Bakan Yanık duyurdu: 3 il için 10 milyon TL kaynak aktarıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bakanlığımızın ana görevlerinden olan sosyal yardımlarımız kapsamında 3 ilimize toplam 10 milyon TL tutarında kaynak aktarımı sağlanmıştır" dedi.

Bakan Yanık duyurdu: 3 il için 10 milyon TL kaynak aktarıldı
Bakan Yanık duyurdu: 3 il için 10 milyon TL kaynak aktarıldı
GİRİŞ 13.08.2021 17:05 GÜNCELLEME 13.08.2021 17:13
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Başta Kastamonu olmak üzere Batı Karadeniz’i etkileyen sel felaketi 3. Seviye (Ulusal) afet ilan edilmiştir. Bu afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum" dedi ve Bakanlık olarak yapılan çalışmaları tek tek anlattı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın paylaşımı;

Afetin meydana geldiği ilk saatlerde, Bakanlığımızın ana görevlerinden olan sosyal yardımlarımız kapsamında Bartın’a 2 milyon TL, Sinop’a 3 milyon TL ve Kastamonu’ya 5 milyon TL olmak üzere 3 ilimize toplam 10 milyon TL tutarında kaynak aktarımı sağlanmıştır. 

Afetle mücadele çalışmaları, Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) göre AFAD koordinasyonunda, afetin ilk anından itibaren oluşturulan 28 ayrı çalışma grubu ile yürütülmektedir.

28 çalışma grubunun her biri için koordinasyondan sorumlu kurumlar TAMP’a göre belirlenmiştir. 

Bakanlığımız bu çalışma gruplarının 2’sinde Ana Çözüm Ortağı, 3’ünde ise Destek Çözüm Ortağı olarak konumlanmıştır.

Ana Çözüm Ortağı olduğumuz çalışma grupları;

1)Psikososyal Destek Hizmet Grubu
2)Ayni Bağış Depo Yönetimi ve Dağıtım Hizmet Grubu

Destek Çözüm Ortağı olduğumuz çalışma grupları;

1)Tahliye Yerleştirme ve Planlama Hizmet Grubu
2)Barınma Hizmet Grubu
3)Beslenme Hizmet Grubu’dur.

Bakanlığımız bu çalışma grupları çerçevesinde afetzedelerin barınma ve gıda gibi en akut ihtiyaçlarının tedarikinde aktif görev alırken, psikososyal destek hizmeti ile de afetin yaralarının sarılmasında kilit rol üstlenmektedir.

Psikososyal Destek Hizmet Grubumuz dün itibarıyla arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı noktalarda vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır.

Bakanlığımızın sorumlu olduğu Ayni Bağış Depo Yönetimi ve Dağıtım Çalışma Grubu faaliyete geçirilerek, personelimiz 7/24 esasına göre AFAD Acil Durum Merkezinde göreve başlamıştır. 

Türkiye, afet ile mücadele alanındaki birikimini ve yetkinliğini TAMP gibi detaylı, teknik ve etkili bir plan ile ortaya koymuş ve uygulamaktadır. Devletimizin tüm kurumları bu plan çerçevesinde afetin ilk dakikasından itibaren organize olmakta ve sahaya inmektedir.

Psikososyal destek grubumuz #KırmızıYelekliler her zaman olduğu gibi hayatın normale dönmesi için afetzedelere el uzatmaya devam edecektir.

Hem sosyal yardımlardan hem de ayni bağış ve depo yönetiminden sorumlu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızdaki personelimiz fedakarca ve özverili şekilde temel ve acil ihtiyaçları karşılamaktadır. 

Afet bölgelerinde gece gündüz demeden görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletirim.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • veysel 2 ay önce Şikayet Et
    helal olsun sn bakana
    Cevapla
  • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
    Üç ile ayrılan para 10 milyon TL, Sergenin bir yıllık maaşı 25 milyon TL. Merak ettiğim bu futbol adamları bu kadar parayı nereye koyuyor, nasıl harcıyorlar. Allah devleti yönetenlere güç versin
    Cevapla