KAPLAN MT tanklarının seri üretimi tamamlandı

Endonezya’ya teslim edilen KAPLAN MT tanklarının seri üretim tamamlama töreninde konuşan SSB Başkanı İsmail Demir, “Bu tankların o bölgeye ve civarına bu sınıfta tank ihracatı konusunda önemli bir açılım yapmasını bekliyoruz” dedi.

KAPLAN MT tanklarının seri üretimi tamamlandı
KAPLAN MT tanklarının seri üretimi tamamlandı
GİRİŞ 15.03.2022 13:57 GÜNCELLEME 15.03.2022 21:23
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, “KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Platform Seri Üretimi Tamamlanma Töreni”ne katıldı. FNSS ev sahipliğinde düzenlenen törene Endonezya ve Türkiye yetkililerinden yoğun katılım oldu. KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Geliştirme Projesi devletlerarası bir anlaşma ile Savunma Sanayii Başkanlığı ve Endonezya Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. 2015 yılında, Endonezya DG Defence Potential ve Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan bir işbirliği anlaşmasıyla, 2 prototip orta sınıf tankın geliştirilmesine karar verilmişti.

FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında 2019’da imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen projede FNSS, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatını tamamladı. FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında geliştirilen araçlar, Endonezya’ya yapılacak sevkiyat öncesinde, FNSS tesislerinde sunuldu.

“BU TANKLARIN İHRACAT KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR AÇILIM YAPMASINI BEKLİYORUZ”

Tören sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, şunları kaydetti:

“Bu proje aslında FNSS ile Endonezyalı savunma şirketi PT Pindad arasında uzun zamandır devam eden ve iki ülke arasında örnek teşkil edebilecek bir işbirliği modeli oldu. Türkiye’nin tank meselesi konuşulurken tank ihracatında attığı önemli adımlardan da bir tanesi. Bu sınıfta gerçekten ihtiyacın tanımlanıp, tasarımların yapılıp bir kısmının Türkiye’de bir kısmının Endonezya’da üretildiği bir modelle üretim gerçekleştirildi. Seri üretimler başladı ve teslimatlar devam edecek. Dediğim gibi bir kısım Türkiye’de bir kısmını Endonezya üretilecek. Prototipler de bu şekilde yapıldı. Bir prototip burada üretilirken diğer bir prototip Endonezya’da PT Pindad tarafından üretildi. Bu aslında bizim ihracat açılımlarında vurguladığımız gibi, ‘savunma sanayii ihracatı sadece ticari bir olay değildir, ülkeler arasında işbirliğini ve teknoloji transferini de içeren bir husustur.’ Dost ve kardeş ülkelere bizim önerdiğimiz bir model var bu da bunun bir örneği. Gerektiğinde o ülkenin ihtiyacına göre tanımlanmış bir ürünleri de sıfırdan tasarlayıp o ülkenin ihtiyacına göre üretip teslim edebiliriz. Üretimin de sadece Türkiye’de şart olması gerekmez. Bu kardeş ülkelerde de kabiliyetlerin artırılması için atılmış adımlardır. Bu sayılar tabi küçük adımlar ile başladı ama hem sayıların artması hem de bunun bir model olarak bu tankların o bölgeye ve civarına bu sınıfta tank ihracatı konusunda önemli bir açılım yapmasını bekliyoruz.”

“TÜRKİYE ZIRHLI ARAÇLAR KONUSUNDA ÇOK İYİ BİR NOKTADA”

Türkiye’nin son zamanlarda savunma sanayii ihracatı konusunda attığı adımların daha da genişleyerek ilerleyeceğinin altını çizen Demir, “Türkiye zırhlı araçlar konusunda çok iyi bir noktada. Hafif sınıf zırhlı araçlar, tekerlekli paletli olmak üzere, muharebe araçları olmak üzere ve bir de bu tür modellere geçmiş bulunuyoruz. Bu konuda Türkiye iddialı. Endonezya ile attığımız bu örnek adımdan sonra da. Tabi ki Endonezya ile işbirliği ve ihracat konusunda da birçok kalemi konuşuyoruz. Onların da inşallah yakında teker teker gerçekleştiğini göreceğiz ve Türkiye’nin bu ihracatı devam edecek” diye konuştu.

Törene ayrıca, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’ndan temsilciler, Endonezya Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Agus Subiyanto, Endonezya Savunma Bakanlığı ve PT Pindad temsilcileri katıldı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • murat44 3 ay önce Şikayet Et
  Bizede lazım orta sınıf tanklardan
  Cevapla
 • yuyu 3 ay önce Şikayet Et
  Bu orta tank endenozya nin ihtiyaclarina gore tasarlandi. Orasi tropikal bir ada ulkesi, orda leopar gibi agir tanklar pek is yapmaz.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Karaya ayak basmadan zafer kazanılmıyor malesef
  Cevapla
 • TÜRKİYEM 3 ay önce Şikayet Et
  Tank'a ve dolayısıyla ilave masrafa gerek yok Sihalar işi havadan ve kökten bitiriyor.
  Cevapla
 • Ev Sahibi 3 ay önce Şikayet Et
  Peki bu pantsirler milyon dolarlık sistemler neden bu sihalari göremedi kolayca devre dışı bırakamadı? İkincisi rus silahları ABD İsrail silahlarından kötü ise ABD neden Ukrayna Hava sahasını kapatamıyor? 3. Bu iha lar bilirsiniz heronlar o zamanın parası 20 milyon usd ye satılmıştı 2010 yıllarda devre dışı bırakılan birsey olsaydı bu kadar engelle karsilasir miydi ülkemizde gelistirilmesi için? Bu iha ve sihalardan en çok çeken Sezgin Tanrikulu o yuzden Ak partiye baglayabiliriz yaygın bir şekilde kullanılmasını. Vel hasıl bir çok ekipman otonom olacak artık o zaman tanklarda kolayca avlanabilecek devre dışı birakilabilecek mi?
  Cevapla
 • muhsin 3 ay önce Şikayet Et
  sayın misafir, yıllardır iyi iş yapan kurumun çalışmasını büyüterek devam ettirebilmek de önemlidir, baksanıza yıllardır randımanlı çalışan ibb, el değiştirince nasılda tökezledi, bunu hala anlamadınızmı yoksa kendi pencerenizden bu gözükmüyormu
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Sevgili kardeşim. İhaları devre dışı bırakmak büyük devletler için çocuk oyuncağı. Öncelikle görüntü aktaran her şey sinyal yayar. İkincisi haberleşmek için uydu yada yer anteni gerekir. Her ikisi de kolayca devre dışı bırakılabilir. Üçüncüsü sonuçta radarda izleri var ve vurabilirler. Ermenistan ve rusyanın durumu seni yanılmasın. İsrail, ABD gibi ülkelere karşı kullanmaya kalktığında hayatın gerçeklerini görürsün. Tankın yeri ayrıdır. Her şeyi havadan yapamazsın. Bazan mekanize piyadenin ayak basması gerekir. Bu arada FNSS yıllardır iyi işler yapıyor. Bundan nasıl Ak Partiye pay çıkardınız anlamadım.
  Cevapla
 • Garip Yolcu 3 ay önce Şikayet Et
  Abd´nin 50yillik tanklarini modern edene kadar bu yerli ve zehir gibi tanklari neden biz kendimize yapmiyiruz. pkk karsi nede guzel olur. yunana karsida
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle