Haksız fiyat artışlarına karşı şikayet bildirim sistemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşları mağdur etmeye yönelik haksız fiyat artışlarının önüne geçmek için şikayet bildirim sistemi oluşturdu.

Haksız fiyat artışlarına karşı şikayet bildirim sistemi
Haksız fiyat artışlarına karşı şikayet bildirim sistemi
GİRİŞ 19.02.2022 20:09 GÜNCELLEME 19.02.2022 20:15
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen hafta, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat hareketleriyle ilgili her türlü enstrümanın devreye alınacağını belirtmişti.

Fiyatların daha sıkı bir şekilde denetleneceğini belirten Nebati, fahiş fiyat uygulayanlara karşı özel bir timin oluşturulacağının altını çizmişti.

ŞİKAYET BİLDİRİM SİSTEMİ OLUŞTURULDU

Bu kapsamda haksız fiyat artışlarına karşı harekete geçen bakanlık, mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla vatandaşlar tarafından iletilecek şikayetlerin ve önerilerin toplanacağı bir şikayet bildirim sistemi oluşturdu.

Uygulamaya göre, vatandaşlar, haksız fiyat artışlarına tanık olması durumunda bakanlığın internet sitesindeki şikayet bildirim kısmına şikayetlerini yazabilecek ve bu şikayetler ilgili birimlerce değerlendirilmek üzere işleme alınacak.

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

Bakanlığın internet sitesi üzerinde işleme alınan şikayetler, Enflasyonla Mücadele Timi olan, Vergi Denetim Kurulundaki müfettişler ve Gelir İdaresinde görev yapan denetleyiciler tarafından takip edilecek.

Bu sayede, vatandaşları mağdur etmeye yönelik haksız fiyat artışları yaptığı tespit edilecek kişiler için yasal işlem başlatılacak.

Devreye alınacak bu uygulamayla haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesi bekleniyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 108
 • Tayyip Doğanay 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet hedef saptırıyor,market zincirlerini bilerek hedef gösteriyor,kendisine oluşacak tepkiyi marketlere yöneltmek istiyor.Madem öyle elektrikte doğalgaz da faiş fiyatı neden yaptınız.
  Cevapla
 • haca 7 ay önce Şikayet Et
  Ya bi bitmediniz. Tum dunyada yakit maliyetleri uctu diye aylardir bagiriyor millet. Oku...
  Cevapla
 • Antonio Horta-Osorio 7 ay önce Şikayet Et
  Ister hal yasası ister idam cezası cıksa, Turan Milletinin kanında yağmacılık olduğu mühletce bu iș olmaz. Zincir marketlerin tamamına yakını akp ortağı. Cezalar vız gelir tırıs gider.
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Tüketiciye yani milletimize satışını yapacakları fiyatları fabrikalarda ve üreticilerde yola çıkmadan önce yazılsın.
  Cevapla
 • 1071 7 ay önce Şikayet Et
  Tarım kredi marketlerinde KDV alınmadan ürün satılsın birde ürün bolluğu olsun diğer marketler bak o zaman nasıl fiyat kıracak.
  Cevapla
 • Paşa 7 ay önce Şikayet Et
  Fahiş fiat (kazıklamanın soygunun vurgunun) artışı,takibi şikayeti mi ilgilendirir yoksa kamu hukukunu mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle