Rusya'nın Ukrayna işgali petrol fiyatlarını uçurdu!

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal hareketiyle birlikte petrol fiyatları haftaya sert artışla başladı. Ham petrolde yeniden 105 dolar seviyesi görüldü.

GİRİŞ 28.02.2022 08:21 GÜNCELLEME 28.02.2022 09:07
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

NATO ülkeleri ile Rusya arasındaki Ukrayna krizinin hafta sonu karşılıklı adımlarla büyümesi üzerine petrol fiyatlarında çok sert artış oldu.

Geçen haftayı 97 dolar seviyelerinde kapatan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, bu sabah 105 dolara kadar yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrol de 99 doları gördü.

Petrol, geçen hafta da 105 dolara kadar yükselmişti. Bu seviye, 2014 sonrasındaki yaklaşık 7,5 yıllık dönemin zirvesi. Batı Teksas petrolünde de geçen hafta 100 dolar seviyesi görülmüştü.

BENZİN VE DİZELE ZAM GELECEK Mİ?

Petrol fiyatlarında yaşanan sert yükseliş sonrası Türkiye'de ve dünyada benzin ve dizel fiyatları sert şekilde yükselmişti.

Petrolde artışın devam etmesi tekrar pompa fiyatlarına nasıl yansıyacak? sorusu ise henüz netlik kazanması.

HAFTA SONU GERİLİM ARTTI

Rusya'nın Ukrayna işgaline misilleme olarak ABD ve AB'nin bazı Rus bankalarını Swift sisteminden çıkarma konusunda anlaşması, Rusya Merkez Bankası'nın yaptırım kapsamına alınması, Batı ülkelerinin Ukrayna'ya askeri yardımlarını artıracaklarını açıklaması ve Rusya'nın nükleer silahlarını kullanıma hazır hale getirmesi gibi hamleler, hafta sonunda gerilimi hızla yükseltti.

ABD ve AB'nin geçen hafta açıkladığı ilk yaptırım paketlerinde petrol ve doğalgaz ticaretinin muaf tutulması ve Rusya'nın Swift sisteminden atılmaması üzerine petrol fiyatları 105 dolardan 97 dolara kadar gerilemişti.

Dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi olan Rusya, küresel petrol arzının da yüzde10'unu sağlıyor. Uzmanlar, Rusya'nın petrol ihracatının engellenmesinin, petrol piyasalarında büyük şoka neden olacağı ve dünya genelinde zaten yüksek olan enflasyonu kontrolden çıkaracağı uyarısında bulunuyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 32
 • SİZDEN BİRİ 2 yıl önce Şikayet Et
  "SAVAŞ SEBEP, SÖMÜRGECİLERİN ARTAN PETROL VE ENERJİ FİYATLARIYLA ZENGİNLEŞMESİ SONUÇTUR… GELSİN PARACIKLAR,,, GELSİN DOLARLAR, STERLİNLER… BABALARININ HAYRINA MI ÇIKARILDI SAVAŞ?...
  Cevapla
 • Taban 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu zamlara hükümet dayanmaz.Böyle gider ise bu hükümette gidici seçimlerde.Ülkemiz için Hayırlısı olsun Önemli olan hükümetler değil Devletimizdir.
  Cevapla
 • Cemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu savaşın kazananı sadece ABD ve petrol zengini ülkeler oldu.olan yine fakir fukaraya oldu..
  Cevapla
 • Doğu-Batı 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa ve Amerikanın istediği bu değil miydi. Ne bekliyordunuz ki.
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Zam yapmak için bahanede hazır artık
  Cevapla
 • dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  zararına derken, babasının bahçesinde mi yetiştiriyo, yerden su yerine petrol çıkıyor. ürettiğin bir fındık çay bile petrolde daha maliyetli
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  dünyada her yerde zam var, petrol sirketleri herhalde sana zararina petrol satmayacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle