Fındık fiyatı için FİSKOBİRLİK de ses verdi!

FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar, “Fındıkta farklı rekolte tahminlerine göre fiyat belirlenmemelidir” dedi.

Fındık fiyatı için FİSKOBİRLİK de ses verdi!
Fındık fiyatı için FİSKOBİRLİK de ses verdi!
GİRİŞ 28.07.2021 10:01 GÜNCELLEME 28.07.2021 10:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fındıkta rekolteye bağlı fiyat beklentisinin, dünya fındık sektöründe yeteri kadar baskın rol üstlenilemediği anlamına geldiğini vurgulayan FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar, “Fındıkta farklı rekolte tahminlerine göre fiyat belirlenmemelidir” dedi. Bayraktar, belirlemelerine göre, “çok yüksek rakamlarda, açıklandığı gibi bir rekolte olmadığını” da kaydetti.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Başkanı Lütfi Bayraktar, yaklaşan hasat öncesi merakla beklenen fındık alım fiyatı konusunda açıklamalarda bulundu.

“AÇIKLANDIĞI GİBİ YÜKSEK BİR REKOLTE YOK”

Her fındık sezonu öncesi rekolteye bağlı fiyat beklentisinin olduğuna dikkat çeken FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, şunları söyledi:

“Her sezon bir rekolte tespiti yapılıyor. Farklı tahminler olunca da bugün olduğu gibi belirsizlik ortaya çıkıyor. Biz de bir rekolte tespiti yapıyoruz ve her yıl yüzde 7 oranında yanılma payımız oluyor. Bu sene de tespitimizi yaptık, öyle çok yüksek rakamlarda açıklandığı gibi bir rekolte olmadığını söyleyebilirim.

“REKOLTEYE BAĞLI FİYAT BEKLENTİSİ YANLIŞ”

Ama önemli olan bizim rekolte tahminimiz değil. Burada bir yanlış var. Eğer dünyada tekel üreticisi konumundayken, her yıl rekolteye bağlı piyasada oluşacak bir fiyat beklentisine gidiliyorsa yeteri kadar baskın rol üstlenemiyoruz demektir. Fiyatı belirleyen rekolte değil, dünyanın en büyük fındık üreticisi olarak biz olmalıyız. Birbirinden farklı açıklanan rekolte tahminlerine göre fiyat belirlenmemelidir.”

FİSKOBİRLİK BAŞKANINDAN TMO'YA SUÇLAMA!

Fındıkta müdahale alımı yapan kurumun, aldığı fiyatın altında bir fiyattan fındık satmaması gerektiğini de ifade eden Lütfi Bayraktar, “Hiçbir müdahale kurumu ürünü aldığı fiyatın altında piyasaya arz etmez, eğer ederse bu müdahale alımı ve kurumu olmaz. Bugün fındıkta müdahale alımını yapan kurum TMO’dur. TMO da piyasayı dengelemek durumundadır. Bugüne kadar müdahale alımı yapan TMO'nun, aldığı ya da altında bir fiyattan fındık sattığı görüldü. Oysaki piyasanın TMO’dan bu şartlarda fındık alma ihtimali varsa, fiyatların istenildiği kadar yükselmesi beklenemez. Eğer TMO geçen yıl 22,5 liradan fındık alıp kar edebiliyorsa, neden üretici sezon başında 20 liranın altında fındık satmak zorunda kaldı? Bu nedenledir ki müdahale kurumu aldığı fiyattan veya altında bir fiyattan piyasaya fındık satıyorsa piyasaya müdahale edemiyor demektir” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK’in her yıl olduğu gibi bu sezonda da piyasanın üzerinde bir fiyattan fındık alımı yapacağını açıklayan Bayraktar, “Alımları peşin ya da emanet sistemi ile yapacağız. Üreticiden gelecek tüm fındığı almayı hedefliyoruz. Piyasa fiyatının 25 ila 50 kuruş üzerinden fındık alacağız. Herhangi bir limitimiz veya kotamız bulunmamaktadır. Birliğe bağlı kooperatiflerin tamamında ürün kabulü yapacağız. Ayrıca üreticiler aradığında gidip harmanından ya da kapısından teslim alacağız. Üreticilerimizin FİSKOBİRLİK’e sahip çıkmasını bekliyoruz. Bilsinler ki FİSKOBİRLİK’in kötü günleri geride kaldı. Artık fındığa katma değer sağlayarak dünya pazarına arz eden bir kurum haline gelmiştir” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Coşkun 1 ay önce Şikayet Et
  25-50 kuruş Komik
  Cevapla
 • Abdullah Tekbaş 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzde seksen... Merhametli olun
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Bis işlerle uğraşan kadar fındıkta dünya markası çıkartınca herkes kazansın.findik burdan çıkıyor parayi yabacikar belirliyor borsası orda...
  Cevapla