Doğal gaza alternatif olacak! Almanya ve Japonya hidrojen için harekete geçti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kömür ve doğal gaza karşı alternatif enerji kaynağı olarak Japonya ile hidrojen alanında iş birliği yapacaklarını söyledi.

Doğal gaza alternatif olacak! Almanya ve Japonya hidrojen için harekete geçti
Doğal gaza alternatif olacak! Almanya ve Japonya hidrojen için harekete geçti
GİRİŞ 28.04.2022 17:13 GÜNCELLEME 28.04.2022 17:15
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Japonya'ya gelen Başbakan Scholz, Japonya Alman Ticaret ve Sanayi Odasının açılışının 60. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda iş insanlarına hitap etti.

Birçok Avrupa ülkesinin Rusya'dan fosil kaynak ithalatına bağımlı olmasını "problem" olarak niteleyen Scholz, Alman hükümetinin 2022'de Rus kömürü ve petrol ithalatını durdurmayı hedeflediğini ifade etti.

Scholz, "Aynı şey Rus gazında da meydana gelecek." diyerek, doğal gaz ithalatını durdurmanın çok daha zaman alacak bir süreç olduğunu belirtti.

Rusya'nın, Polonya ve Bulgaristan'a doğal gaz akışını durdurması sonrasında Almanya'nın da aynı durumla karşılaşma ihtimaline yönelik de Scholz, herhangi bir kesintinin ekonomik sonuçları olacağını dile getirdi.

HİDROJEN ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Alman Başbakan, ülkesinin, Rusya-Ukrayna krizinin yola açtığı enerji krizinde, kömür ve doğal gaza karşı alternatif enerji kaynağı olarak Japonya ile hidrojen alanında iş birliği yapacağını bildirdi.

Scholz, "Gelecekte hidrojen, bugünün gaz ve kömürüne alternatif olacak. Japonya-Almanya iş birliğiyle hidrojenin geliştirilmesini teşvik ederek geniş ölçüde refaha kavuşabiliriz." diye konuştu.

Ticaret odaklı iki ülkenin bu gerçeğin farkında olduğunu ve aynı sorunları yaşadığını aktaran Scholz, "Bu gibi ortak meseleler iş birliği yoluyla daha iyi ele alınabilir." ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 12
 • Şevket 6 ay önce Şikayet Et
  Elin adamlari neyle uğraşıyor. Bizimki kiler neyle uğraşıyor. Kimi ekonomiyi Arap saçına donderiyor k imi aday telaşında.
  Cevapla
 • Ertugrul Sariaslan 6 ay önce Şikayet Et
  hükümetimizi boş sanmayin. eminim gelecekte planlari aciklayacak ve bizi herzamanki gibi pozitif sekilde hayrette birakacak. hadi reis. Alcaklara göster yine.
  Cevapla
 • Ataman 4 ay önce Şikayet Et
  Bak goçum, ülkelerin, milletlerin kalitesi dünya medeniyetine, ilimine, bilimine, sanatina, kültürüne katkisiyla ölçülür. Bizim ülkenin dünya medeniyetine, teknolijisine katkisi nedir hiç düsündün mü? Elektrik ve/veya motorla çalisan bir tane ürünümüz dünya markasi olamadi, bu arada 2022 senesine geldik, batililar Mars gezegenine gidiyor...!!
  Cevapla
 • toki taşeron 6 ay önce Şikayet Et
  hep bekledik yol ve harçlığı vecek
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  biz çocuktuk suyla çalışan araba icat etti bizim mucitlerden biri adam tv lere çıktı kaybolu ortadan suyu ayrıştırarak hidrojen ve oksijeni kullandığını motorun çalışmasını anlatmıştı neler var neler
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca bu sektörler olmadan ekonomi nasıl gelişecek?
  Cevapla
 • Mizah 6 ay önce Şikayet Et
  20 yıldır enerji yüzünden gelişemiyoruz diye ağlayana duyurulur. Bak eloğlu da enerjide dışa bağlı. Ve nerelerde. Ah betoncu ah 20 seneyi heba ettin. Yazık ettin. Köprü yol demir yolu hava alanı karın doyurmuyor.
  Cevapla
 • Bahirsga 6 ay önce Şikayet Et
  Heykel yapsaydı iyiydi.
  Cevapla
 • Mizah 6 ay önce Şikayet Et
  Bonibon fabrikası açmak için mi ?
  Cevapla
 • Batmanlı 6 ay önce Şikayet Et
  Boş yapmışsın heykelci
  Cevapla
 • Taaha 6 ay önce Şikayet Et
  Ondan önceki 80 yılı ne yapacağız, o saydigin sektörler on binlerce insanın ekmek kapısı
  Cevapla
 • Ali 6 ay önce Şikayet Et
  Köprü demiryolu hava alanı olmasa ekonomik altyapıyı nasıl kuracan ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle