Dev kurumlar açıkladı! İşte yıl sonu faiz tahminleri

Merkez Bankası faiz indirimlerinde ilk adımı dün atıldı. Merkez, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 19'dan yüzde 18 seviyesine çekti. Merkez Bankası'nın bu kararı sonrası dev kurumlar da yıl sonu için faiz tahminlerini açıkladı.

Dev kurumlar açıkladı! İşte yıl sonu faiz tahminleri
Dev kurumlar açıkladı! İşte yıl sonu faiz tahminleri
GİRİŞ 24.09.2021 10:30 GÜNCELLEME 24.09.2021 17:17
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası altı ay sonra dün faiz indirimine gitti. Politika faizini 100 baz puan indiren Merkez, faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e çekti. Uluslararası yatırım bankaları TCMB'nin aldığı indirim kararının ardından faiz tahminlerinde değişiklik yaptı. Toplantı öncesi beklentiler ağırlıklı olarak politika faizinin sabit kalacağını yönündeydi.

GOLDMAN SACHS'IN BEKLENTİSİ YÜZDE 15

Goldman Sachs, TCMB'nin politika faizini 2022 yılı ortasına kadar kademeli olarak yüzde 15'e indirmesini beklediğini açıkladı.

Goldman faiz indirim kararından önce para politikasındaki gevşeme döngüsünün aralık ayında başlayacağını tahmin ediyordu. Goldman analistleri dün yayımladıkları notta, "Bugün alınan kararın ardından, artık ekim ve kasım'da 50 baz puanlık bir indirim ve ardından yüzde 15'lik nihai faiz oranına ulaşılana kadar ayda 25 baz puanlık bir indirim bekliyoruz" dedi.

Goldman Sachs'in dünkü faiz indiriminden önce TCMB'nin 2022 sonuna kadar yüzde 15 oranına ulaşmasını öngörüyordu.

BARCLAYS FAİZİN YÜZDE 15 OLMASINI BEKLİYOR

Barclays, TCMB'nin dün açıkladığı faiz indiriminin ardından dördüncü çeyrekte politika faizini yüzde 15'e düşmesini beklediğini belirtti.

Barclays'den Ercan Ergüzel, PPK metninden daha önce yer alan iki taahhütün, yani enflasyonda önemli bir düşüş gerçekleşene kadar sıkı para politikasını ve pozitif bir reel oranının sürdürüleceği taahhütünün çıkarıldığına dikkat çekti.

Ergüzel notunda, "Önümüzdeki toplantılarda 100 baz puanlık indirimlerle aynı hızda devam edeceğini bekliyoruz. TCMB'nin önümüzdeki üç toplantıda 100 baz puanlık üç indirim daha uygulayarak politika faizini yıl sonunda %15 oranına düşürmesini bekliyoruz" dedi.

JPMORGAN'IN BEKLENTİSİ YÜZDE 17

JPMorgan ise faiz indiriminin ardından TCMB'nin Politika Faizi oranlarını yıl sonuna kadar yüzde 17'ye düşürmesini beklediğini ve Enflasyon tahminlerini yukarı revize ettiğini açıkladı.

JPMorgan, 2021 yıl sonu tahminini de yüzde 15.5'ten yüzde 16.7'ye yükseltti ve 2022 yıl sonu tahminini daha keskin bir şekilde yüzde 11.5'ten yüzde 14.5'e revize etti.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Almanci aile 3 hafta önce Şikayet Et
  Faizi yüzde 15 e cekin euro artsin biraz 13-14 seviyelerinde gelip ev alicam 50000 euro hazir bekliyom vallai benim gibi 1000 kisi beklese 5 milyon euro yapar merkeze girer türkiye rahatlar
  Cevapla
 • zeytinburnu 3 hafta önce Şikayet Et
  hangi partiye oy verdiğini tahmin etmek zor değil
  Cevapla
 • Ulmlü. 3 hafta önce Şikayet Et
  Bende 70000 var bekliyorum İyi olur.
  Cevapla
 • Bilirkişi 3 hafta önce Şikayet Et
  Faizi %2lere çekip üretim odaklı dışa bağımlılığı azaltacak kalkınma programı uygulanmalı. Kısa vadede kurda oynaklik olsa da uzun vadede dengelenme olacaktır. Insanlar üretime odaklanacak. İşi gücü faizden kazanmak olan vampirler defolup gitsin. Bu ülkeyi mahfeden faiz lobileri yavaş yavaş ikileyecektir.
  Cevapla
 • Tarafsız 3 hafta önce Şikayet Et
  doğru diyorsun 20 liralarda dengelenir!
  Cevapla
 • m. s. 3 hafta önce Şikayet Et
  abd batarken dolar nasıl yükseliyor. bence birçok krıtik şirket millileştirilmeli. gaz, petrol, altın, kömür, savunma sanayi, ağır mak. san. bulduk kurduk yinede hâla sallanıyoruz. abd yunana mühimmat yığdı. rusya bizi kendisine bağımlı yapma gayretinde. bu nilletin maneviyatı çökmek üzere, bir diriliş bir şuur bir yeniden gayret bir kalpten tövbe lazım. atalarımız toprağın altında ağlıyor bence. üzerinde dolaşan zalimler yüzünden.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Neden mi? Çünkü dünya dolarla ticaret yapıyor. Adamlar sömürü düzenini kurmuş tıkır tıkır işliyor malesef. Bunlara dur diyecek yiğit lazım.
  Cevapla
 • muammer 3 hafta önce Şikayet Et
  bu şartlarda dolar beklentisi 12, enflasyon beklentisi 25 , faiz düşürürken kuru zaptedemezsen enflasyon düşmez. örnek bu gün akaryakıta kur zammı geldi buna bağlı diğer herşey de yakında zamlanır.
  Cevapla
 • akli kirada 3 hafta önce Şikayet Et
  bu dev kurumlarin hepsi ABD usagi degil mi? Demekki faizi artirip bunlarin oyununa gelmemeliyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle