Azerbaycan'dan doğal gaz kararı: Türkiye için de büyük fırsat

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar Avrupa'nın enerji güvenliğinde bir kez daha alternatif projeleri ön plana çıkardı. Burada TANAP ön plana çıkarken, Azerbaycan'ın Türkiye üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatını artıracağı belirtildi.

GİRİŞ 15.03.2022 06:36 GÜNCELLEME 15.03.2022 11:53
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Trans Anadolu Doğal gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi ile, Azerbaycan doğal gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınıyor. Proje sayesinde Avrupa'nın enerji ihtiyacı güvence altına alınırken Türkiye'nin jeostratejik değeri güçlendi.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim, TANAP projesini daha da kritik noktaya taşıdı. Türkiye ve Azerbaycan’ın inisiyatifi ile başlatılan projede Azerbaycan doğal gazı AB’nin enerji arz güvenliğinde mühim rol oynarken Türkiye de köprü göreviyle önemli gelir elde etti.

Proje ile 2021'de Türkiye'ye 8 buçuk milyar metreküp, Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa’ya ise yaklaşık 8 milyar metreküp gaz taşındı.  Bu kapasitenin artırılması planlanıyor.

"TÜRKİYE AVRUPA PAZARINA ÇIKARILACAK"

TRT Haber'e kısa bir değerlendirmede bulunan Azerbaycan Milletvekili Vugar Bayramov, şunları söyledi.

''2024 yılından itibaren Türkiye pazarına daha çok doğal gazın gönderilmesi planlanıyor. Hem Şahdeniz yatağından hem Abşeron yatağından daha çok doğal gazın Türkiye ve AB pazarına çıkarılması göz önünde tutuluyor.''

"BAKÜ GAZ AKIŞINI ARTIRACAK"

Rus devlet haber ajansı TASS da Azerbaycan'ın Türkiye üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatını artıracağını duyurdu.

RUS GAZINA BAĞIMLILIĞI BİTİRMEK İLK HEDEF

Rus doğal gazına yaptırım uygulayan ve Kuzey Akım 2 boru hattı projesini durduran Avrupa Birliği yeni arayışta.

Rus doğal gazına bağımlılığın azaltılması yönünde yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. TANAP'ın Avrupa üzerindeki kısmı olan TAP'ın kapasitesinin 20 milyar metreküpe çıkarılması da hedefler arasında.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 41
 • İsmail yiğit 2 yıl önce Şikayet Et
  2023 de akparti secini alsin, dogalgaz ile petrol kuyularinin aetik islenmeyw vaslamasiyla, özlenen zengin Turkiye çok uzak degil.Yoksa Yalandan diger siyasetçilerle olacak is degil.
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Azeribaycan türkiye ve almanyaya petrol satmali baska ülkelere satmamali bati 1 damla petrol 1 damla kandan daha degerlidir diye katliam yapti 1 düyna savasinda
  Cevapla
 • sercin 2 yıl önce Şikayet Et
  amerikanin sesi radyolari.turkiyenin 500 yillik borcundan bahsedio hayrer bisey yunanla karistirdin heralde
  Cevapla
 • Eda 2 yıl önce Şikayet Et
  Zammı geliyor ,
  Cevapla
 • erdoğan 2 yıl önce Şikayet Et
  şu haritaya baktığımda moskof keferesinin TÜRKİYENİN önünü kesmek için önümüzdeki yıllarda gürcistanı gözüne kestireceği o kadar açıkki.. ne yapıp edip zengezur koridorunun türkiye azerbaycan kontrolüne geçmesi gerekiyor. ruslar ukraynayı yutarsa durmayacaktır. onun için ukrayna desteklenmelidir.
  Cevapla
 • EROL 2 yıl önce Şikayet Et
  gürcistana yıllar önce vurdu zaten
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle