Borsa İstanbul'dan 'yukarı adım' kararı

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, bugün geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanacağını duyurdu.

GİRİŞ 25.01.2022 09:25 GÜNCELLEME 25.01.2022 10:11
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Söz konusu paylarda bugünkü seansta, bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasının kararlaştırıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • demir 3 ay önce Şikayet Et
  Aklı olan borsaya girmez, tam bir kumarhane, karlılıkta zirve yapan banka borsada dip yapıyor, milyar dolarlık şirket aselsan %6,30 düşüyor, barbut atsam gelme şansı var ama burda yok arkadaş, endeks 1300 den 2000 e çıktı rekor kırdı, hisseler 0.00023 değer kazanıyor, ama endeks %5 değer kaybedince kağıtlar direk taban yapıyor, bunların hepsi dolandırıcı.
  Cevapla
 • kahrol chpkk 3 ay önce Şikayet Et
  aciga satisi kaldirin huzur gelsin borsaya...
  Cevapla
 • TURHAN GÜR 3 ay önce Şikayet Et
  Şirketler kasasını doldursun küçük yatırımcı zarar etsin parası olan borsaya girmesin toprak veya arsa alsın zarar etme olayı yok saygılar
  Cevapla