Erdoğan, Farasis Enerji CEO'su Kepler'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in 100'ncü yılında seri üretime geçmesi planlanan Türkiye'nin Otomobili'ne (TOGG) güç verecek ortak batarya şirketi Silk Road Temiz Enerji Çözümleri (SiRo) heyetini kabul etti.

GİRİŞ 27.10.2021 18:49 GÜNCELLEME 27.10.2021 19:06
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 27 Aralık 2019'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tanıtımı yaptığı, 18 Temmuz 2020'de yine Erdoğan'ın katıldığı bir törenle fabrika inşaatı başlatılan TOGG'un en çok merak edilen parçası bataryası oldu.

Bu konudaki merakları sona erdirecek önemli bir adım atıldı. TOGG'a güç verecek batarya modül ve paketlerinin üretilmesi için TOGG ve Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere SiRo kuruldu.

SiRo, TOGG'un Gemlik'te bulunan üretim merkezinin yanında bir fabrika kuracak. Fabrikada, yerli batarya üretimi konusunda faaliyette bulunacak olan SiRo'nun 20 GWs'lik batarya yatırım planı ve teşvik başvuru dosyası için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında imzalar atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Farasis Energy Kurucu Ortağı ve CTO'su Keith Kepler'i kabul etti. Görüşmede Hisarcıklıoğlu ve Kepler, yatırım planı ve teşvik başvuru dosyasını imzaladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığındaki görüşmede Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, TOGG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuncay Özilhan, TOGG Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Nazif Zorlu, TOGG Üst Yöneticisi ve SiRo Yönetim Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş, SiRo Ticari Genel Müdürü Özgür Özel, SiRo Teknik Genel Müdürü Stefan Bergold ve TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sarp Kalkan da hazır bulundu.

"Enerji depolama çözümleri geliştireceğiz"

Toplantının ardından Bakan Varank ve beraberindekiler, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Varank başkanlığındaki heyeti kabul etti. Görüşmede heyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı başta yerli batarya ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi konusundaki çalışmalar olmak üzere yatırımlarla ilgili bilgilendirdi.

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu, otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalar için enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere batarya pazarının en büyük üreticilerinden biri olan Farasis Energy ile kurdukları ortaklıktan SiRo'nun doğduğunu belirtti.

SiRo adının, Doğu ve Batı'yı birbirine bağlayan ve medeniyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayan tarihi İpek Yolu'nun İngilizcesi olan Silk Road'dan geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "SiRo, mobilite ekosisteminin ülkemizdeki teknolojik dönüşümüne katkı sağlayacak stratejik bir adım. SiRo ile TOGG'un batarya modül ve paketlerini üretecek, Türkiye ve çevre ülkelerde enerji depolama çözümleri geliştireceğiz." ifadelerini kulandı.

Hisarcıklıoğlu, bu girişimle, Türkiye'nin enerji sistemi verimliliğinin artırılmasında öncü olmayı amaçladıklarına işaret ederek, "Enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, temiz ve verimli bir enerji sisteminin gelişimini hızlandırmayı hedefliyoruz." dedi.

Farasis Energy Kurucu Ortağı Kepler de "Türkiye’de TOGG ile birlikte hayata geçirdiğimiz ortak girişim, Farasis’in önümüzdeki yıllarda yurt dışındaki en önemli ortaklığı. Bu nedenle tüm çabalarımızı bu yeni şirketin başarılı bir biçimde büyümesi için harcayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV'u

Türkiye'nin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu, küresel ölçekte rekabetçi bir otomobil markası yaratma hedefiyle ortaya çıkan TOGG, 2022'nin son çeyreğinde banttan indiğinde Avrupa'nın doğuştan elektrikli ilk SUV'u olacak.

TOGG, 2030 yılına kadar 5 farklı modeli de piyasaya sürecek. İlk etapta yüzde 51 yerlilik oranına sahip elektrikli, bağlantılı ve yeni nesil otomobiller, Gemlik'te 1,2 milyon metrekare alana kurulu fabrikada üretilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • recepali 1 ay önce Şikayet Et
  Araba şu an bantan inmiş olsa piyasa satış fiyatı 600bin tl den aşağı olmaz. En iyisini yapmak tabikide iyi ama alt sınıfıdan vaz geçtim orta sınıfın bile alamayacağı çıta yüksekliginde. Sonuçta halk için yapılan bu hizmet, yüksek teknoloji ve lüks olması yüzünden yine üst kesime hizmet edecek. İkinci ele düşüp ucuzlarsa belki alıp binebiliriz. Kendi markalı arabamız olması sevindirici ama halkın alabileceği kadar fiyatıda uygun olmalı
  Cevapla
 • Bülent 1 ay önce Şikayet Et
  Yapılan işin kötüsü olmaz. Tüm emeği geçenlere teşekkürler. Vatana millete hayırlı olsun. İlk işim bir tane alıp göğsümü gererek kullanmak olur. Telefondada ilk Aselsan 1919 ve 1920 modellerini üretti. Vatandaşımız yeterince meseleyi idrak edemedi. Piyasadan silindik. Arabamıza gerekli desteği verelim. Herkes bu alanda yeni, bizim iyisini ve daha iyisini yapabileceğimizi tüm dünya görmelidir.
  Cevapla
 • Cesars 1 ay önce Şikayet Et
  Çok pahalı olacak kimse almayacak ölü yatırım olacak
  Cevapla
 • TOGG 1 ay önce Şikayet Et
  Boş konuşmayı birak sen fakirsen alma sen almayacaksin diye bizde mi almayacaz neyin kafası
  Cevapla
 • alican 1 ay önce Şikayet Et
  Araba fiyatına batarya...Harhalde almanların en ünlü marka arabalarının iki katına satılır bu gidişle..
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Nükleer santral kurun 10 tane daha. Bu mecburidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle