3600 ek göstergeden kimler yararlanacak? Detaylar netleşiyor

3600 ek gösterge için çalışmalar hızlandı. Ek göstergenin artması maaşların ve ikramiyelerin artması anlamına geliyor. Peki kimlerin maaşı artacak, kimler yüksek maaş ve ikramiye ile emekli olabilecek?

GİRİŞ 20.01.2022 09:52 GÜNCELLEME 20.01.2022 10:16
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Memurlar 3600 ek gösterge çalışmasının sonucunu bekliyor.

Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge, bir başka adıyla da katsayı, devlet memurlarının maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Ek gösterge arttıkça maaş da artıyor.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç

BU ARTIŞTAN KİMLER YARARLANACAK?

"NTV'ye Sorun" programında 3600 ek gösterge konusuna ilişkin merak edilen soruları yanıtlayan TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, özetle şunları söyledi:

"Bakanlık şu anda farklı senaryolar üzerinde çalışıyor. Aslında başında söylenen belirli meslek grupları vardı. Polisler, hemşireler, din görevlileri öğretmenler gibi. Yanılmıyorsam bu meslek kategorilerinin dışında da bir düzenleme yapılacak gibi. Henüz daha bunun ayrıntılarına ulaşamadık ama Bakanlık muhtemelen Çalışma Genel Müdürlüğü'nde bir komisyon oluşturdu ve bunlar çalışmalarına devam ediyorlar."

Türk Lirası

"EMEKLİLİK İKRAMİYELERİ VE EMEKLİ MAAŞLARI DA ARTACAK"

Belirli gruplara ve meslek kategorilerine eğer 3600 ek gösterge gelirse, bundan hem çalışanlar, memurlar hem de emeklilerin istifade edebileceklerinin altını çizen Prof. Dr. Cem Kılıç, "Kabaca söylüyorum aylıklarda yüzde 20-25'ler civarında bir artışa neden olacağı ifade ediliyor. Sadece mevcut çalışanların aylıklarında değil, emekli aylıklarında da hatta daha da önemlisi emekli ikramiyelerinde de artışa neden olacak. Özellikle 2000 sonrasında emekli olanlar açısından kaba bir hesapla 3600 ek gösterge sistemi devreye girerse ikramiyelerde 20-25 bin liraya varan bir farklılık ortaya çıkacak" diye konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)

YILIN İLK YARISINDA MECLİS'E GELMESİ BEKLENİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışması tamamlandığında konu sendikalarla da görüşülecek. Çalışmanın 2022'nin ilk yarısında ise Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: NTV/PROF. DR. CEM KILIÇ
YORUMLAR 90
 • hanımağa 4 ay önce Şikayet Et
  Yapılan zamlar sonucu 3600 ek göstergeninde bir anlamı kalmadı artık. 3600 'den gelecek zammı elektrik faturasına ödeyecek, cebine girmeden tekrar iade edecek. Kalanıda doğalgaz faturasının yarısı edermi, oda çok zar.
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Diyeceğim o ki; eğer Hükümet 3600 ek göstergede ayrımcılık yaparsa, mesela lisans mezunlarının bir kısmına verilip bir kısmını mahrum bırakırsa altındaki dalı kırmış olacak. Buradan bir vatandaş olarak samimi bir şekilde Hükümete sesleniyorum, aklını başına devşir ve memurlar arasında ayrımcılığa gitmeyin, ayrımcılık yapılırsa Hükümet kayıp edecek, memur kayıp edecek, herkes kayıp edecek. Açıkça Hükümetin el değiştirmesini istemiyoruz.
  Cevapla
 • nesih abee 4 ay önce Şikayet Et
  4 yıllık okusaydın yok öyle yağma
  Cevapla
 • yakup 4 ay önce Şikayet Et
  Lütfen bu 3600 bütün memurları az yada çok kapsama alanına alsın , bir kısmına var bir kısmına yoksa 2023 de sorun büyük olur , patates soğan için yolundan dönenler gibi şimdi de 3600 için dönenleri konuşmak zorunda kalmayalım vesselam.
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  ssk bagkur emeklileri surunsun ama muhtarlara gelince asgari ucret yaziklar olsun
  Cevapla
 • Ali rıza 4 ay önce Şikayet Et
  3600 ek gösterge ver ZAMMI muhtarlara, memurlara sözleşmelilere verelim EMEKLİ NE OLACAK üç kuruş zam aldık elektrik faturasıyla fazlasıyla ödedik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle