Binlerce çalışan nefesini tuttu! Zam pazarlığı başlıyor

Kamudaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam görüşmelerinde hükümetin işçi heyetine yeni zam teklifini bu hafta sunması bekleniyor.

Binlerce çalışan nefesini tuttu! Zam pazarlığı başlıyor
Binlerce çalışan nefesini tuttu! Zam pazarlığı başlıyor
GİRİŞ 25.07.2021 12:13 GÜNCELLEME 25.07.2021 12:48
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, il özel idareleri, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüyle ilgili 31 Mayıs'ta başlayan süreç devam ediyor.

Önceki dönemlerden farklı olarak bu yıl birlikte hareket eden Türk-İş ve Hak-İş, en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talebinde bulunmuştu.

Bu teklif üzerine 8 Temmuz'da hükümet, işçilere brüt ücreti 3577-3750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3750-4000 lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı için yüzde 9, ikinci 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon farkı teklif etti.

Hükümetin teklifini düşük bulan Türk-İş ve Hak-İş, taleplerinin karşılanacağı yeni bir teklifi beklemeye başladı. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla ara verilen zam pazarlığında, hükümetin, yeni zam teklifini bu hafta sunması bekleniyor.

"GREV KARARI ALMASI GEREKEN SENDİKALAR VAR"

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, AA muhabirine açıklamasında, sözleşme süreleri 1 Ocak 2021 itibarıyla başlayan iş yerlerinde müzakere süresinin 30 Temmuz'da sona ereceğini belirterek, bu kapsamdaki bazı sendikaların yasal olarak ilerleyen günlerde grev kararı alması gerekeceğine dikkati çekti.

Sözleşmeyi uzlaşıyla masada imzalamak istediklerini vurgulayan Ağar, "Bu, çalışanlar ve aileleri ile birlikte milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir sözleşme. Herkesin gözü burada. Bir önceki teklif oldukça yetersizdi. Hükümetin yeni teklifi, beklentilerimizi karşılayacak seviyede olmalı." dedi.

"TEKLİF MÜZAKERE EDEBİLECEK SEVİYEDEYSE UZLAŞILIR"

Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız da müzakere takviminin daraldığını belirterek, görüşmelerin uzamasının kimseye fayda sağlamadığını söyledi.

Hükümetten bu hafta yeni ve tatmin edici bir teklif beklediklerini ifade eden Yıldız, "Görüşmelerin başından beri taraflar arasında olumlu bir hava var. Hükümetin bu olumlu havayı yeni teklifine yansıtmasını istiyoruz. Bu teklif müzakere edebileceğimiz seviyede olursa uzlaşı sağlanır." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Barbaroslar geliyor 6 ay önce Şikayet Et
  Kamuda hakkını fazlasıyla alıyor esas SSK emeklisine yapın intibak olsun
  Cevapla
 • Mülayim 6 ay önce Şikayet Et
  Özelde insanlar biran önce emekli olmak istiyor, kamuda kimse emekli olmak istemiyor, özele kamu sistemini getirin, bütün vatandaş çalışsın...nasıl olsa devlet emekli istemiyor herkes çalışsın...
  Cevapla
 • Zaza 6 ay önce Şikayet Et
  Ne bekliyorsunuz sendikalar ve hükümette..Sendika basjanları 30-35 bin maaş alıyor,umrunda mı zam oranı
  Cevapla
 • Mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  Ya sonuçta enflasyon şu kadar hedefleniyor denilecek o verilecek. Hedeflenen enflasyon tutmayacak, enflasyon farkı verilecek. Şimdiye kadar böyle oldu yine böyle olacak. Ben nefesimi tutup beklemiyorum.
  Cevapla
 • Efe 6 ay önce Şikayet Et
  Kamu işçileri yakında kamu çalışanları ile aynı maaşı alacak. Boşuna okuduk
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Kamu işçileri memurdan fazla alıyor, dört ila altı ikramiye alanı, giyim yakacak vs yardımı adı altında çeşitli sözleşme hakları olanlar var. Zaten memuriyet diye bir şey bırakmadılar takma kafanı. Okumuş adam istemiyorlar, yap diyecek yapacaksın. Yanlış da olsa hesap soranı yok. Devletin bütün ayarlarını alt üst ettiler. Çok sıkışırsan tüyo, padişahım çok yaşa diye bağır geç. Okumayacaksın, çalışacaksın diyen bir saf var aşağıda, ona da okuyup çalışıyoruz. Bilmediğini nasıl yapacaksın. Okumanın ne olduğunu anlamadığın gibi bu ülkede değerinin olmadığını biliyoruz zaten.
  Cevapla
 • FATİH 6 ay önce Şikayet Et
  Aynı mı , adamlar fazlasını alıyor valla da billa da , keşke memur değil işçi olsaymışım, işle ilgili dert tasa yok, soruşturma yese daire tek işçiye ses yok, gayet rahatlar
  Cevapla
 • Mehmet zul 6 ay önce Şikayet Et
  okumayla olmuyo çalışacaksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle