Durum vahim: Fabrikaların önü sıfır araç dolu ama satamıyorlar!

Tüm dünyada baş gösteren çip krizi, gerek araç bulunurluğu gerekse de fiyatlarla kendisini gösterirken, bir anlamda firmaların da planlama yapmalarının önünü kesiyor. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Başar, çip krizi nedeniyle Avrupa’da her markanın fabrikasının önünde on binlerce tamamlanmamış, üretilmemiş araç bulunduğunu kaydederken, “Dolayısıyla satış ve pazarlama planlarımızı bu bilinmezliğin içinde yapıyoruz” dedi.

Durum vahim: Fabrikaların önü sıfır araç dolu ama satamıyorlar!
Durum vahim: Fabrikaların önü sıfır araç dolu ama satamıyorlar!
GİRİŞ 20.09.2021 09:15 GÜNCELLEME 20.09.2021 09:18
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Çip krizinin en çok hissedildiği sektör olan otomotivde endişeli durum büyüyerek devam ediyor. Bir çok marka fabrikalarında üretime ara verirken, piyasada sıfır otomobil bulmak oldukça zor. 

Başar, yarı iletken meselesinin her markada olduğu gibi kendilerini de derinden etkilediğini ifade ederek, “Salgınla beraber tabii ki sipariş rotaları biraz şaştı. Bütün üreticiler buna kendini adapte etmeye çalışıyorlar. Avrupa’da her markanın fabrikasının önünde on binlerce tamamlanmayı bekleyen araç var. Bunlar basit eksiklikler nedeniyle tamamlanmayı bekliyorlar. Dolayısıyla biz de bütün rakiplerimiz gibi satış ve pazarlama planlarımızı bu bilinmezliğin içinde yapıyoruz. Tüm bunlardan dolayı talebe karşılık veremiyoruz. Biz 40 bin satışın üzerinde bir hedefle başladık yola. Şimdi yılı 30 binin bir miktar üzerinde bir satışla yılı kapatacağımızı varsayıyoruz. Ama gerçekten rakamların ne olacağına ilişkin net bir bilgimiz yok. Bunu hafta hafta takip ediyoruz. Dolayısıyla özellikle çok talep edilen bazı ürünlere ilişkin 1-2 aylık bekleme süremiz var maalesef” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • Mhmt 3 hafta önce Şikayet Et
  Telefonlarda kullanılan chip le arabadaki çipler arasında çok bariz fark oldugunu sanmıyorum. Günde milyonlarca telefon çipi üretilirken araba çipi üretmek çok zor olmamalı. Bunda başka bir iş var
  Cevapla
 • Arabasız 3 hafta önce Şikayet Et
  Çip bitmiş vah vah. Fiyatları yükseltmek için başka neden bulamadınız mı? Çok komiksiniz...
  Cevapla
 • kotay 3 hafta önce Şikayet Et
  çip hikaye zamlar şahane
  Cevapla
 • vatandas 3 hafta önce Şikayet Et
  şartmı çipsiz arac üretsinler ben reno 11 e biniyom hala
  Cevapla
 • Vatandaş saffet 3 hafta önce Şikayet Et
  Çip krizi neden.buna bakmak lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle