81 ile yeni taksi genelgesi gönderildi! Trafikten men edilecekler

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine taksi genelgesi gönderdi. Genelgeye göre, polis ekiplerince ticari taksilerin yolcuyu almadığının tespit edilmesi halinde, yolcu ticari taksiye bindirilecek, almamakta ısrar eden ticari taksilere de trafikten men dahil yasal işlem yapılacak. Ticari taksi denetimleri arttırılacak, şehirlerarası otobüslerdeki gibi ticari taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek.

81 ile yeni taksi genelgesi gönderildi! Trafikten men edilecekler
81 ile yeni taksi genelgesi gönderildi! Trafikten men edilecekler
GİRİŞ 28.09.2021 12:50 GÜNCELLEME 28.09.2021 13:41
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Genelgeye göre; polis ekiplerince ticari taksilerin yolcuyu almadığının tespit edilmesi halinde, yolcu ticari taksiye bindirilecek, almamakta ısrar eden ticari taksilere de trafikten men dahil yasal işlem yapılacak. Ticari taksi denetimleri arttırılacak, şehirlerarası otobüslerdeki gibi ticari taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine Taksi Denetimleri genelgesi gönderildi. Genelgede, son dönemde özellikle büyükşehirler başta olmak üzere bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin artığına dikkat çekildi.

Genelgede bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaları ve asayişe müessir olayları arttırabileceği, ticari taksilerde seyahat eden/etmek isteyen vatandaşlar ile turistler arasında mağduriyetlere neden olabileceği vurgulandı. Bu mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yapılacak denetimler şu şekilde sıralandı:

- Taksilerde kısa mesafe/trafik yoğunluğu gibi nedenlerle yolcunun alınmamasına ilişkin şikayet/müraacatlar ile konunun denetimlerde resen tespiti halinde güvenlik birimleri yolcunun mağduriyetini giderecek.

- Taksiye bindirilecek, yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri hakkında ilgili oda ve belediye ile koordinasyon dahilinde gerekli yasal işlem (trafikten men dahil) yapılacak.

- Ticari taksi denetimleri artırılarak şehirler arası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacak.

- Taksi yolcularının yaşadıkları mağduriyetler hakkında şikayetlerini ulaştırabilecekleri mecralar (belediyeler, esnaf odası vb.) ile ilgili iletişim bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Hudavendigar 3 hafta önce Şikayet Et
  Kusura bakmayın ama bu taksicileri siz şımarttınız. Uber-Taksici rekabetinde bunlardan yana olmanızdan cesaret bularak halka yaptıkları zulme ortaksınız.
  Cevapla
 • muratbey 3 hafta önce Şikayet Et
  bir plaka milyonlar ederse böyle havalara girerler ÇİVİYİ ÇİVİ SÖKER çözüm basit her yolcu almayan taksi için 10 taksi sür piyasaya onlar kendi aralarında ezer bitirirler bu işi
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Taksiye binecek polis zoruyla taksici de yolcuya kufredecek cozum bu degil kardesim taksicilik yapanlar cogu serseri takimi cogu kiralik Taksi sahibi yanliz kendisi kullansin baskasina kiralik yada sofor calismasi yasaklansin Bak gor taksicilet nasil beyfendi insanlar oljyor
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Yaptırım plakaya değil şoföre gelsin.1 ay trafiğe çıkmasın.Çıkarsada kartı iptal edilsin.Çözüm çok basit.Bir şoför ün ahlaksızlıgını aynı plakadan ekmek yiyenler ödemesin.
  Cevapla
 • Ahmet Kır 3 hafta önce Şikayet Et
  Mal sahibi de ceremesini çekmeli ki araca koyacağı şoförü iyi seçsin. Onunla yapacağı sözleşmede trafikten men cezaları tazmin edilir maddesi koysun . Bak o zaman araç şoförü hata yapıyor mu! Hepsinin ağzında "KİSA MESAFE KORUTMUYOR BİZİ". Korutmuyorsa yapma kardeşim. Milyonluk plakaya sahip olanın ağzına KORUTMUYOR lafı ugrayamaz. Plaka bir SERVET!!!!!
  Cevapla
 • Akliniz nerdeydi 3 hafta önce Şikayet Et
  Plakayada gelmesi lazim o plakanin sahibi kime arabisini tezlim ederse uyarmasi lazim ki oda önüne gelen kisiye arabasini vermezsin
  Cevapla
 • ayna 3 hafta önce Şikayet Et
  Ahilik sistemi candır, plakayı iptal etsek inip yalvarırlar bin diye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle