Başvurular nasıl yapılacak? Bakan Yanık müjdeyi verdi: 4 milyon haneye doğalgaz desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 4 milyon haneye yıllık 450 lira ile bin 150 lira arasında doğalgaz desteği sağlanacağını, bunun ısı haritasına göre belirleneceğini bildirdi.

GİRİŞ 15.01.2022 07:06 GÜNCELLEME 15.01.2022 09:14
Bu Habere 125 Yorum Yapılmış

Bir grup gazeteciye konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BAŞVURULAR ŞUBATTA, İLK ÖDEME MARTTA

Isınma desteği ile ilgili sona doğru yaklaştıklarını belirten Yanık, "Isınma desteği almaya hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyordu. Bunun bir kısmı da doğalgaz olarak ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız" dedi.

Sosyal yardım başvurularının tamamını e-Devlet üzerinden yapmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Yanık, "E-Devlet kullanmayan, kaydı olmayan vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat ettiklerinde gerekli yönlendirmeleri yapılıyor" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık

ÖDEMELER PTT KART İLE YAPILACAK

Doğalgaz ödemeleri hak sahipliği alan kişinin destek ödemesinin PTT kartına yatıracaklarını anlatan Bakan Yanık, şu bilgileri verdi:

"Kişi faturasını götürerek PTT'deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen hemen netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız. Erzurum'daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege'deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu yüzden tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı. Yılın kış dönemine denk gelen yılın 6 ayına dönük bir haritalama yapıldı."

DEVLETE YILLIK MALİYETİ 3 MİLYAR TL OLACAK

Bölgesine göre hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacaklarını belirten Yanık, şu bilgileri verdi:

"Ödemeleri mart ve ekim aylarında yapıyoruz. Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla bir destek vermeyi istiyoruz. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz."

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 125
 • Musam 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan kış bitti Allah razı olsun sizden ve yapacağınız yardımlardan. Hamdolsun 1000 tl bir evde faturalara para veriyorum. Kira mı! İstersen o konuyu hiç açma.
  Cevapla
 • Ali rıza 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet verirde görevli memur veririm bilmem onu getir, bunu getir, imzala vb. Bahaneler bulup zorluk çıkarmasalar
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Şubatda başvuru, Mart da ödeme, Mart da kış bitti diyecekler iki aylık yardım verecekler
  Cevapla
 • ro-ro 1 yıl önce Şikayet Et
  her zaman garibin yanında, fakir fukaranın dostu,, teşekkürler AK Parti, minnettarız
  Cevapla
 • Fakir 1 yıl önce Şikayet Et
  Komur destegini alan yuzde sekseni emekli garibandan kat kat zenginler bu nasil bir adalet anlayişi emekli acliktan oluyor komyr destegini alanin yuzde sekseni zenginler acilen dusuk masli emeklite yardim verilsin bu adalet degil bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle