3600 ek göstergeyle emekli maaşı ve ikramiyelerinin yüzde kaç artacağı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen memurlara 3600 ek gösterge verilmesi çalışması, memurların emekli ikramiye ve emekli aylıklarını arttıracak.

3600 ek göstergeyle emekli maaşı ve ikramiyelerinin yüzde kaç artacağı belli oldu
3600 ek göstergeyle emekli maaşı ve ikramiyelerinin yüzde kaç artacağı belli oldu
GİRİŞ 08.10.2021 08:23 GÜNCELLEME 08.10.2021 09:32
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Memurlara ek gösterge verilmesi ilk olarak 2018 yılı seçimlerinden önce gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2018 yılında yaptığı açıklamada, yeni dönemde polislerin, öğretmenlerin, hemşirelerin, din görevlilerinin ve diğer idarecilerin Emeklilik ek göstergelerinde artış yapılacağını açıklamıştı.

EMEKLİ MAAŞI VE EMEKLİ İKRAMİYESİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

O tarihten bu yana tartışılan düzenlemenin yaşama geçmesi durumunda 30 yıllık hizmeti bulunan öğretmen, polis ve 4 yıllık dini yükseköğrenim mezunu imam-hatiplerin emekli aylığının yüzde 22, hemşire ve diğer imam-hatiplerin emekli aylığının da yüzde 25 civarında artması bekleniyor.

Emekli ikramiyelerinde de 32 bin ile 38 bin lira arasında değişen tutarlarda artış olabileceği hesaplanıyor.

UZLAŞMA SAĞLANDI, ERDOĞAN TARİH VERDİ

3600 ek gösterge konusu, ağustos ayında tamamlanan Memur toplu sözleşme görüşmelerinde de gündeme geldi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla Memur-Sen arasında bir uzlaşma sağlandı. Memurlara 2022 yılı için yüzde 5+7+ enflasyon farkı, 2023 yılı için de yüzde 8+6+ enflasyon farkı verilmesini içeren anlaşma çerçevesinde, 3600 ek gösterge ve sözleşmelilerle ilgili düzenlemelerin de 2022 yılında tamamlanması benimsendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salı günkü Memur-Sen heyetini kabulünde de gündem 3600 ek gösterge oldu. Memur-Sen'den ziyaret sonrası yapılan açıklamada, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın'ın 3600 ek gösterge ve sözleşmeli istihdam konusunda katkı sunacaklarını ifade ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da başta 3600 ek gösterge ve sözleşmeli istihdam olmak üzere çalışmaların başlatılması ve 2022 yılı içinde tamamlanması, kamu görevlilerinin talep ve beklentilerinin karşılanması için gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması talimatını verdiği ifade edildi.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3600 ek gösterge sözüSon dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3600 ek gösterge sözü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ek gösterge müjdesini verdi! 3600 ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak?Cumhurbaşkanı Erdoğan ek gösterge müjdesini verdi! 3600 ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak?

Memurlara büyük müjde! Erdoğan 3600 ek gösterge talimatını verdiMemurlara büyük müjde! Erdoğan 3600 ek gösterge talimatını verdi

"EMEKLİLİĞİNİ BEKLETENLER VAR"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yaptığı açıklamada, 3600 ek göstergede ilgili yerlerden sayılar alınarak, kapsamın netleştirileceğini söyledi. Çalışanlar açısından olmasa da emekliler açısından ciddi kazanımlar sağlanacak bir düzenlemenin söz konusu olduğunu belirten Tonbul, yaklaşık 250 bin kamu çalışanının 3600 ek gösterge çalışmasını beklediğini belirtti.

"TÜM MEMURLARI KAPSASIN"

Türkiye Kamu-Sen ise 3600 ek göstergenin tüm memurlara uygulanmasını talep ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci daha önce yaptığı açıklamada, "3600 ek gösterge rakamları yeniden belirlenmeli, 3600 ek gösterge alamayan personelin de bu uygulamadan faydalanması sağlanmalı. Ek göstergeden faydalanamayan personele ek gösterge verilmeli ve ek göstergeler hiyerarşik düzene göre yeniden belirlenerek, idareciler başta olmak üzere ek gösterge farklılıkları giderilmelidir" demişti.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 119
 • Uzman Şef 1 ay önce Şikayet Et
  Bende 36 yıllık bir Maliyeciyim. 22 yıl şeflikten sonra KPSS ve Özel yetenek sınavından sonra 2010 yılında Gelir Uzmanı oldum . Ek göstergem 2200. Bir din görevlisinin ise ek göstergesi 3000. Biz boşuna fakülte okumuşuz. Keşke ilk okul okuyup da işçi olaydım. Bu devletin Maliye çalışanına bırakın 3600 ek göstergeyi 3000 ek göstergeyi bile reva görmeyenlerin 3600 ek gösterge vereceklerine inanmıyorum. 1986 yılında göreve başladım hep aynı söylemler. Ama değişen bir şey yok aynı taş aynı hamam.
  Cevapla
 • taha 1 ay önce Şikayet Et
  ozaman biz mühendisler dilekçe verip normal memurluğa geçelim.nasılsa aynı göstergeye sahip olacağız lise mezunu memurla.ne diye dünya kadar riskli işe imza atalım
  Cevapla
 • İLHAN Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Sadece Polis,Hemşire, İmamlar,olmaz kademeli olarak tüm memurları kapamasını istiyorum,bu durum haksızlık olur, 'ya hepsi,yâda hicbiri,
  Cevapla
 • Muzaffer 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm memurlara verilmesini talep ediyorum
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  emekli oldun maaş alamazsan hemen emekli.unutmayın koalisyonlarda maaş kuruğunu unutmayın para bitti bankada atm de unutmayın....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle