Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi.... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19'da sabit bıraktı.

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 14.07.2021 14:24 GÜNCELLEME 14.07.2021 14:30
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (Kurul) Nisan ayından beri faizi değiştirmedi.

Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

AŞILAMA PROGRAMLARINDA İLERLEME KAYDEDEN EKONOMİLER DAHA GÜÇLÜ BİR PERFORMANS SERGİLEDİ

Karar metninde gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması küresel ekonomide toparlanma sürecinin desteklendiği bununla birlikte, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomilerin kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilediği bildirildi.

Küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açtığının belirtildiği metinde, “Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

TURİZMİN CANLANMASINA VE İKTİSADİ FAALİYETİN DAHA DENGELİ BİR BİLEŞİMLE SÜRDÜRÜLMESİNE OLANAK TANIYOR

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Ticari krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Son dönemde açılma ve ertelenmiş talebe bağlı olarak artış gösteren bireysel kredi kullanımında ise, alınan makroihtiyati tedbirlerin etkileri izlenecektir. Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir.

BELİRGİN DÜŞÜŞ SAĞLANANA KADAR PARA POLİTİKASINDAKİ MEVCUT SIKI DURUŞ SÜRDÜRÜLECEK

Son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Diğer taraftan, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmektedir. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” denildi.

FİYAT İSTİKRARI TEMEL AMACI DOĞRULTUSUNDA ELİNDEKİ TÜM ARAÇLARI KARARLILIKLA KULLANMAYA DEVAM EDECEK

TCMB’nin, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğinin vurgulandığı metinde, “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

FİYATLAR GENEL DÜZEYİNDE SAĞLANACAK İSTİKRAR, MAKROEKONOMİK VE FİNANSAL İSTİKRARI OLUMLU ETKİLEYECEK

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

EURO VE DOLARDAN İLK TEPKİ

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar/TL, 8,60'ın üzerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 10,16'larda seyrediyor.

Dün 92,8 seviyelerine çıkan dolar endeksi yüzde 0,2 azalışla 92,6 seviyesinde seyrediyor. Euro/dolar paritesi ise 1,1772 ile 5 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini görse de 1,1795 seviyesine çıktı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 84
 • sani.. 1 yıl önce Şikayet Et
  herkes ekonomi bakanı kesilmiş....
  Cevapla
 • Seyhmus 1 yıl önce Şikayet Et
  Bankalar düşük kredi veriyor.gözüm ile görmedim,millet düşük krediyi iş yapmak için kullanmayıp faize yatırsa devleti zarara sokar.bddk bunları tespit etmeli.
  Cevapla
 • A. Gönültaş 1 yıl önce Şikayet Et
  üretici enflasyon oranı aşırı uçuk. tüfe ile üfe makası çok açık. sene sonu 9,50 den düşük dolar görürsek iyidir.
  Cevapla
 • konuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar yüksek faiz üretimi.kalkınmayı,bitirir.Mutlu bir azınlık yada milyonerlerin yattığı yerde herkesin parasını alması olur.Sonu yok bunun radikal kararlar alınmalı ve uygulanmalı
  Cevapla
 • as..es 1 yıl önce Şikayet Et
  otobüs eakisehir ankara 72 tl u..zl tren 37 bçk trende yer yok mecburen otobüse, haram olsun otobüs şirketlerinin aldığı ücrete
  Cevapla
 • ismet 1 yıl önce Şikayet Et
  30 yolcu ancak alır otobüs 2100 lira eder mazot 2 şöför 1 muavin lastik terminal parası yazane yuzde yirmi ne haramı kardeşim eskişehir ankara 1 otobüs seferde masraflar sonrası 500 tl para kalır otobüs km de bir buçuk lira yakar yapmayın bu kadar bedduanız hazır tren biletini önceden al o zaman ayıp ya bu kadar olmaz
  Cevapla
 • Otobüscu 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden ki? Tren her zaman ucuz olur Yakıt pahalı yapcak bişey yok bilader
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle