Son Dakika Haberi: Asgari Ücretin belirleneceği tarihi belli oldu!

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrette son viraja giriliyor. Asgari ücretin belli olacağı son toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılması planlanıyor.

GİRİŞ 10.12.2021 08:38 GÜNCELLEME 10.12.2021 18:05
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış
 • Asgari ücretin belli olacağı son toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılması planlanıyor.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3. toplantının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaparak sendikaların önerilerini paylaştı.
 • Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 asgari ücret zammının bu son toplantıda netleşmesi bekleniyor.

3. TOPLANTIDAN SONUÇ ÇIKMADI

İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde yapan Komisyon, üçüncü toplantısını bugün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) gerçekleştirdi. Toplantıdan net mesaj çıkmazken asgari geçim miktarı pazarlığında da kriz çıktı.

SON TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ

3. toplantıdan sonuç çıkmayınca gözler 4. toplantıya çevrildi. CNN Türk'ün son dakika olarak geçtiği habere göre; son toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılacak. Ayrıca 3. toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme yaptı.

ERDOĞAN: İŞÇİMİZİ ZORA SOKMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en uygun ve en ideal asgari ücreti belirlemek için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz" demişti.

HAZİNE MALİYE BAKANI: CİDDİ BİR ARTIŞ PLANLIYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, “2022 yılında da Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü ile işçilerimizin, Toplu Sözleşme uyarınca da memurlarımızın maaşlarında artışlar yapılacağı unutulmamalıdır. Asgari ücrete ilişkin de görüşmeler devam etmekte olup 2022 yılı için asgari ücrette herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz” dedi.

2021 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2021 yılına ilişkin asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

YORUMLAR 38
 • adam 2 yıl önce Şikayet Et
  4000 aşağısı ayıp,zam olunca bir artış daha olur zaten
  Cevapla
 • HMC 2 yıl önce Şikayet Et
  Toplantı sayısını artırın ne acele ediyorsunuz. Hatta bir maaş kesintisi falan yapın. Ayıptır artık bu konu gündemden düşsün.
  Cevapla
 • Cengiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Net 4020 tl olabilir
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  3750tl olacak gibi duruyor
  Cevapla
 • Kemal kom 2 yıl önce Şikayet Et
  Net 4bin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle