Merkez Bankası'ndan son dakika döviz ve dolar açıklaması

Döviz kurlarındaki hareketlenmelerin ardından Merkez Bankası'ndan son dakika açıklaması geldi

GİRİŞ 23.11.2021 17:54 GÜNCELLEME 23.11.2021 20:08
Bu Habere 211 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Merkez Bankası (TCMB) döviz kurlarındaki hareketliliğe ilişkin açıklama yaptı.

Piyasada yaşanan aşırı oynaklık sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile bir görüşme yaptığı iddiası basına yansıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıca ekonomi kurmayları ile de bir araya geldiği öğrenildi.

Görüşmelerin içeriğine dair bir detay verilmezken, sonrasında gelişmelerle ilgili Merkez Bankası'ndan bir açıklama yapıldı.

Merkez Bankası'nın açıklaması şu şekildeydi;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir.
 

Kritik yorum: Dolardaki hareketliliği böylr açıkladı: Hükümet bir tercih yaptı...Kritik yorum: Dolardaki hareketliliği böylr açıkladı: Hükümet bir tercih yaptı...

Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUMLAR 211
 • Ede 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir haftada altını doları olanlar zengin oldu fakir karnını zar zor doyuruyordu oda kalmadı Allah fakirlere muhtaçlara yardım etsin
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  diyorki MB dolar şu an ekonomi verilerine göre gitmiyor haliyle bizde serbest bıraktık tersi durumda yine serbest bırakacağız çakıldığı yere kadar çakılacak olan aş gözlü lere olacak diyor.
  Cevapla
 • Rızs ALAKUŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Merkez bankası diye bi kurum varmı ki çıkıp açıklama yapıyor
  Cevapla
 • Beyin tutulması 2 yıl önce Şikayet Et
  Doları euroyu sabitleyin arkadaş 8.5 olsun bitsin yada 19.50 olsun 1 sıfır atın. Faizi enflasyonda 3 e sabitledim diceksin olcak bitecek. Ben başkan olsam öyle yapardim
  Cevapla
 • Değilsin 2 yıl önce Şikayet Et
  Oyüzden sen başkan değilsin
  Cevapla
 • Vrtik 2 yıl önce Şikayet Et
  Yemin ediyorum merkez deseki dolara mudahle le edecem faizleri yukseltecem kim ne dolar varsa satar buraya yaziyom
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle