Türkiye'nin hamleleri Avrupa'yı panikletti: Mahallemizde harekete geçtiler

Türkiye'nin son yıllarda keşfettiği doğalgaz yatakları Avrupa'da ses getirdi. Yunanistan basınında ülkede kullanılan doğalgazın pahalılığından dert yanan haberler yer alırken, Türkiye'nin doğalgaz keşiflerine ve hamlelerine dikkat çekildi.

GİRİŞ 15.11.2021 10:46 GÜNCELLEME 15.11.2021 11:01
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu gaz sahası ülkemiz için büyük heyecan oluştururken Yunanistan basınında da yankı buldu.

Yunan basınında, "Türkiye, "mahallemizde" yeni alanlarda doğalgaz çıkarmaya hazırlanıyor" manşetiyle servis edilen haberde, Karadeniz'de bulunan büyük Sakarya Gaz Sahası'nın 2024'te pompalanmaya başlayacağı belirtildi. Ayrıca haberde Doğu Trakya'daki doğalgaz yataklarına da dikkat çekildi.

Ağustos 2020'de keşfedilen doğalgaz sahasının 2024'te işletmeye açılması planlanırken hem bölgede hem de Karadeniz'de yapılan ön araştırmalar, yılın dünyada derin denizlerdeki en büyük, tüm gaz keşifleri arasında ise ikinci en büyük keşfi olarak kayıtlara geçmişti. Uluslararası Enerji Ajansı, keşfin potansiyel ekonomik büyüklüğünün 80 milyar doların üzerinde olduğunu hesapladı.

405 MİLYAR METREKÜPLÜK GAZ KEŞFEDİLMİŞTİ

Devlete ait Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) sahibi olduğu ve işlettiği Türkiye'nin ilk milli sondaj kulesi Fatih, geçen yıl Zonguldak'ta Sakarya doğalgaz sahası içinde bulunan Tuna-1 kuyusunda 405 metreküplük gaz keşfetti.

DOĞU TRAKYA'DA 600 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ REZERVİ KEŞFEDİLDİ

Doğu Trakya Havzası'nda faaliyet gösteren petrol ve gaz şirketi Valeura Enerji, geçtiğimiz çeyreğin finansal sonuçlarını sunarak, bölgedeki mevduatlarını daha da geliştirmeyi planladığını birkaç gün önce duyurdu. Sahip olduğu üç arama ruhsatı 27 Haziran 2022 tarihine kadar geçerli olup, Türk ruhsatı şartlarına göre şirket, iş programı taahhütleri ile bu varlıkları beş yıla kadar daha elinde tutma imkanına sahip. Şirket, 2017 yılında bölgedeki yatakları test etmeye başladı. Valeura Energy, bölgede 21 sondaj için izin aldı. Aslında, 2019 yılında programını Londra Menkul Kıymetler Borsası'na sunmuş ve bölgedeki mevduatlardan arama ve çıkarma için önemli fonlar toplamayı başarmıştı. Pan Western Energy Inc.'in birleşmesinden doğan Valeura Energy Inc. ve Northern Hunter Energy Inc., Eylül 2010'da, merkezi Kanada'da olup, Türkiye'de petrol ve gaz arama, geliştirme ve üretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Mayıs-Temmuz 2017 arasında Valeura, Yamalik-1 sahasında keşif sondajına devam etti. Kasım 2017'de doğalgazda zengin bir yatak olduğunu gösteren ilk olumlu sonuçları aldı. Şubat 2018'de şirket, 10,1 trilyon metreküp doğal gaz için tahminlerde bulunan DeGolyer ve MacNaughton tarafından gelecekteki kaynaklarına ilişkin bağımsız bir değerlendirmenin sonuçlarını açıkladı.

Şirket, Ekim 2018'de İnanlı-1'de değerlendirme sondajına başlarken, olumlu sonuçları açıkladığı Ocak 2019'da İnanlı-1'in 4.885 metre derinlikteki sondajını tamamlamıştı. Daha sonra mevduatları tespit etmeye ve kaydetmeye başladı. Valeura, Şubat 2019'da Devepınar-1'de başka bir yatak sondajına başladı. Kuyu İnanlı-1'e yaklaşık 20 km.

Doğu Trakya'da yıllardır gaz arama çalışmaları yapılıyor. 2015 yılında Gelibolu Yarımadası'nda faaliyet gösteren Kanadalı Marsa Enerji, Poyraz sahasında doğalgaz sahalarının keşfedildiğini açıklamıştı. Şirkete göre, keşfedilen gaz rezervleri yaklaşık 600 milyon metreküptü.

KAYNAK: STAR.COM.TR
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • dede 2 ay önce Şikayet Et
  surıye sınırı daha kolay petrol var 5000 kuyu aç cıkar
  Cevapla
 • Ahm 2 ay önce Şikayet Et
  Yunan siyaseti de tıpkı chp
  Cevapla
 • Fatih Fırat 2 ay önce Şikayet Et
  Cihat Yaycı Paşa'nın dilinde tüy bitti. İlla bir şeyleri anlatabilmek için kanın son damlasıyla mı hareket edilecek. MEB neden ilan edilmiyor???
  Cevapla
 • emre19 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'yi artık kimse durduramaz . Türkiye okadar yatırım, altyapı proje urettiki bir kaç yıl sonra artık bu projeler para basmaya başlıyacak bu projelerin önünde durmak o kadar kolay değil ki yakında Türkiye doğalgaz borsasını da faaliyete geçirecek ki Türkiye'yi tutana aşk olsun.
  Cevapla
 • Mehmetçik 2 ay önce Şikayet Et
  O yüzdendir ki şimdiki hükümeti düşürmek ve gelecekte buralsrı tıpkı 1940 larda patlatarak kapattıkları uçak fabrikaları gibi kapattıeacaklar.. fiyasko dicekler pahalıya çıkarıyorsunuz dicekler bitti yanlış hesapmış dedirtip chp beyniyle ülkeyi yine ele mahkum edecekler..
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 2 ay önce Şikayet Et
  Kaos ittifakı yüzünden projeler tehlikede, Ceh-pe şimdiden Mavi Vatan'a saldırmaya başladı, Suriye-Irak tezkeresine hayır dedi, kaos ittifakı eğer 2023'de iktidar olursa bütün kritik ve stratejik savunma sanayi ve ekonomi projelerini tasmalarını tutan batılı efendilerinin emriyle yok edecekler, bölünme anayasasını AB-D emriyle kabul edecekler. Ellerindeki sosyal medya ve fondaşmedya gücü ilede halkımızı yaptıkları hainliklerin doğru olduğuna inandıracaklar.. Maalesef şuan ellerindeki 7 milyonluk beyni masonlar tarafından yıkanmış Z kuşağı 2023 seçimlerinde bunlara oy verecek. Sabır Meşhur'un "10 Aralık Hareketi" adlı videosunu izleyin izlettirin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle