EPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik karar

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Rüzgar ve güneşte 2787 MW'lık yeni kapasite tahsis sürecini tamamladık. En geç 1,5 ila 2 yıl içinde 5 milyar dolarlık yenilebilir enerji yatırımını elbirliği ile hayata geçireceğiz" dedi.

EPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik karar
EPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik karar
GİRİŞ 05.03.2022 07:29 GÜNCELLEME 05.03.2022 13:58
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EFDK), Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını arttıracak kritik bir karara daha imza attı. 5 milyar dolarlık enerji yatırımı için geri sayım başladı.

YEKA RES-3 ve YEKA GES-5 kapsamında duyurulan bağlantı kapasitelerinin revize edilmesinin ardından açığa çıkan kapasite ile birlikte 2787 MW'lık kapasite EPDK'ya bildirildi. Perşembe günü toplanan Kurul vakit kaybetmeden söz konusu kapasitenin tahsis sürecini tamamladı.

İŞTE YATIRIM YAPILACAK ALANLAR

Ana kaynağı rüzgar veya güneş enerjisi olan tesislere ilişkin yapılacak elektriksel kurulu güç artış talepleri için toplam 784,75 MW.

Birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisine dönüşüm taleplerine ilişkin başvuru talepleri için toplam 1322,82 MW.

Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi kapsamında lisanssız elektrik üretim faaliyetinde bulunmak üzere iletim seviyesinden yapılacak başvurular için toplam 680,13 MW kapasite tahsisi yapıldı.

TOPLAM YATIRIM TUTARI YAKLAŞIK 5 MİLYAR DOLAR

En geç 1 buçuk, 2 yıl içinde 5 milyar dolarlık yerli ve yenilenebilir enerji yatırımının elbirliği ile hayata geçirileceğini söyleyen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Türkiye'nin gücüne güç katmaya devam ediyoruz. Kurumumuzun bu kararı sadece ülke ekonomisine değil, istihdama da katkı sağlayacak" dedi.

Söz konusu kapasiteler için yapılacak başvuruların aylık bazda TEİAŞ'a bildirilerek metodolojide belirlenen usule göre bağlantı görüşü oluşturulacağını belirten Yılmaz şunları söyledi:

"İçinde bulunduğumuz süreçte yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün daha da artıyor. Hep söylüyoruz Türkiye'de yerli ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapan asla pişman olmaz. Kurul olarak aldığımız bu kararla ülkemiz için kayda değer bir kapasitenin önünü açmış olduk. Şimdi top yatırımcıda, kolları sıvama vakti. En geç 1 buçuk, 2 yıl içinde bu yatırımların hayata geçeceğinden şüphemiz yok. Net sıfır karbon salımı hedefimize de katkı sağlayacak bu kararımızın sektörümüze ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 41
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  BU KONUDA BÜYÜK EKSİKLİK VAR!!!! Ne yazikki rüzgar ve güneş santrali yapsak bile bunlardan yeterince yararlanamiyoruz ÇÜNKÜ ENERJİYİ DEPOLAYAMİYORUZ !!!!! Türkiye'nin mutlaka elektrik enerjisini depolama tesisleri yapmalı hemde ACİLEN
  Cevapla
 • Terazi 6 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar büyük tarım arazisi yalnızca güneş enerjisi üretimine tahsis edilemez. Hem tarım için hem elektrik üretimi için kullanılmalı.
  Cevapla
 • adl 6 ay önce Şikayet Et
  yav bosverin enerji enerji bugday ayçiçeği üretelim yaaa
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Nukleer gecede uretiyor. Kesintisiz uretim.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Yeni binalara zorunlu olsun. Site aydinlatmasi, su pompasi ana kapi bu elektrikle acilabilir. Yetmesi durumunda asansor dahi olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle