Rusya-Ukrayna savaşı sürerken BOTAŞ'tan doğal gaz açıklaması

Rusya'nın Ukrayna işgaliyle Moskova'ya uygulanan yaptırımlar, dünya petrol ve doğal gaz piyasasında fiyatların rekor şekilde artmasına sebep olurken, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığı belirtildi.

GİRİŞ 05.03.2022 07:22 GÜNCELLEME 05.03.2022 13:36
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, TBMM KİT Komisyonunda doğal gaz tedariki konusunda bilgi verdi.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz konusunda herhangi bir kesinti beklenmediği vurgulandı:

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan

"Savaş, Türkiye'nin doğal gaz planlamasını etkilemez. Herhangi bir kesinti olmaz ama bizi etkileyecek şey fiyatlardır. Dünyada fiyatlar arttıkça etkileniyoruz. Sözleşmeler var ancak örneğin İran bunun dışına çıkarak, vereceği gazın sadece yüzde 60'ını veriyor. Bahane çıkarıyor. Halbuki fiyatların yükselmesi nedeniyle tam olarak vermek istemiyor. Türkiye'nin kullandığı gazın yüzde 41'i Rusya'dan geliyor. Doğal gazda zaten geçiş üssüyüz. Silivri ve Tuz Gölü'ndeki depolarımızda şu anda 4,5 milyar metreküp gaz var. Türkiye'de günlük 360 milyon metreküp gaz tüketiliyor. Hiç gaz verilmezse 10-15 gün yeter. Gazla ilgili de şu anda sıkıntımız yok. Depoların kapasitesinin artırılması için çalışmalar devam ediyor. Şu anda boş yer yok. Silivri'de 2023 sonunda kapasitemiz 5 milyar metreküpe ulaşacak. Tuz Gölü'nde 15 milyar metreküplük alan var. Bunları da geliştireceğiz."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

KARADENİZ'DEKİ GAZ 2023'TE

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de "Doğal gazda Rusya'ya bağımlı değiliz. İran ve Azerbaycan'dan da alıyoruz. Karadeniz'de bulduğumuz doğal gazı 2023'te kullanmaya başlayacağız, önce sanayide, 2026 yılında da konutlarda" açıklamasında bulunmuştu.

EPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik kararEPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik karar

TÜRKİYE'DEN YENİ ENERJİ HAMLESİ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Rüzgar ve güneşte 2787 MW'lık yeni kapasite tahsis sürecini tamamladık. En geç 1,5 ila 2 yıl içinde 5 milyar dolarlık yenilebilir enerji yatırımını elbirliği ile hayata geçireceğiz" dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YÜCEL KAYAOĞLU
YORUMLAR 25
 • Adım türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Putin karadeniz gazına ortak olmak icin ukrayna kıyılarını ve limanlarını işgal etti . Gözü kaldı .bizim gazımızda
  Cevapla
 • Ali .o1. 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ne panik gazi kesrmi kesecekmi.keserse kessin .biz daha önce dogal gazmi yakardik. Tezek yakariz.simdiye kadar dogal gzlami olduk. paniklemeye gerekyok.
  Cevapla
 • Pendik 2 yıl önce Şikayet Et
  Akıl fukara olunca fikir ukala olurmuş
  Cevapla
 • Misafir.01 2 yıl önce Şikayet Et
  He kardeşim nasıl da düşünemedik biz bunu ya aklınla bin yasa....
  Cevapla
 • Mustii 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi fikir tezek yakan kombi var zaten
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Kapasite önemli ancak depolarında dolu tutulması gerekiyor. İranın 10 günlük doğalgazı kesmesi sonucu yeraltı ve yerüstü gaz depolarının boş olması( daha önce yüksek fiyattan dolayı kullanılmış olması ) sıkıntı yaratmıştı.
  Cevapla
 • ek9 2 yıl önce Şikayet Et
  konutlarda 2026 diyor arkadaş bu memlekette hiçbirşey ucuzlamaz
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 2 yıl önce Şikayet Et
  Amaç Türkiye!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle