Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması: Vatandaşımızdan esirgemeyiz

Yıl ortasında asgari ücrete yapılabilecek zamma ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmeler neticesinde böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz.” dedi.

GİRİŞ 25.03.2022 13:09 GÜNCELLEME 25.03.2022 13:21
Bu Habere 162 Yorum Yapılmış

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında gerçekleştirilen Olağanüstü Liderler Zirvesi 'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda aralarında Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı ve Ülke TV’de yayınlanan Sıradışı programının Yapımcısı Turgay Güler’in de yer aldığı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Gerekirse yıl ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerlendirme yapılabilir” sözleri hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakanımız sendikalarla görüşmelerini sürdürüyor. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın değerlendirmelerinden satır başları:

TURİZM KONUSUNDA HİÇBİR ENGEL KONULMAYACAK

SORU: Merak edilen bir başka mesele de turizm konusunda Türkiye’nin önümüzdeki sürece nasıl gireceği? Rakamlarda bir farklılık beklenir mi?

Böyle bir dönemde turizmde bir patlama veya ciddi bir yükseliş çok iddialı bir ifade olur. Ama Turizm Bakanım bu konuda çok çok gayretle ülkelerle görüşmeleri sürdürüyor. Aynı şekilde biz de gerek Rusya gerek Ukrayna gerek Polonya, bütün bölgelerle yine görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Başta Putin olmak üzere onlar da turizmde biz özellikle önünü kesmeyeceğiz, teşvik edeceğiz ve Türkiye’ye vatandaşlarımızın gidişi noktasında herhangi bir engel koymayacağız dediler. Şunu da söylüyorlar; belki para konusunda Ruble, yani kendi milli paralarımızla bu işi yapalım diye bir çıkış söz konusu olabilir. Bunu zaten biz normal zamanda Rusya’ya teklif etmiştik. Milli paramızla, yerli paramızla bunları yapalım ve Ruble ile Türk Lirası olarak bunu çalıştıralım demiştik. Şimdi de haklılığımız tam ortaya çıkıyor ve Ruble-TL ve farklı ülkelerle de bunu o ülkelerin paralarıyla yapabileceklerini söylüyorlar. Bu adımı bu şekilde atacağız. Bunun yanında Polonya Cumhurbaşkanı Duda da “Biz vatandaşlarımıza Türkiye’ye turizm için gitmeleri noktasında tavsiyede bulunuyoruz” dedi. Bize Ukrayna’dan 2 milyonun üzerinde, Rusya’dan 5 milyonun üzerinde turist geliyor. Biz Türkiye olarak güvenilir bir ülke olmamız hasebiyle turist çekme noktasında inanıyorum ki çok ciddi sıkıntılar yaşamayacağız ve İngiltere’den de biz bundan sonraki süreçte daha fazla turist alma imkanını da yakalayacağız. Almanya’dan da hakeza öyle. Çalışıyoruz, çalışacağız. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile iyi bir görüşmemiz oldu ve Almanya-Türkiye arasındaki diyaloglardan da bundan sonraki süreç için ümitliyim.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: GEREKİRSE VATANDAŞIMIZDAN ESİRGEMEYİZ

SORU: Yılbaşında asgari ücret ve memur maaş zammı belirlendikten sonra “Gerekirse yıl ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerlendirme yapılabilir” dediniz. Geçtiğimiz günlerde masada işçi adına pazarlıkları yürüten Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da biz bir davet gelirse zevkle o masaya otururuz dedi. Bir gündem var mı, yıl ortasında asgari ücretle ilgili yeni bir gelişme, bir zam olur mu? Bir de emekliler için bayram ikramiyesi ödeniyor, onların da bir zam beklentisi var, emeklilere de bir müjdeniz olacak mı?

Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 162
 • Yusuf 3 ay önce Şikayet Et
  Reis Ölümüne Seninleyiz!
  Cevapla
 • Yusuf 3 ay önce Şikayet Et
  Reis Ölümüne Seninleyiz!
  Cevapla
 • Polisbekliyor 3 ay önce Şikayet Et
  Polisler 2010 öncesi tek şark sistemine dönülmesini,kendi memleketinde görev yapabilmeyi,8/24 veya 12/36 çalışma düzeni,40 gün senelik izin,resmi ve bayram tatillerinde mesai ücreti,3600 ek gösterge,jandarmayla aynı maaş istiyor. #poliscoezuembekliyo
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Jandarmalar fırıl fırl şark yapıyor, sizin ayrıcalığınız ne?
  Cevapla
 • Haber 3 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret 5000 olmalı , en düşük emekli 3000 olmali
  Cevapla
 • EMEKLİ İMAM 3 ay önce Şikayet Et
  Muhtarlar mahallesindeki kirada oturan kiracıları ve ev sahiplerinin isimlerini tesbit edip devlete bildirsinler böylece gayri resmi yoldan evlerini ve işyerlerini kiraya veren herkesten gelir vergisini alınız ve böylece kira gelir vergisi kaçakçılığının önüne geçilmiş olur, zira bu hususta çook vergi kaçıranlar var, birileri dürüst davranıp kira gelirini devlete bildirip vergisini veriyor da öbür taraftan binlerce kişi kira gelirini gizleyip vermiyorsa bu haksızlıktır,adaletsizliktir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle