Yusufeli Barajı'nda su tutma hazırlıkları devam ediyor

Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajının su tutma işlemi başlaması için hazırlıklar son hız devem ediyor. Yusufeli Barajı, Tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü büyük barajı olacak.

GİRİŞ 08.03.2022 13:32 GÜNCELLEME 08.03.2022 13:45
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü büyük barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nda su tutma işleminin gerçekleşmesi için çalışmalar sona gelindi.

Çoruh Nehri üzerinde, 275 metre gövde yüksekliği tamamlanan barajda su tutma işlemi gerçekleşmesi için yoğun mesai harcanıyor. DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce edinilen bilgiye göre, gövde enjeksiyon çalışmalarında fiziki gerçekleşme yüzde 96 seviye gelindi. Gövde dolu savak hidro-mekanik imalatları ve dip savak vana odası inşaat çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi.

DSİ 26. Bölge tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gövde dolusavak hidromekanik imalatları ve dipsavak vana odası inşaat çalışmaları sürdürülmektedir. Tünelli dolusavak kaplama betonu tamamlanmış olup giriş; çıkış ve havalandırıcı bölgesinde çalışmalar devam etmektedir. Santral binasında idari ve ünite bloklarında mimari işler, trifükatör bölgesinde tıkaç çalışmaları devam etmektedir. Mansap düzenlemesi su altı kazı çalışmalarında yüzde 55 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Yusufeli Barajının temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajıdır. Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • HAKAN 8 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun Başkanımızdan ülkemiz son 20 yıla böyle hizmet görmedi. insanlar nankör unuturlar. Görmezler Rabbim başımızdan eksik etmesin.
  Cevapla
 • Han 8 ay önce Şikayet Et
  Maşallah. Cumhurbaşkanımızın en beğendiğim özelliklerinden biri; Her türlü sıkıntı ve mücadele arasında bile gerçek eserler ortaya koyuyor. Algı değil İCRAAT... Söz değil ESER.. bugünü değil GELECEĞİ inşa ediyor. Maşallah...
  Cevapla
 • Kayapınarlı 8 ay önce Şikayet Et
  Köprülerin neyi varmış Mehmet efendiii. Allah'a şükür heykel dikmiyor
  Cevapla
 • Mehmed 8 ay önce Şikayet Et
  İnşallah inşallah umduğun gibidir.köprülere benzemesinde
  Cevapla