Çılgın tahmin: SpaceX Elon Musk'ı trilyoner edecek

Morgan Stanley analisti milyarderler liginde üst sıralarda yer alan ABD'li iş insanı Elon Musk’ı Tesla'nın değil SpaceX'in trilyoner yapacağını öngördü.

Çılgın tahmin: SpaceX Elon Musk'ı trilyoner edecek
Çılgın tahmin: SpaceX Elon Musk'ı trilyoner edecek
GİRİŞ 20.10.2021 14:02 GÜNCELLEME 20.10.2021 14:29
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Elon Musk, Tesla Inc.’nin sahip olduğu güce dayanarak şimdiden dünyanın en zengin kişisi olmuş durumda. Ancak, Morgan Stanley analistine göre, Musk’a trilyonerlik statüsünü çok bilinen elektrikli araç üreticisi Tesla’dan ziyade SpaceX kazandıracak.

Morgan Stanley analisti Adam Jonas , ‘SpaceX’in Kaçış Hızı… Onları Kim Yakalayabilecek? başlıklı notunda, “Özel uzay keşif şirketi (SpaceX), roketler, fırlatma araçları ve destek altyapısı bazında, neyin mümkün olduğuna ve mümkün olan zaman çerçevesine ilişkin önyargılı herhangi bir nosyona meydan okuyor” dedi.

SERVETİNİN YÜZDE 17'SİNDEN AZINI OLUŞTURUYOR

SpaceX, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın 241,4 milyar dolar olan servetinin halihazırda yüzde 17’sinden azını oluşturuyor. Bu oran, şirketin bu ayın başındaki ikincil hisse satışında 100 milyar dolarlık değerlemesinin ardından gerçekleşti.

SpaceX için 200 milyar dolarlık yukarı yönlü durum değerlemesine sahip Jonas, hazırladığı notta, şirketi, uzay altyapısı, Yerküre gözlem, derin uzay keşfi ve diğer endüstrileri kapsayan birçok firmayı tek bir bünyede toplamış bir yapı olarak değerlendirdiğini yazdı.

Şirketin Starlink uydu iletişim bölümü, bu değerleme tahminine en büyük katkıyı yapan birim konumunda.

Musk’ın dünyanın ilk trilyoneri olma yolunda ilerlemesinin temel gücü Tesla olarak görünüyor.

Tesla’nın geçen yıl başlayan görkemli yükselişi, Musk’ın servetinde büyük artışlara neden oldu ve bu yükseliş henüz etkisini kaybetmemiş görünüyor. Sadece Pazartesi günü, hisselerdeki yükseliş Tesla’nın kurucusunun servetini 6,6 milyar dolar artırdı.

Musk’ın SpaceX’in yaklaşık yarısına sahip olduğu hesaplanıyor, bu nedenle roket şirketinin kurucusunu dört virgüllü yörüngeye oturtabilmek için halen alacağı oldukça fazla bir mesafe var

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Kargu 1 ay önce Şikayet Et
  Batı balina operasyonlarıyla BİTCOİN de tekelleşme operasyonları yapıyor. Lütfen yanlış yönlendirilmeyiniz! Ülkemizde BİTCOİN stoklanması-ekonomik katılım planlaması deteklenmeli, yerli-milli bir politika üretilmesi gerekiyor. Döviz hakimiyetini şu anda silah olarak kullananlar gelecekte BİTCOİN i silah olarak kullanmak için gece gündür azgın kapitalist hırsıyla politikalar hazırlıyor.
  Cevapla
 • papa 1. cücelik 1 ay önce Şikayet Et
  Akşamınan bir daha bakalım lütfen
  Cevapla
 • Osi 1 ay önce Şikayet Et
  Normalde asgari ücretlemi çalışıyor ki tirilyoner olacak
  Cevapla
 • osmanli 1 ay önce Şikayet Et
  trilyon dolarrrrrr
  Cevapla