Ünlü ekonomist TL'ye karşı yapılan operasyonu gözler önüne serdi!

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medyadan yaptığı paylaşımda TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi. Rahip Brunson olayını örnek gösteren Brooks, manipülasyonu açıkça ortaya koydu.

Ünlü ekonomist TL'ye karşı yapılan operasyonu gözler önüne serdi!
Ünlü ekonomist TL'ye karşı yapılan operasyonu gözler önüne serdi!
GİRİŞ 24.11.2021 03:23 GÜNCELLEME 24.11.2021 03:26
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Türk Lirası'na karşı başlatılan manipülasyon sonrası kurda dalgalı bir seyir söz konusu olurken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medyadan yaptığı paylaşımda TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi.

Paylaşımında Rahip Brunson olayından sonra TL'ye karşı başlatılan kur savaşına değinen Brooks, o dönemde de TL'nin adil değerinden daha fazla gösterildiğini vurguladı. Brooks'un paylaşımı yaptığında dolar karşısında TL 12.50 lirasında seyrederken, Brooks, TL'nin adil değerinin 9.50 civarında olduğunu ifade etti, TL'ye karşı yapılan manipülasyonu açık bir şekilde ortaya koydu.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medya hesabından yaptığı grafikli paylaşımda, Türk Lirası'na karşı nasıl bir manipülasyon yapıldığını gözler önüne serdi.

SPEKÜLATİF HAREKETE DİKKAT ÇEKTİ

Brooks'un paylaşımı yaptığı sırada 1 Dolar 12.30 TL'ye tekabül ederken, Brooks, TL'nin aslında yüzde 30 daha değerli olduğunu ifade etti. Ekonomist yaptığı paylaşımda şu an piyasa koşulları arasında TL'nin, Dolar karşısında 9 lira 50 kuruş civarında adil değerinin olduğunu vurguladı.

GRAFİKTE TL ÜZERİNDEKİ MANİPÜLASYONU GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Yani Brooks yaptığı paylaşımda, aslında Türk Lirası'nın şu anki durumdan yüzde 30 daha değerli olduğunu aktardı. Grafikli paylaşımda değerlemenin Mayıs 2021'den itibaren hızlı bir şekilde yukarı çıktığını ifade etti. Bu durum ise TL üzerinde oluşturulan manipülasyonu gözler önüne seriyor.

RAHİP BRUNSON OLAYINI ÖRNEK GÖSTERDİ

Yine grafikte 2018'in verileri de yer aldı. 2018'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın Rahip Brunson olayından sonra başlattığı kur saldırısına dikkat çekildi. 2018 yılında dolar 7,20 liraya kadar çıkarken, adil değerinin 5 lira 50 kuruş olduğu aktarıldı. Brooks paylaşımında, o dönem de yüzde 30'un üzerinde bir değerlendirmeden söz etti. Brooks, TL'nin adil piyasa değerinin çok çok üstünde olduğunu vurguladı.

YAZDIR
YORUMLAR 54
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Vatan hayini çpk ama başımızda ak kurt ve boz kurt var allAhın iznilyle
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Ölümüne ak kurt ölümüne bpzkurt
  Cevapla
 • Eda 2 ay önce Şikayet Et
  İnadına ak parti inadına Erdoğan
  Cevapla
 • Kürt salim 2 ay önce Şikayet Et
  2023 de haklari kaybolacak o yuzden hedefleri türkiye muhalefetide simdiden ayarladilar.onlada sözlesme,i devam ettirir.ülkemizin zararina olur.allah korusun
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  2023 de ne gibi hakları kaybolacak. Açıklarsanız sevinirim
  Cevapla
 • ömer 2 ay önce Şikayet Et
  bize top tüfekle mi saldıracaklar sanıyordunuz...saldırının bu şekilde olmasını bekliyoruz ..nedenine gelince dindar seçmen açlığa gelemez..soğan patates için istanbulu verdi...bu kadar basit ...korkarım ki dolar euro için ülkeyi teslim eder...
  Cevapla
 • Zeki 2 ay önce Şikayet Et
  Ülkemiz için fedakarlık herzaman yaparız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle