Tüketiciler için üç dev adım! Yeni düzenleme ile vatandaş korunacak

Tüketici Kanunu’nda yapılacak değişikliklerle gayrimenkul alım satım sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması mecburiyeti getirilirken kat irtifakı kurulmadan gayrimenkul satışının yapılmasının önüne geçilecek.

GİRİŞ 18.01.2022 07:19 GÜNCELLEME 18.01.2022 09:32
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Tüketicilerin en çok şikâyet ettiği alanlara ilişkin yeni düzenlemeler geliyor. Edinilen bilgilere göre, AK Parti’nin hukukçu kurmayları ve Ticaret Bakanlığı, tüketicinin en çok şikâyet ettiği alanları belirledi ve bu konuda atılacak yeni adımları çalışmaya başladı.

Bakanlığa yapılan başvurularda, tüketicilerin en fazla abonelik sözleşmeleri, gayrimenkul alım satımları, devre mülk-devre tatil sözleşmelerinden kaynaklanan sıkıntılar, cayma hakkı ve taksitli satışlardaki şikayetleri gündeme getirdiği belirtildi. Bu alanlara ilişkin tüketici lehine yeni bazı düzenlemeler yapılması kararlaştırıldı. Tüketici Kanunu’nda yapılacak değişikliklerle ilgili gündeme gelen öneriler şöyle: 

TAKSİTİNİ ÖDEYEMEYENLERE KOLAYLIK SAĞLANACAK
Taksitli satış sözleşmelerinde, sözleşmede belirtilen sürelerde tüketicinin taksitini ödeyemeyerek temerrüde düşmesine yönelik, tüketici lehine adımlar atılacak. Tüketicinin temerrüde düşmesi zorlaştırılacak. Tüketici Kanunu’nda yer alan cayma hakkına ilişkin, tüketici lehine bazı kolaylıklar getirilecek. Araç kiralama sözleşmelerinin yanı sıra, taksitli satış sözleşmelerinde tüketicinin vazgeçme hakkına yönelik adımlar atılacak.

GAYRİMENKUL SÖZLEŞMELERİ
Gayrimenkul alım satım sözleşmelerinde de tüketici lehine düzenlemeler yapılıyor. Bu konuda tüketicilerden çok sayıda şikâyet geldiğini belirten AK Parti kaynakları, yeni yapılacak düzenlemeyi “İnşaat hâlindeyken yapılan satışlarda, kötü niyetli müteahhitler bir daireyi birden fazla kişiye satabiliyor. Dolandırıcılık hadiseleri oluyor. Yeni yapılacak düzenleme ile satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılmasını öngörüyoruz. Ayrıca kat irtifakı kurulmadan satış yapılamayacak. Noter huzurunda yapılan satış vaadi sözleşmeleri sırasında alıcı o dairenin ipotekli mi hacizli mi yoksa başka birine de mi satışı yapılmış hepsini görecek. Tapuda değişiklik gerektiren her şey noterde yapılacak. Gayrimenkul alım satım sözleşmelerinde, vadesinin ne olacağı, ne zaman teslim edileceği gibi konular olacak” şeklinde açıkladı.

DEVRE TATİLDE SÖZLEŞME 10 YILDAN AZ OLAMAYACAK
Devre mülk ve devre tatil sözleşmeleri konusunda da yine tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemeler bulunuyor. Devre tatil sözleşmelerinde sözleşme süresinin 10 yıldan az olamayacağı öngörülüyor. AK Parti kaynakları, bu konuda “Burada tüketici lehine adımlar var. Devre tatil sözleşmelerinde mesela, verilecek hizmet konusunda ‘her şey dâhil’ neyi kastediyor, bunu açıkça beyan edecek. Hangi hizmetleri verecek bunlar belli olacak. Alıcı ve satıcı bunu karşılıklı beyan ve kabul edecek” dedi.

ABONELİKTE SÖZLEŞME SÜRESİ 12 AYA İNİYOR
Ayrıca, internet, telefon veya dijital yayın gibi abonelik sözleşmelerinde cayma hakkı konusunda tüketici lehine düzenlemelere gidiliyor. Sözleşme süresi dolmadan tüketicinin aboneliği sonlandırması ve sözleşme süreleri konusunda yeni adımlar atılacak. AK Parti kaynakları “Mesela bir telefon aboneliği veya internet aboneliği, sözleşme yapılırken ‘Şu kadar süre bu aboneliğin devam edecek, cayarsan şu kadar ceza’ deniyor. Burada tüketicinin korunması için, belki 24 ay olan süreyi 12 aya düşürülmesi tartışılıyor” diye konuştu.  

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 32
 • otokolik 4 ay önce Şikayet Et
  Oto alım satımında güvenli ödeme sistemi bankalar yüzünden kullanılamıyor,bu sistem sadece noterler üzerinden işlemeli alıcı parayı noterin hesabına göndermeli satış bitince noter satıcıya parayı göndermelidir.
  Cevapla
 • Arifi 4 ay önce Şikayet Et
  emekli memurlar maaşlarını ocak 1 inde zamsiz aldilar..eksik aldığımız maaş farkını 15 ocak dediler herzaman ki gibi boş çıktı..bunların hangi sözleri ne inanacağız..
  Cevapla
 • Böyle Olmaz 4 ay önce Şikayet Et
  Sınıfta kaldınız Bu dönemde bu konuda.Dönem geçme notunuza yansıyacak.
  Cevapla
 • İbarhim 4 ay önce Şikayet Et
  %125 elektrik zammina halk unutmuyor ,kimseye bahane veremeyin
  Cevapla
 • Yarsuya 4 ay önce Şikayet Et
  Onların %600 zammı bizim geçim şartlarımıza oranla %60 bile sayılmaz sayın tuzukuru..!Ayrıca gıda,akaryakıt,hammadde zamlarında dünya lideri olduğumuz apaçık ortada iken bu durumu savunman trajikomik..!Şükür,kanaat ayrı şey zulme ortak olmak ayrı,birileri parasının üzerine sürekli para kazanırken diğerleri sürekli fakirliyor şu sözlerinizle sizde bu zulme ortaksınız..!
  Cevapla
 • pirana61 4 ay önce Şikayet Et
  2 yuromu elektrik oldu avrupada yoksa 33 sentmi
  Cevapla
 • Semiha yarsu 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupaya bak %600 haline şükret. Keyfi zam değil bunlar.
  Cevapla
 • Davşanlılı 4 ay önce Şikayet Et
  Daha kapıda ödeme olan kargolarda ürünü kontrol etmeyi çıkartamadınız alenen insanları dolandırmalarına öncülük ediliyor insanlara hâlâ hıyar gönderiyorlar çok mu zor kargoyu açıp tekrar paketlemek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle