Dönmez'den doğal gaz açıklaması: Ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor

Bakan Fatih Dönmez, "Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor. Uzun dönemli doğal gaz anlaşmalarımızın olması elimizi rahatlatan bir unsur." dedi

Dönmez'den doğal gaz açıklaması: Ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor
Dönmez'den doğal gaz açıklaması: Ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor
GİRİŞ 13.10.2021 11:36 GÜNCELLEME 13.10.2021 12:11
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Avrupa ülkelerine kıyasla arz ve tedarik konusunda iyi bir noktada olduğunu belirterek, "Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz." dedi.

EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışına video konferans yöntemiyle katılan Dönmez, Avrupa'da enerji fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını, tedarik sorununun çözülememesi durumunda durumun daha da kötüleşeceğine yönelik öngörüler bulunduğunu söyledi.

EK KAYNAK GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

Avrupa'da enerji krizinin yaşandığı bu dönemde, Türkiye'nin bölge ülkelerine kıyasla arz ve tedarik konusunda iyi bir noktada olduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

"Teknik altyapı noktasında güçlü bir durumdayız. Uluslararası boru hatları, yer altı doğal gaz depolama, LNG ve FSRU tesislerimiz gibi sistemi ciddi oranda besleyen kaynaklara sahibiz. Depolamada gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor. Öncelikle ülkemizin uzun dönemli doğal gaz anlaşmalarının olması elimizi rahatlatan bir unsur. Diğer taraftan doğal gaz ihtiyacımızın bu sene yaklaşık yüzde 20 artmasını öngörüyoruz. Farklı tedarik kanallarından ilave talebi karşılamak üzere planlamalarımızı yaklaşan kış şartlarına göre sürekli güncel tutuyoruz."

VATANDAŞA EN AZ SEVİYEDE YANSIMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Dönmez, dünya genelinde rekor seviyede artan enerji fiyatlarından Türkiye'nin de etkilendiğine işaret ederek, "Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Elektrikte yaptığımız sosyal destek yardımlarıyla bugüne kadar 2,1 milyon haneye 3,1 milyar liralık destek sağladık. Hanehalkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız." diye konuştu.

KARADENİZ'DE ÇALIŞMALAR TAKVİME GÖRE İLERİLİYOR

Denizlerde devam eden çalışmalara da değinen Bakan Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin Karadeniz'deki çalışmalara destek vermek için bölgeye gittiğini anımsattı.

Dönmez, Filyos'ta sondaj kulesinin yeniden montajının ardından Yavuz gemisinin Karadeniz'deki ilk sondajına başlayacağını kaydetti.

Karadeniz gazında çalışmaların takvime uygun ilerlediğinin altını çizen Dönmez, "Hedefimiz gazın 2023 yılında sisteme bağlanması ve ilk faz gaz akışının sağlanması. Bu rezerv, 2027'de en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye'nin yıllık iç tüketiminin üçte birini karşılar hale gelecek." ifadelerini kullandı.

"YEKA GES-5 YARIŞMALARININ BAŞVURULARI 12 OCAK'TA BAŞLIYOR 

Dönmez, yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin gündeminde ilk sıralarda olduğunu belirterek, Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmasının iklim değişikliğiyle mücadelede en önemli argüman olacağını söyledi.

Türkiye'nin yenilenebilir enerjide kurulu gücünün 52 bin megavatın üzerinde olduğunu aktaran Dönmez, şöyle devam etti:

"Yenilenebilir enerjide rüzgar ve güneş enerjisini yaygınlaştırmak için 4 bin 500 megavatlık yeni YEKA yarışmalarımızın ilanına çıktık. Toplam 2 bin megavat gücündeki YEKA RES-3'ün başvurularını 14 Aralık'ta alacağız. 75 şehirde 42 bağlantı noktasında yapacağımız YEKA RES-3, 20-90 megavat arasında değişen kapasitelerde olacak. YEKA GES-4'ün başvurularını da 30 Mart 2022'de alacağız. 3 şehrimizde toplam 1000 megavatlık kapasite tahsisi ayırdığımız YEKA GES-4'ü, 50 ila 100 megavatlık yarışmalar halinde yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de ilanına çıktığımız YEKA GES-5 ise toplam 1500 megavat gücünde olacak. 23 şehir ve 76 bağlantı noktasında yapacağımız YEKA GES-5 yarışmamızın başvurularını 12 Ocak 2022'de alacağız."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 36
 • MaDMaX 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa bulamayacak, Rusya arttırım talebine olumsuz yanıt vermiş, gidin Ukrayna ile görüşün falan demiş; yani Ukrayna krizinde bizim yanımızda olursanız gazı veririz demiş resmen. Biz şimdi zam yapılacak diye sızlanamayız çünkü millet bulamazken zamlı da olsa bulmak da nimet olacak, maalesef.
  Cevapla
 • Heykel e-Matik 1 hafta önce Şikayet Et
  haddime degil ama, REIS senin yerinde olsam bu Millete acimam Dogalgaza Mazota Benzine Elektrige en az %100 zam yapardim !!! Lakin, sen bu dogalgazi Mazotu Benzini elektrigi bedava yapsanda, bu Millet asla iflah olmaz, sürekli aglama modundalar ... Cahape LGBT Pavyon iYi saadet Hadepe 'li ittifakin Pontus imami ekmege %100 zam yapti , ekmege yapilan zamdan Millet ittifaki gayet memnun, itraz yok , Protestos yok .... :)))))))))))))))))
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Cok istiyorsan sen faturalarının iki katını ödeyebilirsin
  Cevapla
 • gürsoy 1 hafta önce Şikayet Et
  Hükümetimiz bu konuyu ele alıp gaz fiyatını makul sevmeyenlere çekmeli yoksa muhalefetin eli dahada gğçlenecek
  Cevapla
 • Abdu 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupada enerji krizi var.Bizim etimiz budumuz ortada daha ne yapabilirler inşallah yaparlar
  Cevapla
 • cerrah 1 hafta önce Şikayet Et
  bakan bey bi de lpg ye el atsanız iyi olur 5 buçuk tl yi geçti, böyle giderse lpg tanklarını sökeceğiz, benzinle arası 2 liraya kadar düştü, valla bagajda yer kapladığına değmiyor artık.
  Cevapla
 • Salih 1 hafta önce Şikayet Et
  Keşke demeseydin şimdi benzin 15₺ olur.
  Cevapla
 • Orhan Hak 1 hafta önce Şikayet Et
  Kışın Doğalgaz faturaları askeri ücret alanlar için özellikle ödenmesi güç oluyor, daha uygun fiyatlara çekilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle