kiralık dairelere baktığımızda ise satılığa olan talepten çok daha yüksek. Kentsel dönüşümler hızlanır ve fazlalaşırsa insanlar daha güzel ve yeni binalarda oturma fırsatı bulabilir. Bahçelievler’de bulunan dairelerin kirası 2 bin liradan başlıyor 14 bin liraya kadar var. Kira artışlarında 1'e 3 bir artış var. Olduğundan fazla kira artışı yapan ev sahipleri var. Bu durumda piyasanın düzenini bozuyor. Bunu gören diğer daire sahipleri de kiralar yükseldi benim dairemin de kirasını yükselteyim diyor ve sürekli anormal bir artış söz konusu oluyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 22
 • Vatandas 6 ay önce Şikayet Et
  Kim dur diyecek. Vatandaşa mi kaldı bu işi çözmek?????
  Cevapla
 • Vatandaş. 6 ay önce Şikayet Et
  Çimento gibi bir çok ürün normal değerinin çok üzerinde satılıyor. Geçen yıl 14 TL, bu sene 70 TL. Bu fiyatı bu oranda artıran sebep araştırılmalı. Gerçeğin üzerin de artış yapanlara yasal işlem yapılmalı. Cezalar caydırıcı olmalı. Devletimiz maaş zamlarını %25-%50 arası yaptı. Ama her şeye %100 'ün üzeren de zam geldi. Örneğin benzin, lpg, mazot, demir, çimento, ev, işyeri, aluminyum, elektrik, su, gıda, et, tavuk, daha sayamadığım bir çok ürün.
  Cevapla
 • a. c 6 ay önce Şikayet Et
  Alın göçmenleri yerliye ev kalmasın nasılsa seçim yaklaşıyorgöçmenleti kim kovarsa desteğimiz ona bizi sıkıntıya sokmaya kimsenin hakkı yok süs olsun diye adam seçiyoruz
  Cevapla
 • .... 6 ay önce Şikayet Et
  böyle haberlerle gazlamaya devam edin inşallah kendi başınıza da gelir aynı şey yeter artık
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  3000 TL ye kiralık ev bulamıyorum. Ahır gibi evleri gösteriyorlar, düşüneyim derken kiralıyorlar ev gidiyor. Yazıklar olsun. Yabancıları gönderin. Vatandaşlık için ev satışını durdurun piyasayı ve halkı mahfettiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle