Türkiye'den 50 milyar dolarlık hamle! Almanya ile imzalar atıldı

Türkiye ile Almanya arasında 37 milyar dolar olan ticaret hacmi, dengeli bir biçimde artırılarak 50 milyar dolara çıkarılacak.

Türkiye'den 50 milyar dolarlık hamle! Almanya ile imzalar atıldı
Türkiye'den 50 milyar dolarlık hamle! Almanya ile imzalar atıldı
GİRİŞ 13.10.2021 17:38 GÜNCELLEME 13.10.2021 17:38
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) İkinci Dönem Toplantısı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'in katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığı’nda yapılan açıklamaya göre, toplantıda, iki ülke ticari ilişkileri, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Avrupa Birliği ile ilişkiler, koronavirüs salgınının etkileri, karşılıklı yatırımlar, müteahhitlik hizmetleri, üçüncü ülkelerde iş birliği ve ortak projeler görüşüldü. Toplantıda, ülkeler arasında sanayi ve teknoloji alanındaki iş birlikleri, yapay zeka, enerji ve turizm gibi konular da ele alındı.

JETCO mekanizması eş başkanları Bakan Muş ile Bakan Altmaier, toplantı kapsamında Türkiye ve Almanya'nın özel sektör temsilcileriyle buluşarak ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi amacıyla fikir alışverişinde bulundu.

İKİ ÜLKE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DA KATILDI

Özel sektörler arasında iş birliği açısından da önem taşıyan görüşmelere, TÜSİAD, TOBB, DEİK ve TÜROFED gibi özel sektör çatı kuruluşları ile Alman muhatapları Alman Sanayicileri Federasyonu (BDI), Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK), Alman Yurtdışı Ticaret Odaları Birliği (AHK), Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) ve Alman Yakın ve Orta Doğu İş Dünyası Birliğinin (NUMOV) temsilcileri katılım sağladı. Görüşmelerde, iki ülke özel sektörleri arasındaki ilişkiler ve potansiyel iş birliği alanları ele alındı.

Toplantı kapsamında ayrıca, 25 Ekim 2018'de gerçekleştirilen JETCO Birinci Dönem toplantısı ile iki ülke arasında tesis edilen "Ticaret Çalışma Grubu", "Sanayi Çalışma Grubu", "Turizm Çalışma Grubu" ve "Üçüncü Ülkelerde İşbirliği, Altyapı, Ulaştırma ve Lojistik" çalışma gruplarının temsilcileri de faaliyetlerine ilişkin sunum yaptı.

HEDEF 50 MİLYAR DOLAR

Açıklamaya göre, Almanya ile Türkiye'nin 2020 yılı ticaret hacmi 37 milyar dolar olarak gerçekleştirildi. Türkiye'nin dış ticaretinde ilk sırada yer alan Almanya ile ikili ticaretin, gelecek dönemde dengeli bir biçimde artırılarak 50 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

Söz konusu hedef doğrultusunda toplantı sonunda Bakan Muş ve Bakan Altmaier tarafından JETCO İkinci Dönem Toplantısı'na ilişkin protokol imzalandı.

YORUMLAR 35
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  inşallah EYT mağdurların sorunu da çözülür.
  Cevapla
 • deniz 11 ay önce Şikayet Et
  Almanya dolarmı kullanıyor
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  MB 121 milyar dolar varsa dolara neden müdahale gelmiyor.23 seçimleri bu dolar bu enflasyonla zor
  Cevapla
 • Gercek Yorum 11 ay önce Şikayet Et
  o para brut Ali kardes normal net ekside reserv oyle boyle degil hemde kasim aralik odemeler geliyor
  Cevapla
 • Tym 11 ay önce Şikayet Et
  Zaten oyunda burda kuruluyor . Aldanma kardeşim aldanma yaaa. Kur baskısı planlı bir saldırının parçası.... Kimki kur yuksek ekonomi kötü deyip kalesini terkeder sabırsızlık gösterirde 2023 seçimlerinde ihanet ederse bilsinki ihaneti kendisine etmiştir. Devletine milletine etmiştir. Tc vatandaşıyım demesin şimdiden. Oyun iktidarı devirmek üzerine kurulu. Baş aktör Abd... Maşa fetö başaramayınca taktik değiştirdiler. Muhalefeti destekleyip devleti köstekleyip seçmeni kandırarak 2023 teki seçimde iktidarı devirmek... uyanın artık uyanın geç kalmayın tez uyanın.
  Cevapla
 • Coşkun 11 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışına balık satılmasın. Yeni nesil ucuz balık yesin.
  Cevapla
 • ALLAHIN KULU 11 ay önce Şikayet Et
  DEVLET YETKİLİLERİ MUTLAKA OKUYUN dünya kuraklığa hızla gidiyor şehirlerin içme sularında sıkıntı olmaya başladı ve bu sandığınızdan daha hızlı büyüyerek devam edecek TEDBİR ALMAYA BAŞLADINIZMI daha derinlere girip yeni kaynaklar ve çareler bulmaya başladınız.mı ikinci sorunda gıda sorunudur ekili alanları betonlaştırdık ekilecek yerleri bitirmeye başladık bu konuda TEDBİR ALDINIZMI HZ.YUSUFUN DÖNEMİNDEKİ KITLIk MİSALİ dünyadaki su kuraklığı kesinlikle gıdalara.da yansıyacaktır SN.TARIM BAKANIM şimdi ani büyük bir gıda kıtlığı olsa TEDBİRİNİZİ ALDINIZMI bu kadar insanın vebali sizin boynunuzda insanlara yıllarca yetecek buğday ve tahıl stoğu YAPTINIZMI
  Cevapla
 • Mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  Her şey çok güzel olacak
  Cevapla
 • halk 11 ay önce Şikayet Et
  Ibb nin ilk icraati temel atmama toreni ile yaturumlar durduruldu. 20 milyar dolar krediyi iki yilda cekti ve butun yatirimlar askuya alindi. Iski ve ispark iflas bayragini acti acacak. Acil onlem plani gerekiyor. Ve muhtemelen binlerce tanker alinip tasima suyla icme suyu temini yapilacak. Daha durun bakalim siz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle