Son dakika: Kazakistan'daki olaylar kriptoyu vurdu!

Son dakika haberi: İkinci büyük Bitcoin madencisi Kazakistan'da yaşanan sokak olayları ve internet kesintisi kripto para fiyatlarını vurdu.

GİRİŞ 07.01.2022 14:18 GÜNCELLEME 07.01.2022 14:18
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Bitcoin gün içinde en düşük 41 bin 3 Dolar, en yüksek de 43 bin 243 dolar seviyesini gördü. Dominansı ise yüzde 40 civarında seyrediyor. Saat 08:00 itibarıyla 41 bin 640 doları göre Bitcoin 42 bin seviyesine geldi.

Çin'in getirdiği yasak sonrasında Bitcoin madencilerinin yöneldikleri ülkelerden biri olarak öne çıkan ve dünyanın ikinci büyük Bitcoin madenciliği merkezi haline gelen Kazakistan'da enerji fiyatlarını protesto gösterilerinin silahlı çatışmalara dönüşmesi Bitcoin madencilerini vurdu.

DEVRE DIŞI KALMASINA YOL AÇTI!

Ülkedeki çatışma, kaos ortamının internet erişiminin kesilmesine yol açması, Bitcoin madencilerinin üretimlerinin durmasına yol açtı. Dijital para şirketi Foundry'den Kevin Zhang'ın verdiği bilgeye göre, Kazakistan'daki Bitcoin madencilerinin internet erişimlerinin kesilmesi dünya Bitcoin madenciliği ağının yüzde 15'inin devre dışı kalmasına yol açtı.

Kazakistan'da internet erişimi yeniden sağlansa da ülkedeki kaos ortamı ve enerji sıkıntılarının Bitcoin madencilerinin güçlü bir kapasite ile üretime dönmelerini engelleyeceği öngörülüyor.

HASH ORANI DÜŞTÜ

Bitcoin madenciliğinde yüzde 15 gibi oldukça yüksek bir orana sahip ülkede yaşanan protestolar sonrası Bitcoin ağının genel hash oranı, kapanıştan sonraki saatlerde yüzde 13.4 düşüşle saniyede yaklaşık 205.000 petahash'tan (PH/s) 177.330 PH/s'ye düştü.

DOGECOIN YÜZDE 5 ORANINDA DÜŞÜŞLE 0.1528 DOLARDA

Şaka olarak ortaya çıkan ancak sonrasında finansal değere ulaşan Dogecoin yüzde 5 oranında düşüşle 0.1528 dolar, Shiba Inu ise yüzde 5 oranında düşüşle 0.00002943 dolar seviyesinde işlem görüyor.

PİYASAYA ETKİSİ NE OLACAK?

Geçtiğimiz yıl Çin'in madenciliği yasaklamasının ardından Bitcoin ağındaki işlem gücünün yüzde 48 düştüğünü hatırlatan uzmanlar, Kazakistan nedeniyle yaşanan düşüşün hash oranlarının rekor düzeylerinden olduğunu ve internet kesintisinden gerçekleştiğini vurgulayarak, bu durumun piyasalara etkisinin sınırlı kalmasını bekliyor.

YORUMLAR 29
 • CCC 5 ay önce Şikayet Et
  Kalpazan açgözlü tamahkârlar dünyanın sonunu getirecek, bütün kul hakları üzerlerine olsun.
  Cevapla
 • Muro 5 ay önce Şikayet Et
  Sen Allah'ın kanunlarını biliyormusun bloceinmiss bana Allah yeter
  Cevapla
 • Osman 5 ay önce Şikayet Et
  İstanbul Borsasında veya her hangi bir borsada yatırımı olan adam çalışıyor mu? Döviz alanlar ter mi döküyor? Ya da Altın alanlar emek mi veriyor? Emek vererek zengin olunmaz kardeş para kazanılır sadece. O kazandığı parayı aklını kullanarak doğru yatırım yapanlar da zengin olur. Diğerleri de konuşup durur. Yıl 2022 oldu. Karanlık çağdan çıkın artık.
  Cevapla
 • akrep 5 ay önce Şikayet Et
  tamahkarla sahtekar çabuk anlaşır, hep birilerine hep bitcoyin
  Cevapla
 • alper gülen 5 ay önce Şikayet Et
  anlamadım üretim durursa .. düşmesi değil çıkması lazım nasıl oluyor çözemedim
  Cevapla
 • Kerim 5 ay önce Şikayet Et
  Bu sanal birşey ortada bir üretim yok zaten. Güneşde ciddi bir patlama olsa internet dünyada çökse kripto biter
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle