Faizsiz bankacılık için kritik düzenleme! Resmi Gazete'de yayımlandı

Son dönemde en çok konuşulan konuların başında faizsiz bankacılık geliyor. Bununla beraber BDDK'nın bugün yürürlüğe giren tebliği ile katılım, kalkınma ve yatırım bankalarının müşterileri ve kamuoyunu faizsiz bankacılık ilke ve standartları kapsamında bilgilendirmelerine ilişkin usul ve esaslar belirlendiği ifade edildi.

Faizsiz bankacılık için kritik düzenleme! Resmi Gazete'de yayımlandı
Faizsiz bankacılık için kritik düzenleme! Resmi Gazete'de yayımlandı
GİRİŞ 30.11.2021 17:10 GÜNCELLEME 30.11.2021 17:10
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) hazırlanan Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartları Kapsamında Müşterilerin ve Kamuoyunun Bilgilendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

FAİZSİZ BANKACILIK İLKE VE STANDARTLARI İÇİN DÜZENLEME

Toplam 4 bölümden oluşan tebliğ ile katılım, kalkınma ve yatırım bankalarının, müşterileri ve kamuoyunu faizsiz bankacılık ilke ve standartları kapsamında bilgilendirmelerine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amaçlanıyor.

FAİZSİZ BANKACILIK HAKKINDA MÜŞTERİLER NET VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİLECEK

Buna göre, bankalar, faizsiz bankacılık ilke ve standartları ile ürün ve hizmetlerinin işleyişleri ve dayandıkları akdin getirdiği hak ve yükümlülükler konusunda müşterilerini açık, net ve anlaşılabilir bir şekilde bilgilendirmekle yükümlü olacak.

BİLGİLENDİRİLMELER UZAKTAN İLETİŞİM İLE OLABİLECEK

Bu kapsamda bilgilendirme yükümlülüğünün yerine getirildiğine dair banka tarafından müşteriye bilgilendirme formu verilecek. Bilgilendirmenin banka ile müşteri arasında her bir ürün veya hizmet türüne ilişkin ilk sözleşme kurulmadan önce yapılması ise zorunlu olacak. Söz konusu bilgilendirme; sözlü, yazılı ya da uzaktan iletişim araçlarının kullanılması yoluyla gerçekleştirilebilecek.

FAİZSİZ BANKACILIK İLKE VE STANDARTLARI KONUSUNDAKİ FARKINDALIK VE MEMNUNİYET SEVİYESİ ÖLÇÜLECEK

Öte yandan, ürün ve hizmet alma sürecine dair yapılan bilgilendirmenin etkinliği ve yeterliliği hakkında bilgi edinmek, eksik ve yanlışları düzeltmek amacıyla örnekleme yöntemiyle yılda en az bir defa müşteri anketi yapılması zorunlu olacak. Anketlerde, müşterinin kendisine sunulan ürün veya hizmetlere ilişkin faizsiz bankacılık ilke ve standartları konusundaki farkındalık ve memnuniyet seviyesi ölçülecek.

KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ

Tebliğde, bankaların kurumsal internet sitesi üzerinden de faizsiz bankacılık ilke ve standartları ile ürün ve hizmetlerinin işleyişlerine dair kamuoyunu açık, net ve anlaşılabilir bir şekilde bilgilendirmesi zorunlu kılındı. Bu yükümlülüğü yerine getirmek üzere bankaların, bilgi işlem altyapısını oluşturması, yeterli düzeyde idari ve teknik tedbirleri alması gerekecek.

Bu kapsamda bankalarca, "faizsiz bankacılık ürün ve hizmetlerinin mahiyeti ve işlem süreçleri", "faizsiz bankacılık işlemlerine uygulanan akitler çerçevesinde banka ürün ve hizmetlerinin dayanağını oluşturan akdin veya akitlerin türü, tarafların ilgili akit veya akitler çerçevesindeki konumu, hakları ve yükümlülükleri", "ürün ve hizmetlere ilişkin faizsiz bankacılık ilke ve standartları", "danışma komitesinin banka yıllık faaliyet raporu kapsamında yer verdiği; dönem içi faaliyetleri ve banka faaliyetlerinin faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygunluğuna ilişkin değerlendirmeler" ile "danışma komitesi ve üyelerine ilişkin tanıtıcı bilgiler" hakkındaki bilgilere kurumsal internet sitesi üzerinden yer verilecek.

Ayrıca bankalar, faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygun olmayan varlık, yükümlülük, gelir ve giderlerinin tanımı ve mahiyeti, miktarı, ne şekilde tasarruf edildiği hususlarında kurumsal internet sitesi vasıtasıyla kamuoyunu bilgilendirecek.

FAİZSİZ BANKACILIK DANIŞMA KOMİTESİ BAŞKANI YURT İÇİ YERLEŞİK OLACAK

BDDK, Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğ'de de düzenlemeye gitti.

Düzenleme ile Faizsiz Bankacılık Danışma Komitesi'nin tebliğ hükümleri kapsamında verilen görevleri düzenli şekilde yerine getirmesi için üyeleri arasından seçeceği başkanın yurt içinde yerleşik olması zorunlu kılındı. Danışma komitesinin bağımsızlığına ilişkin hükümlerin yeniden ele alındığı tebliğde, alınan kararların izleyen yılın ocak sonuna kadar danışma kuruluna raporlanması şartı getirildi.

Öte yandan, yapılan değişiklik ile eski tebliğde yer alan "bankanın internet sitesinde danışma komitesi ve üyelerine ilişkin bilgilere yer verilir" hükmü yürürlükten kaldırıldı

YAZDIR
YORUMLAR 48
 • ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Neden devletin otoyol,köprü ve buna benzer gelir getiren değerlerine faize para yatırmayan vatandaşı ortak etmiyorsunuz.Vatandaşda ortak olduğu değerden hiç olmazsa helâlinden bir gelir kazanır.Devlette vatandaştan aldığı parayı bir şekilde başka yatırımlarda kullanır.
  Cevapla
 • Özgürce 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm bankalar kredi çeken müşterisiyle işbirligi yaparsa paramız yurt dışına çıkmaz
  Cevapla
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Yazılanları okudukça müslüman olduğuna inanmak istediğim kişiler bile faizsiz sistemin olamayacağına inanıyorlar. Faizi yasaklayanın Allahın olduğuna bile inanmıyorlar. İşte ahirzamanın inanları.
  Cevapla
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Çok geç kalındı. Şimdiye kadar çoktan yapılmalıydı. Tüm ekonomik sorunların başı faizdir. Kurtuluşu faizsiz sistem. Tabi bu sisteme inan bürokrat degil müslümanlar olmalı.
  Cevapla
 • sakarya 1 ay önce Şikayet Et
  inşallah cok güzel olucak süper
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle