Batman’da 'akıllı tarım' dönemi başlıyor

Türkiye’nin en yenilikçi ve sosyal projesi ATA (Akıllı Tarım Atölyeleri) Eğitici Eğitimlerini, Batman Şehit Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’nde tamamladı.

Batman’da 'akıllı tarım' dönemi başlıyor
Batman’da 'akıllı tarım' dönemi başlıyor
GİRİŞ 25.02.2022 18:15 GÜNCELLEME 25.02.2022 18:15

Son yıllarda halk kütüphanelerinin yenilikçi projeleri ile yaşadığı büyük değişim sürecinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı “Kütüphanede ne yapılmaz ki!” sloganı ile halk kütüphanelerinde katılımcılarına farklı deneyim, tasarım ve projelerle tanıştırmaya devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Batman Şehit Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’nde Akıllı Tarım Atölyeleri Tohum Müfredatı tarım ve teknoloji eğitici eğitimleri şubat ayı içerisinde gerçekleşti.

Batman Şehit Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’nde kurulan Akıllı Tarım Atölyesi’nde;
ATA Tarım Eğitici Eğitmenleri ve Teknoloji Eğitici Eğitmenleri, katılımcılara 5 gün boyunca müfredat eğitimi ve uygulamalı etkinlikler düzenledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri teknoloji iştiraki TARNET’in geliştirdiği ve hayata geçirdiği ATA Projesi, Türkiye’de tüm ihtiyaç alanlarında hizmet vermeye ve katılımcıları ile buluşmaya devam ediyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk kez ihdas edilen projede, farklı yaş gruplarından öğrenciler ve gençler tarım teknolojileri ile tanışma fırsatı bulacaklar.

Eğitim Kurumları, Bilim Merkezleri ve Kütüphanelere özel tasarlanan atölyeler; Akıllı Tarım Kampı, Tarım Teknolojileri Etkinlik Kitabı, Lider Çiftçi ve Ekosistem Kutu Oyunu, online dersleri ve etkinlikleri, güçlü müfredatı ve ticarileşmiş ürünleri ile hayata geçti. 360 derece tarım teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren proje; Osmaniye, Burdur, İstanbul, Erzurum ve Ankara’da başladığı uygulamaları ile katılımcıları ile buluşmaya devam ediyor.

Batman’ın ekonomisine ve genç neslin tarım teknolojilerine olan ilgisine katkı sağlayacak

Batman Şehit Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen 5 günlük tarım ve teknoloji Eğitici Eğitimlerinde;

Tarım derslerinde, Toprak ve Mekanik, Toprak Mikrobiyolojisi, Topraksız Tarım, İklim, Meteoroloji, Kompost ve Sera Otomasyon Sistemleri, Teknoloji derslerinde ise; Robotik-Kodlama, Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka, İklim Verisi, Proje Geliştirme ve Akıllı Sera Sistemleri dersleri ATA eğiticilerine verildi.

Eğitim sonunda, bilişim teknolojileri, elektrik-elektronik ve fen bilimleri konusunda uzman  10 katılımcı, ATA Eğitmen Sertifikası’nı almaya hak kazandı.