Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanadalı Telemus Systems iflas etti

Telemus Systems, Kanada hükümetinin uyguladığı ambargo sonrasında iflas başvurusu yaptı. İflasla birlikte şirketin üzerinde kalan borç belli oldu.

GİRİŞ 27.10.2021 15:15 GÜNCELLEME 27.10.2021 15:21
Bu Habere 183 Yorum Yapılmış

Azerbaycan'ın, Ermenistan işgali altındaki topraklarını geri alma sürecinde yürüttüğü operasyonlarda Türkiye'den tedarik edilen İHA ve SİHA'lar önemli rol oynadı.

İnsansız hava araçlarının kullanıldığı operasyonlarda, Ermenistan ordusuna ağır kayıplar verdirilirken, Dağlık Karabağ 44 günde geri alındı.

KANADA'NIN TÜRKİYE'YE AMBARGO KARARI

Kanada ise Ermenistan'dan yana tavır takınarak, Türkiye'ye ambargo uygulamaya karar verdi.

Savunma alanında faaliyet gösteren çeşitli Kanadalı şirketler, Türkiye'ye İHA motoru ve elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemleriyle ilgili ambargo kararı aldı.

KANADALI ŞİRKET İFLAS ETTİ

Kanada hükümetinin ambargo kararı alması nedeniyle bu durumdan etkilenen şirketlerden olan Telemus Systems iflas etti. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Telemus Systems'ın Türkiye'deki müşterisi konumundaydı.

İFLAS BAŞVURUSU YAPILDI

Uluslararası pazarda operasyonel destek için istihbarat, gözetleme ve keşif sistemlerinin tasarımı ve geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürüten Ontario merkezli şirket, 24 Ağustos'ta iflas başvurusunda bulundu.

Yerli ve Milli SİHA'lara ambargo uygulayan Kanadalı şirket iflas etti

ŞİRKETİN ÜZERİNDE KALAN BORÇ

Firma, yaptığı başvuruda, üzerinde 638.6 bin dolarlık borç kaldığını belirtti. Bu miktarın 120.9 bin dolarının CM Computer şirketine, 330.1 bin dolarının çalışanlara olduğu kaydedildi.

2021'DE GELİR ELDE EDEMEDİ, ZARAR BÜYÜK

Geçen yıl alınan yaptırım kararları nedeniyle 360 bin dolar zarara uğrayan Telemus Systems'ın bu yıl ise ilk 7 aylık sürece dair geliri 0 dolar olarak kayıtlara geçti. Ambargo mağduru şirket, yaklaşık 1.1 milyon dolar zarara uğradı.

Kanada'nın ambargosu sonrası ASELSAN yerli CATS'i üretti

KANADA SATMADI, TÜRKİYE YERLİSİNİ YAPTI

Son 20 yılda savunma sanayiinde yaptığı atılımlarla ve gerçekleştirdiği ihracatlarla adından söz ettiren Türkiye, Kanada'nın ambargosunun ardından yerli imkanları devreye aldı.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve insansız hava araçlarına entegre edilebilen elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS sayesinde bu alanda dışa bağımlılık sonlandırıldı.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST
YAZDIR
YORUMLAR 183
 • isa 1 ay önce Şikayet Et
  işte böyle ford, reno, fiat, mercedes vb. araçları da almazsak hepsi batar.acilen ülkemiz yerli traktör yaptığı gibi yerli araç üretimine de geçmelidir. Batırın bu kafir firmalarını tek kalemde
  Cevapla
 • Deli 1 ay önce Şikayet Et
  Madem kendimiz yapabiliyoruz sindiye kadar niye ordan aliyorduk
  Cevapla
 • alara 1 ay önce Şikayet Et
  1 günde yapılmadıya yıllardır çalışılıyor, muhtemelen zaten yerliye geçilecekti. biraz hızlandı
  Cevapla
 • NuR76 1 ay önce Şikayet Et
  Iste Allah görüyor !
  Cevapla
 • BİROL 1 ay önce Şikayet Et
  Dahada beter olun.
  Cevapla
 • *Küresel.Kriz* 1 ay önce Şikayet Et
  Küresel kriz kapıda!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle