Toptancılar temizlik ürünlerindeki KDV indirimini etikete yansıtmadı

Toptancı ve bazı marketler temizlik ve hijyen ürünlerinde bugün yürürlüğe giren KDV indirimini fiyatlara yansıtmadı. Bakkallar toptancıların indirim öncesinde zam yapıp sonra da fiyatlarını indirdiğini söylüyor. Toptancılar ise sözde fiyat artışlarından bahsederek indirimleri yansıtmadıklarını açıkça itiraf ediyor.

Toptancılar temizlik ürünlerindeki KDV indirimini etikete yansıtmadı
Toptancılar temizlik ürünlerindeki KDV indirimini etikete yansıtmadı
GİRİŞ 01.04.2022 09:46 GÜNCELLEME 01.04.2022 11:08
Bu Habere 228 Yorum Yapılmış

Toptancı ve bazı marketler temizlik ve hijyen ürünlerinde bugünden itibaren yürürlüğü girecek olan KDV indirimine karşı direnişe geçti. Bakkal ve marketler toptancıların bu hafta için aldığı siparişlere KDV indirimini yansıtmadığını söyledi. Mahalle bakkalları da toptancıların indirim öncesinde zam yapıp sonra da fiyatlarını indirdiğini belirtiyor.

İNDİRİM UYGULANMIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve bugünden itibaren temel ihtiyaç maddelerinden sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ile bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped gibi üründe KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düştü. Ancak toptancı ve bazı bayilerin market ve bakkalların 1 Nisan ve sonrası için verdikleri siparişlerde KDV indirimi uygulamadığı ortaya çıktı.

LİSTE FİYATI TEHDİDİ

İstanbul Başakşehir’de market işleten bir esnaf toptancıların fiyatlarına KDV indirimini yansıtmamasına isyan etti. 1 Nisan’dan sonra teslim edilmesi için sipariş verdiği temizlik ürünlerindeki fiyatların değişmediğini gören esnaf, toptancıların kendisini açıkça tehdit ettiğini söyledi. Esnaf, “Ürün aldığım toptancı bana ‘Biz zaten size indirimli ürün veriyoruz. Eğer KDV indirimi diye diretirsen ürünleri liste fiyatı üzerinden satarız ve sen zararlı çıkarsın’ diyor. Ben de sipariş ettiğim ürünleri iptal ettim. Ancak elimde ürün kalmayınca mecburen sipariş vereceğim" dedi.

ÖNCE ARTIRIP SONRA İNDİRİYORLAR

Yürürlüğe giren indirim için hazırlık yaptıklarını belirten Bayrampaşa’daki bir esnaf, firmaların KDV indiriminden önce bazı ürünlerine zam yaptığını söyledi. Firma zamlarının üzerine toptancıların da KDV indirimini fiyatlara yansıtmadığını ifade eden esnaf, bu yüzden kendilerinin de indirime gitmediğini bildirdi.

‘KDV’Yİ İNDİRMEDİK’ İTİRAFI GELDİ

Yeni Şafak’ın ulaştığı bazı toptancılar da ürün fiyatlarında indirime gitmediklerini açıkça söyledi. Aradığımız toptancılar KDV indirimini bir iki üründe fiyata yansıttıklarını, temizlik ürünlerinin hiç birinde KDV indirimine gitmediklerini vurguladı. Toptancılar, “Zaten firmalar zam yaptı” diyerek kendilerini savundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 228
 • Mirage 5 ay önce Şikayet Et
  RTE’yi akıllarınca ekonomiyle devirecekler.Allah tuzaklarını başlarına geçirsin,kazandıklarının da hayrını görmesinler inşaallah
  Cevapla
 • Şevket 5 ay önce Şikayet Et
  Bizim insanımızın insafına kaldiysak yandık demektir. Bazıları da vatandaşın bir kısmından çarptığı paralarla hayır yapmıyor mu beni delirtiyor. Sn Devlet yetkilileri lütfen KDV indirimi yapmayın, lütfen konut kredisi indirimi yapmayın. İndirim kendileri için fırsata çeviren alçaklar var. Vatandaş hiçbirzaman kazanamıyor. En azından Devletin parası cebinde kalsın.
  Cevapla
 • rasim 5 ay önce Şikayet Et
  turkiyede toptancilar sade zam yapmaya endeksli indirim onlarin uykusunu kaçırdıkları icin yapmazlar
  Cevapla
 • Türkiye 5 ay önce Şikayet Et
  Allah sizi mübarek günde perişan etsin kazancınızın hayırını görmeyin ahirette görüşürüz
  Cevapla
 • Liseli 5 ay önce Şikayet Et
  Bin kere söyledik,vergi indirmleri ne millete ne devlete yarıyor,adamlar anında cebe indiriyor,nbunların hakkındantavan fiyat gelir,reis kurtar bizi bu yamyamlardan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle