ÇAYKUR'dan yaş çay alım fiyatıyla ilgili açıklama

Yaş çay fiyatı için bundan önceki yıllarda enflasyon altında bir açıklama yapılmadığını belirten ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaş çay kilogram alım fiyatında bu yıl en az enflasyon değerinde bir artış olacağını düşündüğünü söyledi.

ÇAYKUR'dan yaş çay alım fiyatıyla ilgili açıklama
ÇAYKUR'dan yaş çay alım fiyatıyla ilgili açıklama
GİRİŞ 26.01.2022 13:42 GÜNCELLEME 26.01.2022 13:45
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

2022 yılı çay sezonunun diğer yıllara oranla daha iyi geçeğini dile getiren ÇAYKUR Genel Müdürü Alim, kuru çayın büyük bir bölümünü sattıklarını ve çok az bir kuru çayla yeni sezona girileceğini söyledi. Bu yıl ÇAYKUR'a işçi alımının Mart sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Alim, bu konuda çalışmalara başladıklarını ifade etti.

"100'E YAKIN ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK"

2021 yılının çay üreticisi için iyi bir yıl olduğunu belirten ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, "2021 yılında ÇAYKUR 860 bin ton aldık. Bunun karşılığında 157 bin ton kuru çay satışı yaptık. 3 bin ton kuru çay ihracatı yaptık. 100'e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Biz bunu yeterli bulmuyoruz. İhracatı artırmalıyız. Depolarımızda şuan 80 bin ton çay var. Bir kaç firma ile görüşmelerimiz var. Bunlarda gerçekleşirse çok az bir kuru çay stoğu ile sezona başlayacağız" dedi.

"ÇAY TOHUMU YAĞI İÇİN BİR KAÇ KOZMETİK FİRMASI İLE GÖRÜŞTÜK"

Çay tohumu yağı AR-GE çalışmalarının sonuçlandığını vurgulayan Alim, "Çay tohumu yağı için bir kaç kozmetik firması ile görüştük. Genelde kozmetik alanında kullanılıyor. Çay tohumu yağı Uzak Doğu ülkelerinde yemeklik olarak da kullanılıyor. Amacımız çayın her ürününü değerlendirerek ekonomiye kazandırabilmek. Her geçen farklı farklı ürünler için çalışmalarımız devam ediyor. 2022 yılının üretici ve tüketiciler için önceki yıllardan daha iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Bu sezonki yaş çay fiyatı zammı hakkında beklentisini dile getiren Alim, "Bu güne kadar sosyal devlet anlamında çayda enflasyonun altında bir fiyat artışı olmadı. Her zaman enflasyon ve üzerinde bir artış yapıldı. 1 puanda olsa üzerinde bir artış yapıldı. Sanırım yine enflasyon değerinde bir zam yapılır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"KAR YAĞIŞI ÇAYI OLUMLU ETKİLİYOR"

Karın yağmasının tüm bitkilerde olduğu için çay için de faydalı olduğunu belirten Alim, "Ben bu yıl çayın daha filizli ve kaliteli olacağını düşünüyorum. Kar çay üzerinde ne kadar kalırsa doğallığı o kadar artıyor. Çayda zararlıların olma olasılığı düşüyor. Kar damlama yaptığı için toprağın havalanmasını sağlıyor. Karın bu yıl çay üzerinde fazla kalmasından dolayı verimli bir yıl yaşayacağımızı düşünüyorum" dedi.

ÇAYKUR'un bu yıl alacağı işçi konusunda açıklamalarda bulunan Alim, "Bu yıl ki alımı Mart ayının sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Önceden alımı yaparak dağılımı gerçekleştirmemiz gerekiyor. İŞKUR'la bu ay sonuna kadar yazışmalarımızı yapacağız. Onlar da ilana çıkacak. Daha sonra noter huzurunda kura ile alımlar gerçekleşecek" diye konuştu.

YORUMLAR 13
 • Turan İslamoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Çok pahalı olmuş gübre nasıl alipta vurucaz
  Cevapla
 • ismail yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  çaykur genel muduru aciklama yapmiş duydunuzmu caykur cok guzel bir sezon gecirdi diye eeeee peki caykurun 250 milyon zarari nerden geliyor halktan yas cayi alip daha ucuza ozel sektore sattigindan olabilirmi acaba tabii ozel sektorde caykurdan cok daha ucuz yas cay aldigi icin haltan cay almiyor veya alirsada 2,50 tl den aliyor bu sistem degismedikce cay kanunu cikarilmadikca cay ureticisi perisan dir her zaman oldugu gibi cay kanunu 16 yildir mecliste bekletiliyor neden acaba biz hakkimizi aramadikca kimse bu hakki vermez bunuda boyle bilin eyyyyy rizeli kardeslerim
  Cevapla
 • DURSUN KAN 3 ay önce Şikayet Et
  Rizeli ALLAH,a emanet öle böle yaşayıp gidiyor çay may kanunu çıkmaz çıkartmazlar sonuç RİV RİV RİVDA RİV
  Cevapla
 • KARADERELİ 3 ay önce Şikayet Et
  Siz gübre fiyatlarından haber verin. Bir ton gübreye dörtbin beşbin lira diyorlar. Haberiniz var mı?Bu sene kimse gübre vuramayacak, sizde çay alamayacaksınız.
  Cevapla
 • Kovacevic 3 ay önce Şikayet Et
  Bosverin ya idda güzeldir
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 3 ay önce Şikayet Et
  1O bin tl gecen seneden kalma gübre fiyati ... martta ne olur bilinmez, inşaallah düşürürler...
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Paol boş konuşma gübre vurmadan çay oluyo mu.
  Cevapla
 • bayramyıldırım 3 ay önce Şikayet Et
  8000 diyen var
  Cevapla
 • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  Sevinirler çay almamak için
  Cevapla
 • Paol 3 ay önce Şikayet Et
  Gübre vurma kardeş doğal çay olsun. Çebre vur çayluklara
  Cevapla
 • Arif inanç 3 ay önce Şikayet Et
  Afferim mm. Ne zamanlı açıklamalar yapıyorsunuz. Tıpkı Merkez bankası gibisiniz. On yıl sonraya döviz kuru açıklar gibisiniz. Hava koşulları ya musait gitmez ise ne olacak? Ay pardon dersiniz. Biraz daha dikkatli olalım lutfen. Gereksiz ve erken açıklamalardan kaçınmalı. Şimdiden cay 50 tl oldu demektir. Vah bizi vah
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Gügre artışını gözönüne alarak fiyat verilsin özel fabrikalar fiyat düşürmesin kontenjan arttırılsın Özellere peşkeşe son verilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle