Eğitim, sağlık ve konutta da KDV indirimi bekleniyor

Gıdadaki KDV oranı yüzde 7’den 1’e düşünce market harcamaları da dün yüzde 7 indi. KDV indirimleri temel gıda ile sınırlı kalmayacak. Özel eğitim ve özel sağlık hizmetleriyle konutlar için de KDV indirimleri planlanıyor.

GİRİŞ 15.02.2022 05:58 GÜNCELLEME 15.02.2022 09:44
Bu Habere 135 Yorum Yapılmış

Gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin ardından sıra diğer sektörlere geldi. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde yüzde 8, konutta 150 metrekarenin üzeri konutta yüzde 18 KDV uygulanıyor. Bu KDV oranlarının indirilmesi planlanıyor.

KAYIT DIŞI AZALACAK

KDV düzenlemesi için çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı, odalar ve sektör temsilcileriyle toplantılar düzenlerken, KDV’de de sadeleşmeye gidildi. KDV’deki sadeleşmeyle birlikte reel sektörün işleri kolaylaşacak, reel sektörün dinamizmi ve rekabet gücü artacak. Yatırım ortamı iyileşecek, kayıt dışı azalacak. Edinilen bilgilere göre, özel eğitim, özel sağlık hizmeti gibi sektörlerde de KDV oranlarında düzenleme öngörülüyor. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde mevcutta yüzde 8 KDV uygulanıyor.

KONUTTA SEMTE GÖRE DÜZENLEME

Yapılacak çalışmayla gıdada olduğu gibi benzer bir oranda indirim yapılması planlanıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle veliler ve okulların üzerindeki maliyetleri azaltmak amacıyla eğitim ücretlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti. Konutlarda da farklı KDV oranları uygulanıyor.

150 metrekareye kadar olan evlerde KDV yüzde 1 olurken, 150 metrekarenin üzerindeki yüzde 18 KDV uygulanıyor. Kentsel dönüşüm, yapı kooperatifleri ve TOKİ’lerde KDV oranı yüzde 1. Bu oranlarda da düzenleme yapılıyor. Semte göre de KDV düzenlemesi planlanıyor.

30 MİLYARLIK FERAGAT

Gıdada yapılan yüzde 7’lik bir indirimle devlet 2022 yılında KDV iadeleri de dahil olmak üzere 30 milyar TL feragat etti. KDV indirimleriyle doğrudan vatandaşın cebi rahatlarken, üretici ile ticaret yapanlar da nefes alacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 135
 • Yetişin imdat 2 yıl önce Şikayet Et
  Şakın düşürmeyin yansıtmıyor esnaf. Vay vay mafolduk
  Cevapla
 • Mete 2 yıl önce Şikayet Et
  Vergileri kesinlikle düşürmeyin, devlet alacağı vergiden fedakarlık yapıyor ama o para vatandaşa yansımıyor aç gözlü satıcıların cebine gidiyor. Devlet bir çok kez ÖTV indirimi yaptı hangi bayii tam olarak fiyatlara yansıttı ? Hiç biri , devlet 30 bin indirdiyse bayii en fazla 10 bin yansıttı gerisi cebe.
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatlar düşmüyor. Hep hikaye, benzin mazot ta indirim yapın.
  Cevapla
 • melihsah 2 yıl önce Şikayet Et
  bakin bu fiatlar hic dusmedi hïrsız marketler ve soyguncu elektirik tefeci 2 el oto satanlar bunun cõzü.ü kolay reis acil yurt dısından 2 el oto izin ver 5 yïl satamaz serhi koy bu araclar bunların elinde patlasın halk bunu istiyor
  Cevapla
 • ÖMER 2 yıl önce Şikayet Et
  bu nasıl düşmedir ya gercekten cok mantıksız marketlerin vereceği kdv azaldı millet yine pahalı alıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle