Türk mühendisleri özel olarak tasarladı! Sayesinde istediği gibi vuracak!

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ'nin (TEI), insansız hava araçlarına (İHA) özel geliştirdiği Türkiye'nin ilk turbodizel havacılık motoru Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te sergilendi.

GİRİŞ 21.09.2021 17:09 GÜNCELLEME 21.09.2021 17:09
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), insansız hava araçlarına (İHA) güç vermek için geliştirilen Türkiye'nin ilk turbodizel havacılık motoru PD170'ten 5 kilogram daha hafif ve 55 beygir daha güçlü PD222ST motorunu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te sergiledi.

TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, PD170'in Anka-S'in ihtiyacı için geliştirildiğini söyledi.

İlk Anka'nın 155 beygirlik ithal bir motorla uçtuğunu ve tedarikte bazı sıkıntılar yaşandığını anlatan Akşit, bunun üzerine PD170 çalışmasına başladıklarını ifade etti.

Türk mühendislerinin tasarımı, teknisyenlerinin üretimiyle dünyanın kendi sınıfında en yüksek irtifaya sahip, en az yakıt harcayan motorunu, 40 bin feete kadar rahatlıkla çalışabilir şekilde geliştirdiklerini vurgulayan Akşit, rakip ürünlerin genellikle 25 bin feet civarında çalışabilecek şekilde tasarlandığına işaret etti.

Ana motor yapısını geliştirdikten sonra bu motorun ana karkasını aynı tutarak başka ihtiyaçlar için türev motorlar üretmeye başladıklarını belirten Akşit, "Gelecekte savaşlar insansız araçlar, belki İHA'lar arasında olacak ki dünyanın değişik yerlerinde olmaya başladı. İHA'ların it dalaşından bahsediyoruz. İrtifadaki gücü yüksek olan daha atak, çevik, manevra kabiliyeti çok daha yüksek, karşısındaki İHA'nın önünde arkasında çok rahat dolaşıp, istediği pozisyondan istediği şekilde vuracak hale gelecek. Bu motorumuz yüksek kalkış gücüne göre özel tasarlandı. Gücü 55 beygir artırıldı, 170'den 225'e çıkardık. Yine yüksek irtifa yeteneği var, fakat yüksek irtifada ürettiği güç PD170 kadar değil. 35-40 bin feetlere çıktığınızda gücü daha az oluyor" bilgilerini paylaştı.

60'DAN FAZLA PD170 ÜRETİLDİ

Prof. Dr. Akşit, geliştirme çalışmaları yanında PD170'in seri üretimine devam ettiklerini belirterek, "Toplamda ürettiğimiz motor 60'ı geçti. Ciddi bir kısmını ilk ana müşterimiz TUSAŞ'a teslim ettik, Baykar'a birkaç tane teslim ettik, bunun bir kısmı Bayraktar TB3 çalışmalarında kullanılmak üzere bir kısmı da Akıncı'nın C versiyonunda kullanılmak üzere. Ayrıca Aksungur'da kullanılıyor aynı motorumuz. Adetleri artarak seri imalat rakamları yükseliyor, şu anda da birkaç 100 adet için pazarlık yapıyoruz." dedi.

TEKNOFEST'te PD222ST'nin ilk prototipini sergilediklerini ifade eden Akşit, motorun ciddi testlere maruz kaldığını, olgunlaştırma süreçlerinin devam ettiğini söyledi. Test süresinin birkaç 100 saat civarında olduğuna işaret eden Akşit, PD170'deki test sürelerinin ise 5 bin saati geçtiğine dikkati çekti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ İHA MOTORU
YAZDIR
YORUMLAR 71
 • Behlüldane 3 hafta önce Şikayet Et
  Vatan icin çalışana can feda
  Cevapla
 • YKC 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah sizlerden razı olsun. Ömrünüz hayırlı ve uzun olsun. Hainlere fırsat vermesin. Rabbim sizi korusun.Vatan sizlere minnettardır.
  Cevapla
 • Zmnt 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah kafire haine fırsat verme yarabbi
  Cevapla
 • akinci 3 hafta önce Şikayet Et
  Iste bu. Politika siyaset bes para etmez hic biri. hepsi yiyici hirsiz. Ilim ilim ilim kardesim….
  Cevapla
 • osman ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Bir uçağın tamamını bir kişi veya bir kaç kişi üretemez illa bir kaç bin kişi birlikten güç doğar hep beraber tabii ki başta Selçuk kardeşimiz gibi bir yiğit ona destek olan tüm firmalar bunlar gönülden işine odaklanmış inanmış olması ayrıca güçlü dayanışma ile birbirine bağlı her vidadan puntaya kadar emek ve güven ile yapılıyor olması insanları başarıya ulaştırır hep beraber inşaallah daha nice projelere
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle