BDDK'dan bankalara kripto para uyarısı

BDDK, bankalarca verilen kredilerin, kripto varlıklarda veya kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanılmasının engellenmesi konusunda uyarıda bulunduğu öğrenildi.

GİRİŞ 30.11.2021 19:27 GÜNCELLEME 01.12.2021 09:44
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

BDDK tarafından Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği'ne iletilen yazıda, bireysel ve tüzel müşterilere verilen kredili mevduat hesabı dahil tüm kredilerin, kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için azami hassasiyetin gösterilmesinin gerekli görüldüğü belirtildi.GEREKLİ KONTROLLERİN AZAMİ SEVİYEDE OLMASI UYARISI

Kurum daha önce, kredilerin müşterilerce cari veya yakın dönemli ihtiyaçları ya da kredinin amacına matuf faaliyetler haricindeki işlemlerde kullanmamasına yönelik bankalar tarafından gerekli kontrollerin azami seviyede oluşturulması uyarısında bulunmuştu.

Söz konusu işlemler ise "döviz ve altın alım işlemleri", "vadeli mevduat, repo, hisse senedi gibi finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar", "bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması", "makul seviyelerin üzerinde nakit çekimi talebi", "somut ve desteğin amacına uygun makul bir gerekçe olmaksızın başka bir bankaya ve aracı kuruma veya geçerli belgeler üzerinden tespit edilmiş ve mevzuata uygun ithalatların ödemesi haricinde yurt dışına transfer yapılması" olarak sıralanmıştı.

Son uyarı yazısı ile bu işlemlere kripto varlıklar ile kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik faaliyetler eklenmiş oldu.

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Sizlerin sayesinde Devletimiz borsaya sahip çıkmadı ,borsacıları usandırdılar .Millet kripto paraya yatırım yaptılar.
  Cevapla
 • sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Bundan 6 sene önce çevreme dedim ki Türkiye Devleti Güneydoğu da güneş enerjileri ile çalışan btc miningi yapan tesisler kursa bundan 10 sene sonra ekonomi de çağ atlarız.Bana gülmüşlerdi.. Şimdi ne oldu ben şahsım olarak çağ atladım.. teknolojiden kaçılmaz üstüne gidilir.
  Cevapla
 • adem 1 ay önce Şikayet Et
  gün gelecek insanlar kazancları harammı helal mi aldırmayacak. kripto para haramdır!
  Cevapla
 • sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  altın,dolar da mı haram çok bilmiş?
  Cevapla
 • mrt6 1 ay önce Şikayet Et
  insanları kolay paraya alıştırırsanız iş gücünü azaltırsınız sonucunda bir kazanç sağlar binlerce alanda zarar edersiniz . Kripto piyasası bu haliyle hiç sağlıklı değil
  Cevapla
 • Musam 1 ay önce Şikayet Et
  Allah akıl fikir versin. Bu paradan nasıl vergi alırım düşüncesi yok da bankalara bilgi geçiyor ihbar edin diye.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle