Türkiye'ye karşı kurulan dolar oyunu deşifre oldu

Piyasalar sakinleşti, dolarda oynaklık azaldı. Goldman Sachs ve Deutsche Bank ise, Merkez'in faiz artırmak zorunda kalacağını öne sürdü. Siyasiler ve iş dünyası ise, "Spekülatif ataklara maruz kalan Türkiye bu süreci de atlatacak" dedi.

GİRİŞ 26.11.2021 06:32 GÜNCELLEME 26.11.2021 11:55
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Hükümetin "düşük faiz" ve "üreterek büyüme" yönündeki yeni politikası, bazı uluslararası çevreleri rahatsız etti. BAE ile yapılan anlaşmaların pozitif etkisi ve ilk paniklerin atlatılmasıyla birlikte dolar, dün de 12 liraya yakın seviyelerde sakin seyretti. Ancak bazı kuruluşlardan kur atağının devam etmesini öngören açıklamalar geldi. Söz birliği etmişçesine her biri çareyi faiz artırmakta bulduğunu açıkladı.

BEKLENTİYİ FAİZ YÜKSELTMEYE YÖNELDİRİP TL'DEKİ BASKIYI DAHA DA ARTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Goldman Sachs "Merkez Bankası, politika faizini 2022'nin ikinci çeyreğinde 600 baz puan artırarak, yüzde 14'ten yüzde 20'ye çıkarabilir" açıklaması yaptı. Deutsche Bank, piyasaların Merkez Bankası'ndan gelecek 100 puanlık acil faiz artırımına göre pozisyonlanmaya başladığını iddia etti. Fitch yetkilileri de dolardaki artışın, döviz borçları sebebiyle risk olduğuna dikkat çekerken, Türk bankalarının baskı altında bulunduğunu, yatırımcı algısında negatif unsurun güçlü olduğunu açıkladı. CitiBank, Türk bankaları için "Al" olan tavsiyesini "Nötr" olarak değiştirdi. Bloomberg Analisti Tomasz Noetzel, Türk lirasındaki değer kaybının çoğu banka için yönetilebilir olduğunu fakat tüm bankalar için bunun geçerli olmadığını söyledi.

Ünlü ekonomist TL'ye karşı yapılan operasyonu gözler önüne serdi!Ünlü ekonomist TL'ye karşı yapılan operasyonu gözler önüne serdi!

"DOLAR KURUNDAKİ HAREKETLİLİK MANİPÜLATİF"

Bu arada Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks; doların, olması gerekenden yüzde 30 yukarıda bulunduğunu, manipülatif hareketlerin yaşandığını, kurun 9,50 TL olması gerektiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN "DÜŞÜK FAİZ POLİTİKASINA DEVAM" MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da  AK Parti kurmaylarıyla yaptığı son toplantıda, düşük faiz politikasında kararlılıkla devam etme mesajı verdiği öğrenildi.

Son noktayı koydu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dolar ve faiz açıklamasıSon noktayı koydu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dolar ve faiz açıklaması

İŞ DÜNYASI KARARLI: BU SIKINTILARI DA AŞARIZ

Yaşanan bu gelişmeler iş dünyasının da yakın takibinde. MÜSİAD'dan yapılan açıklamada "Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelere baktığımızda; ihracat rakamlarında rekorlara imza atılan ve pandemi süreci fırsatlarını en iyi şekilde değerlendiren ülkemizin karşılaştığı bu durum, ekonomik verilerle örtüşmemektedir. Spekülatif ataklara maruz kalan Türkiye ekonomisinin bu hassas süreci, dün olduğu gibi bugün de bertaraf edeceğine inancımız tamdır" denildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 58
 • ferhatt1905 10 ay önce Şikayet Et
  İbrahim ufuk kaynak ne güzel anlatıyor aslında senaryoyu.bence bir dinleyelim.
  Cevapla
 • Atalay 10 ay önce Şikayet Et
  Bizde yedik ya,olan gariban halka oluyor
  Cevapla
 • ferhatt1905 10 ay önce Şikayet Et
  100 yıldır garibanız 5 10 yıl daha gariban kalalım ama artık köle olmayalım kendimiz üretelim faizde hayır olsa Rabbim yasak edermiy di hiç,bak avrupa ve amerikada faizler kaçta. 0.75 lerde bu konuşan yabancı bankalarında bile durum aynı aslında fazla söze gerek yok.
  Cevapla
 • suat 10 ay önce Şikayet Et
  ok yaydan çıkmış. hedef arıyor.oda belli mazlum gariban.Bunların dillerinden. millet çekiyor.laf olsun torba dolsunmisali laf nereye gider. sonuç ne olur. düşünmeden.1 kelimeyle. doları. çıkarıyorlar. başka söze gerek yok. anlayan anladı
  Cevapla
 • Seco 10 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkedeki kar Tosunlar piyasadandevamli döviz topluyo gözlerini merkez bankası kasasına diktiler piyasaya sürsun. Toplayalım diye bunlar vatan haini asagilik iş insanlar
  Cevapla
 • zaza 10 ay önce Şikayet Et
  hiç bi oyunda yok turkiyedeki hirsizlar dunyada yok ulkeyi batirdilar tekelciler adam aaa diyor dolar firliyor beée diyor develasyon oluyor ))))) adamlarla 50 milyar dolar kara para sokuyorlar ver faize 80 milyar dolari al git işin yok faizcilere calişsin bu millet
  Cevapla
 • Vuslat 10 ay önce Şikayet Et
  İnternet üzerinden yalpılan Döviz ve Altın Alımından Miktara Göre vergi Alınsın ve Artırılsın
  Cevapla
 • Kadir 10 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir uygulama zaten var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle